cosq 1 olmuyor

arkadaşlar sözleşme gücümüz 95kw. işletme yazın sulama yapan kışın yatan motorlarla dolu. kışın buzdolabı aydınlatma yuzunden her ay 170 lira fazladan reaktif kullanım bedeli ödüyoruz. bende dedim bari 100-150 liralık bir masraf yapıp şu düşük gücleri de kompanze edeyim. o yüzden kompanzasyon gücünü azaltamam fazla. aydınlatma iiçin; 2 fazdan beslenen aydınlatma kontaktörüne tek faz kondansatör bağlasam nasıl olur? 380V işletme gerilimli bu tarz kond var mı?
Evet doğru düşünmüşsün. Bu durumda en doğrusu düşük güçteki yükleri sabit kondasatörle kompanzae etmek, ancak yeteri kadar kondansatör kullanmak lazım yoksa aşırı kompanzasyon nedeniyle kapasitif reaktif cezası gelebilir. Burada iki fazlı kontaktör çıkışına her iki fazada ayrı ayrı faz nötür arası 230 V. kondansatör kullanabileceğin gibi iki faz arasına bağlıyabileceğin 400 V. kondansatör bulabilirsin ve hatta normal trifaze bir kondansatörün bile iki fazı senin işini görür. Bu durumda kondansatörün etiket değerinin altında bir güç elde edersin. İşletmede hangi tür aydınlatma kullanılıyor bilmiyorum ama manyetik balastlı eski tip armatür kuulanılıyorsa onların Cosfi leri çok düşüktür (0,50 gibi) bu nedenle lamba gücü kadar kondansatör kulanman lazım örneğin ; 250 W manyetik balastlı her bir civa buharlı armatür için yaklaşık 0,25 kVAR tekfaz 230 V. kondansatör gerekir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Evet doğru düşünmüşsün. Bu durumda en doğrusu düşük güçteki yükleri sabit kondasatörle kompanzae etmek, ancak yeteri kadar kondansatör kullanmak lazım yoksa aşırı kompanzasyon nedeniyle kapasitif reaktif cezası gelebilir. Burada iki fazlı kontaktör çıkışına her iki fazada ayrı ayrı faz nötür arası 230 V. kondansatör kullanabileceğin gibi iki faz arasına bağlıyabileceğin 400 V. kondansatör bulabilirsin ve hatta normal trifaze bir kondansatörün bile iki fazı senin işini görür. Bu durumda kondansatörün etiket değerinin altında bir güç elde edersin. İşletmede hangi tür aydınlatma kullanılıyor bilmiyorum ama manyetik balastlı eski tip armatür kuulanılıyorsa onların Cosfi leri çok düşüktür (0,50 gibi) bu nedenle lamba gücü kadar kondansatör kulanman lazım örneğin ; 250 W manyetik balastlı her bir civa buharlı armatür için yaklaşık 0,25 kVAR tekfaz 230 V. kondansatör gerekir.

Kondaş Monofaze ürünler aynı zamanda 2 faz olarak çalışabilir. 230 -400 V. gerilimde çalışmaya uygundur. Bayilerden temin edebilirsiniz.

işletmede kullandığınız lambalar elektronik balastlı ise ve ups vs elektronik cihazlar varsa sistemde kompazasyon devrede yokken bile kapastif oluşabilir ve bunu kondanstatörle çözemezsin devreye şönt reaktörlü role kurman gerekir.

2.2 kVAr ve 0.6kVAr kompanzasyon gücünü nasıl elde edebilirim sizce? aydınlatma için :). Elimde
1fazlı 3 tane 1kVAr , 2tane 1.7kVAr, 2tane 2.5kVAr,
3 fazlı 1 tane 1.5kVAr, 4tane 2.5kVAr, 3tane 5kVAr kondansatör var

ayrıca bugun farkettim kontaktörün biri yapışık kalmış. açtım kapattım bıraktı çalışıyor gibi görünüyor şimdi? değiştirsem mi ne dersiniz?

sanırım trifaze 1.5 kVAr nin 2 fazından 0.5 alsam yetecek gibi. 1.7+0.5=2.2kVAr yapar diğer faza da 0.5 yapsak 100VAR den de bişey olmaz heralde. toplamda 2.7kVAr nin 2.6kVAr sini kompanze etmiş oluyorum. s r t uçlarından r ve s uçları kısa devre edilip t ve s den çıkış almak sonuç verir sanırım

Forum istatistikleri

Konular
129,432
Kullanıcılar
451,984
Son üye
Gandalf The Grey

Yeni konular

Geri