daha hızlı bir kontak???

ibosch01

Üye
merhaba arkadaslar işletmemizdeki motorlar start stop devresi ile mühürlenerek acılıp kapanıyor.fakat elektrik dalgalanmasında çalışan motorların bir kısmı duruyor bir kısmı mühürlemeyi bırakmadan devam ediyor.bize lazım olan hepsinin durması senkronize calısması yani.yoksa ürettgiimiz mamül ün kalitesi düşüyor.burdaki start stop devresini bir elektronik malzeme ile anahtarlıyabilirmiyiz.tristör le olabilirmi acaba bi devre veya anlatımla yardımlarınızı bekliyorum tskler.

sisteminizde senkron çalışan motorların yardımcı kontaklarını seri olarak kullanıp bir kontaktör yada röle çektirin.Bu sizin sistem start röleniz yada kontaktörünüz olsun.Bu rölenin yada kontaktörün kontağından NO kontağından da senkron çalışan makinaların kumanda fazını geçirin.Herhangi bir dalgalanmada devreden çıkan motorlardan bir tanesi start rölesi yada kontaktörünü açtıracağından sisteminiz otomatik olarak duracaktır.

tskler yener usta bi deniyelim aklımıza gelmişti ama çekingen kalmıstık. SSR ye gelince ssr lerin max 50 v civarında bi gerilim gecirdigini biliyorum yanlısmıyım acaba?

Benim bildiğim kadarı ile solid state relay yani ssr ler 5-24 v arası tetikleme iile çalışır.Kontağından geçecek akıma görede güçlü olanları vardır.Biz boru makinalarında testere hidrolik valf sistemleri için kullanmıştık.Onarın kontakları 220 V 10 A kadar dayanıklı idi.Ama SSR ler sisteminiz için pahalıya kaçar diye düşünüyorum.

güç devresinde kontaktörün güç kontaklarından alman gerekir

entes marka mks03 kullan faz dalgalanmalarında faz sırası değişikliginde ve faz eksikliğinde sistemi anında durdurur.. çok ucuz maliyetli bir üründür. 20tl civarı
saygılar

entes marka mks03 kullan faz dalgalanmalarında faz sırası değişikliginde ve faz eksikliğinde sistemi anında durdurur.. çok ucuz maliyetli bir üründür. 20tl civarı
saygılar
bence en ekonomik ve kesin çözümlerden birii

sisteminizde senkron çalışan motorların yardımcı kontaklarını seri olarak kullanıp bir kontaktör yada röle çektirin.Bu sizin sistem start röleniz yada kontaktörünüz olsun.Bu rölenin yada kontaktörün kontağından NO kontağından da senkron çalışan makinaların kumanda fazını geçirin.Herhangi bir dalgalanmada devreden çıkan motorlardan bir tanesi start rölesi yada kontaktörünü açtıracağından sisteminiz otomatik olarak duracaktır.
buna ilave olarak kumanda sisteminizde uygun güçte bir güç trafosu kullanırsan dalgalanmalardan etkilenmez üretimde kesinti olmaz derim....

Forum istatistikleri

Konular
129,036
Kullanıcılar
451,298
Son üye
alitoloji

Yeni konular

Geri