CNC Kontrolü Hakkında Bir Soru

blade44

Üye
merhaba; cnc kontrolü hakkında bir bilgi almak istiyorum cnclerde kullanılan plc, servo motor modülleri ve kontrol ünitesi nasıl işlem yapmaktadır yani bunlar hangi sırayla ilerlemekte motorlor neye göre hareket etmekte herkeze kolay gelsin

cnclerde plc yoktur.! servo motor ve servo motor sürücüleri vardır. pc den arayüz programlarıyla sürücülere veri gönderilir. sürücü gelen verilere göre motoru hareket ettirir.

cnclerde plc yoktur.! servo motor ve servo motor sürücüleri vardır. pc den arayüz programlarıyla sürücülere veri gönderilir. sürücü gelen verilere göre motoru hareket ettirir.

cnc elektroniğinden çok fazla anlamam ama gördüğüm bütün cnclerde plc var ayrıca birde ana işlem ünitesi var bunların hepsi birbiriyle nasıl haberleşerek çalışmaktadır onu merak ediyorum sadece

sureklı olarak aynı ısı yapan makınalarda plc kullanılabılır.yapılan ıslem surelı degısıyorsa pc ye gerek vardır.mantık olarak servo yada step motorlara bır sekılde yon bılgısı ve gıdecegı adım bılgısı verıldıgınde ıstenılen hareketı yapar.bunu plc ılede yapabılırler ılave yapılacak kontrol kartıylada.kontrol kartı (yanı ıslemcısı olan kart) olan bır makınada bence ılave plc kullanılması sacmalık olur.makına ımalı adamın yogurt yıyısıne baglı.ıster dırek pc den kontrol eder.ıster pc den bılgıyı alır kendı cıhazında depolayıp ordan lontrol eder ıstersede pc den plc bılgısını guncelleyıp plc den kontrol saglar.

Günümüzde kullanılan profesyonel cnc işleme merkezleri , cnc tornalarda kullanılan cnc kontrol sistemlerinin içinde bu cnc kontrol genellikle Fanuc , siemens , mitsubishi , heidenhain , maztrol , okuma v.s. kendi plc'leri vardır. Bu plc'ye makina üreticisi makinanın diğer kontrol sistemleri ile ilgili giriş-çıkışları programlar. Bu ünitelerin kendi işletim sistemleri olup windows veya linux altında pc gibi çalışmazlar. Son derece gelişmiş interpolasyon kabiliyetleri vardır. Bu sistemler genellikle cnc kontrol üreticisi firma makina üreticisine set halinde satar. Bu sette cnc kontrol ünitesi , servolar sürücü ve motorlar , kablolar vardır. Plc programı özel bir şart olmadıkça boştur. Üretici kendi makinasının diğer kontrolleri için bu plc 'yi uygun bir biçimde programlar.

cnc tezgahında yağ soğutucusunda 200 volt 3 faz 1,5 kw rotari kompresör kullanılmış bu kompresörü türkiyede temin etmek mümkünmü veyahut muadil hangi değişikliklerle başka kompresör kullanılabilir yardımınıza teşekkür ederim

Danfoss markasına bak. Ben musadil olarak danfoss'la değiştirmiştim. Danfoss üstünden çıkandan daha kaliteli.

normal bilgsayara küçük bir cnc bağlanıp yardımcı bir programla çalıştırılabilirmi acaba ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…