cnc router için motor seçimi

Merhaba Cemal bey
Forumdaki genel sohbet ardindan yapimini planladiginiz tezgah icin vermis oldugunuz bir karar var mi.. veya belirlenen seyler mevcut mu motor ve diger elemanlar icin..

Hocam motorları zaten almıştım. sürücüleri de alacakken dolar fırladı ben işe başladığımda dolar 2.1 di şimdi 2.3 oldu hemen hemen %10 arttı. Malzemelerde toplamda 1500-2000$ gibi birşey tutacağı için %10 dolar artışı iyi para yapıyor. Biraz düşmesini bekleyeceğim düşmezse yavaş yavaş malzemeleri almaya başlayacağım.
bu arada liste şu şekilde olacak.
nema 23 4nm step motor
leadshine dm556 digital sürücü,
1605 vidalı mil.
15lik araba ve ray
Gövdeyi 20mm alüminyum plakadan yapacağım
1.5 ve 2.2kw spindle. (aralarında pek fiyat farkı yok muhtemelen 2.2 alırım)
makinanın büyüklüğü 500x500mm gibi olacak banada yaklaşık 350x350mm çalışma alanı kalıyor ilk etapda benim için yeterli. Z için net 200mm stroke düşünüyorum.
İlk başta basit bir sistem yapıp daha sonra iyileştirmeleri makinaya yaptırmak istiyorum tabi mümkün olursa

hocam sistemden kastım makinanın mekaniği çünkü bu parçalara göre tasarladığım makina biçimi oldukça basit. Sizin mdfden yaptığınız tasarım bile benim tasarımım yanında şaheser kalıyor

Malzemelere bakilirsa calisma alanini biraz buyuk tutmani tavsiye ederim zamanla sana yetmeyecektir

Bence yeterli bi sistem sadece ray arabayi 20 lik tutarsaniz montajinda kolay olur diye dusunuyorum...projeden yana yeni konumu acarsiniz burdan mi devam edersiniz. Yakin zamanda bitirmek umidiyle... kolay gelsin

Malzemelere bakilirsa calisma alanini biraz buyuk tutmani tavsiye ederim zamanla sana yetmeyecektir

hocam aslında 500x500 çalışma alanı istiyordum fakat makinanın çok büyük olmasını istemiyorum. açıkcası çalışma alanı konusunda kararsız kaldım. önümde daha zaman var malum dolar yüksek belki değişiklik yapabilirim.

Bence yeterli bi sistem sadece ray arabayi 20 lik tutarsaniz montajinda kolay olur diye dusunuyorum...projeden yana yeni konumu acarsiniz burdan mi devam edersiniz. Yakin zamanda bitirmek umidiyle... kolay gelsin

hocam 20lik arabanın ne gibi montaj kolaylığı var bilmediğimden soruyorum.

20 lik arabanin montaj kolayligi olmaz sadece araba buyur ama mukavemet artar dar olanini secebilirsin bu arada dolar yakin zamanda dusecegini sanmiyorum... hatta daha da cikacak

15lik ile 20lik araba ve ray arasında fazla fiyat farkı yok. 20likte olabilir. 20lik kullanırsam benim çalışma alanı az birşey daha ufalacak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…