butona kaç kere basıldı

mecrix

Üye
Selam arkadaşlar butona 1 saniye boyunca kaç kere basıldığını lcd ye aktarmak istiyorum. Timer kullanarak denedim başaramadım. konu hakkında yardımcı olabilecek var mı pbp kullanıyorum.

Merhabalar arkadaşım. Öncelikle butona basma işlemini saydırabilmen için butondan elinin çeklip tekrar basılması gibi düşünmelisin olayı. Donanım olarak bunu filitrelemek için kondansatör kullanmalısın yoksa parazitler ekstra sayı olarak eklenecektir. durum 1 :Bir saniyenin değerini komut çevirimine göre hesapmalısın mesela p16f84 diyelim 4mhz ile çalıştırdın içeride bu 4 e bölündü komut işleme süresi tek çevrim olanlar için 1mikro saniye olur.bir döngü oluşturup içerisine bir değişken koyup değişkenin değerini herbir döngüde arttıran bir durum hazırlamalısın,yine aynı döngüde butona basılma olayını saydıran birbaşka değişken daha kullanmalısın.durum2: 1 saniyeyi timer kesmesi kullanarak yapman çok daha iyi olur yoksa döngü çevrimlerinde 1 saniyeyi yakalamak için bütün şartları göz önünde bulundurman gerekir.pbp tam hatırlamıyorum sadece bir döngü yapıp döngünün içinde butona basma sayısını sayacaksın,timer'dan kesme geldiği anda değişkenini sıfırlayıp tekrardan aynı döngüye devam etmesini sağlayacaksın.Aklıma gelen bu arkadaşım kodu paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

pbp da bunu devir sayıcı devresinede kullanmıştım
1sn kadar girişdeki pals leri sayar w1 atar

trisb.0 = 1
w1 var byte
basla:
COUNT PORTB.0, 1000, W1
lcdout $fe,1
lcdout #w1," Adet basıldı."
goto basla

sanırım işini görür.

Teşekkür arci

Forum istatistikleri