CNC UÇ ÇAKI YAPIM

sparkk

Üye
Arkadaşlar selamlar,hem forum hareketlensin hem acemiliğimizi atalım diyerekten uç konusunda bazı aklıma takılanlar var.

Konumuz kendi pantograf ucu hatta olabiliyorsa kalem freze ucumuzu yapabilme.

Konuya değinmemin sebebi picprojede enjektör ucunu kullanmaları.Fena sonuçta vermiyor.Devre çizenlerin çoğu çivi vb de kullanıyor.

Büyük 3-6mm vb olan veya özel işe uygun (aliminyum) uçlara kendimiz pek müdahale edemeyebiliriz ama en azından pantograf uclarımızı yapamazmıyız? böylece hem inceliği hem açısı istediğimiz gibi olur.çünkü işin piyasası acemilere göre oldukça sıkıntılı malum.

Bir çoğumuz uç kırmakla ya da çeşit çeşit alıp deneme yanılma yapmakla uğraşıyoruz.

Sanırım orta sertlikte çelik çubuk işimizi görecektir,ama tekniği nasıldır?

Uzun oldu fakat arada görüşlerinizi yazarsanız baya faydalı olabilir.

13.jpg

Devre çizenlerin işi bilmeyen "aklı evvel" olanları kullanıyor o senin dediğin şeyleri.
Derler ki başkasındaki obüsü görmeyen kendindekini piyade tüfeği sanır.

Pantograf uçları için öncelikle elinizde malzeme olmalıdır.
Ya HSS ya da carbure.
Sonra bunları taşlayabilecek aparatlar.
Ve tabii kesici takım teknikleri ile bilgi.
Bunlara sahip olanlar acemi değildirler ve yapmaya değmeyeceğini bildikleri için hazır alırlar.

Ancak alınmış takımların zaman zaman bilenmesi ile uğraşılabilir.
Bunun içinde alet edevatınız olmalıdır.
Özellikle carbure olanlar için.
Piyasanın elmas taşı dediği ince kumlu ve gevşek bağlı taşları yeterli değildir.
Ayrıca camcı ve ya gözlükçülerin kullandığı " elmas " kaplı disklerle temizlenmeleri şarttır.
Basit sanılır ama talaşlı imalat başlığı altında bir bilim dalıdır.

Acemiler önce HSS ile makinelerini tanımalı sonra carbur e geçmelidir.

Kendine güvenenler , takım olacak şeyi matkaba takıp taşla konikleştirebilir , sonra dikkatli bir şekilde el becerisi ile koniği bir taraftan taşlar.
Taşlanmış yüzey tepe noktasında ise 0mm , mesela 0.3 mm fazla ise 0.6 mm yer ( çember çizer ) gibisinden hesapla istediği şekilde taşlar.
Açı küçüldükçe uç kırılganlaşır elle olacak iş değildir.
Çıtır çıtır kırılır .
Bu konu ile ilgili tartışma olmuştu eski zamanlarda.

Delik için ise , kendim yaparım enjektör iğnesi .. gibi safsataları baştan unutun.
Ama duvara yazı yazmak gibi düşünceniz varsa hani Orhun kitabeleri gibi eser bırakmak niyetinde iseniz evet inşaat çivisi hatta beton için olanları kullanabilirsiniz , yasal bir sakınca yok diye biliyorum.

Ayrıca mesela 15 derece açılı konikle deleceğiniz deliğin konik olmasında sakınca yoksa evet kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi şeyler paradan sayılmaz imalatta.

10pcs PCB Carbure Drill Bits Fraises En Acier de Tungstene End Mill 0 2mm | eBay

http://www.ebay.com/itm/50x-Carbide...053?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e627bd725

http://www.ebay.com/itm/100-Micro-D...511?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e671f3d97

http://www.ebay.com/itm/5-Gravure-F..._Outils_OutilsElectriques&hash=item46043ff7b0

bence de yapmak için uğraşmaya değmez ama dediğiniz gibi V tipi çin işi uçları çabuk kırıyoruz bu kesin. ya da 1-2 küçük pcb de hemen köreliyorlar. bana denk gelen bir uç vardı çin den getirtmiştim 45 derece 0.1 uçlu 1-2 dolar vermiştim. epey bir götürdü epey iş yaptı çok da temiz iş çıkarıyordu. sonra kırıldı. gittim carbur kaliteli sayılabilecek bir V uç aldım tr satıcısından hemde 30 tl gibi bir rakama. ne yazıkki 1 iş bitiminde hemen köreldi gitti.

bu pcb kazıma için söylüyorum. uç işi gerçektende çok sıkıntılı. hadi ucu hallettik hem temiz hemde sonsuz ucumuz var ama biraz büyük pcb işlediğimizde tablanın her bir yeri aynı yükseklikte olmadığı için bizim makinelerimizde ucu bakıra eşit daldıramıyoruz maalesef. bunu yapan yazılımlar var levellenmiş g-code üretiyor fakat hatalı. pcb yi normal kesim yaparken z ekseni aniden 3-4 mm birden yükseliyor ve birden dalıyor kafasına göre.

pcb işi gerçektende çok zor hem de hamallık
ayrıca lehimi fazla kaçırırsanız çizginin öteki tarafındaki bakıra geldi mi lehim uğraş dur..

ama tekrar söyliyim pcb için adam gibi bir uç bulursak makineye yaptırıcam ben gene :D

Tablaya üzerinde bağlantı somunları olan mdf çektir. Üzerinden aynı z değerinde paso alıp tablayı düzeltebilirsin.
Kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

o şekilde tablası z eksenine göre traşlanmış çok denedim ama ilk birkaç işte sorun olmuyo ama sonra tekrardan bozuluyor. ya da benim eskş mdf cnc de o şekildeydi. şimdi denemek lazım..

Şimdiki tablan alüminyummu?
Komperatör bulabilirsen birinden tam olarak farkları ölçebilirsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

var komparatör hocam.
şuan aluminyum profillerin üstünde mdf var.

neyse tamamen pcb ye geçince deniyecem.
bu arada ben pcb bakırı kazımak için 0.05mm daldırıyorum ucu. en ufak bir bozukluk mahvediyor işi

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri