data tes. çizimi

arsima

Üye
slm arkadaşlar bana data tesisatı çizilirken uyulması gereken kurallar ve çizim şekli lazım örneğin: data tesisatı çizildikten sonra kolon şeması çiziliyormu kabinetten çıkan kablolar tek tek gösteriliyor mu yoksa tek kablo çıkarak bir data prizi üzerinden çıkan data hatları yazılarak göstermek normal olurmu mesela kabinetten 4 tane data 2 tane tel 2 tane harici tel bunları tek sembolün yanına adet yazarak göstermek mümkün mü bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

slm arkadaşlar bana data tesisatı çizilirken uyulması gereken kurallar ve çizim şekli lazım örneğin: data tesisatı çizildikten sonra kolon şeması çiziliyormu kabinetten çıkan kablolar tek tek gösteriliyor mu yoksa tek kablo çıkarak bir data prizi üzerinden çıkan data hatları yazılarak göstermek normal olurmu mesela kabinetten 4 tane data 2 tane tel 2 tane harici tel bunları tek sembolün yanına adet yazarak göstermek mümkün mü bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Sorularına sırayla cevap vermeye çalışayım;
1)Teknik olarak uyman gereken kural data kablosunu 100m'yi geçirmemen gerekir.100m uzakta data prizi varsa o bölge için ayrı rack kabinet konulması gerekir.Rack kabinete de fiberoptik kablo ile giriş yapılır.
2)Kolon şeması çoğu projede çizmezler ama çizmen gerekir. Ana rack kabineti ve buna bağlı her katta kaç rack kabinet olduğunu ve bu rack kabinetlere kaç adet data prizi bağlı olduğunu gösteren bir kolon şeması çizilmesi uygundur.
3)Yoğunluk fazla ise tek kablo üzerinden data prizlerini gösterebilirsin.Data sistemi devreye alınırken prizlere ve kabinet üzerinde çıkışlara numara verilir bu kodları As-build yani son projene işlemen gerekir.
4)Data ve telefon tek paftada gösterilir genelde. Ancak rack kabinetten telefon kablosu çıkmaz. Telefon prizlerine katlarda bulunan telefondağıtım kutusundan dağılım yapılır. Telefon priz sayısı az ise kat dağıtım kutusu olmayabilir bir altkatın telefon dağıtım kutusundan dağılım yapılır.
5)Yukarıdada bahsettiğim gibi telefon ve data dağılımları ayrıdır. yanyana gösterilmesinde maksat uygulamada 4'lü grup çerçeve içine alınmasından kaynaklanır.Üzerlerine priz adetlerini yazabilirsin ancak data prizlerinde kodlama yapman gerekeceğinden uygun olmaz.

Bilmem açıklayıcı oldumu? kafanıza takılan başka bir husus varsa çekinmeden sorabilirsiniz kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,754
Son üye
vedatsever5454

Yeni konular

Geri