Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

redresör çıkışı 0db de 1V okunduğunda transistör devreye bağlı ibre uçları ölçümü 0.397V
İşte karmaşa burada.
Bu hususta benim de hatalarım olabilir. Çünkü anlatmaya çalışırken yanlış telaffuz edebiliyorum.
İbre uçları ölçümün 1V olmayacak. 1V olabilmesi için 1V/1mA= ibre iç direnci ve seri direnç önemli hale geliyor.
Ancak anlatmak istediğim şu idi.
Senin ibre 1mA ya. O ibreye paralel 1mA lik başka bir ibre bağlarsan da senin ibre ile aynı sapmayı gösterecektir. Hatta ibre değil de 1mA ölçen başka bir ölçü aleti bile bağlasan aynı değerde sapacaktır.
ŞÖYLE:
TP noktamız referans olmak üzere. ibreyi son çizgiye kadar sapacak şekilde (+8db) ayarladığımızı düşünürsek...
Bu şekilde diyebiliriz ki ibre tam sapıyorsa (son çizgi) TP de 1V vardır.
(Aynı şekilde bu ölçümü başka bir ölçü aleti ile de yapsak sonuç aynıdır)
Senin kafanı karıştıran nokta TP noktasında 0.1V olduğunda (veya ara değerler) ibrenin nereye kadar sapması gerektiğidir.
Senin ibreyi 1V tam skalada ölçüm yapan bir voltmetre olarak düşünürsen, 0.1V ölçtüğünde ibrenin 1/9 oranında aşağıya düşüşüdür.
(Elindeki AC 10V ölçen ibreli ölçü aletine bak. Max sapmada 10V ise 1/9 sapmada 1V olacaktır.)
Eğer bu avometren 10V değil de 1V u tam sapma ile ölçebilse idi bizim ibre ile aynı şekilde ölçüm yapacaktı.
Eğer ibremiz 1mA değil de 100uA olsaydı ne olacaktı.
Tam sapmada üst akımımız 100uA olacağı için 1/9 oranındaki sapma 10uA e denk gelecekti. İşte burada akım direnç logaritması devreye gireceği için, 100uA ibreyi tam sapmada 1V okuyacak şekilde ayarlarsak, 0.1V ölçümü ibrenin ortalarında ölçülecek ibrenin 1/9 seviyesinde 10mV u ölçebilmiş olacaktı. 10mV ise -40db ye tekabül edecekti.

NOT:
Senin PPM ibresinin lineeritesini henüz belirleyemedik. Eğer yapım hatalarından dolayı ibren lineer gerilim ölçemiyorsa (Bazı çin işi ibreler böyledir) bazı açıklanamayan durumlar olabilir.
Bunun için sana önerim şu olmuştu.
İbrenin son sapma çizgisi (-6 veya -8 kaç ise) burayı 0db olacak şekilde ayarla. Dolayısı ile TP de 1V olduğunda ibren tam sapacaktır.
Sonra TP noktasındaki voltajları ölçerek 0.1 er volt olarak giriş sinyalini düş.
Son derece kolaydır.
PC den 0db verdin. TP de 1V okudun. (Digital voltmetre ile)
Sonra sinyal seviyesini PC volüme ile acık düşerek TP de 0.9V oku. İbre nerde.
Sonra 0.8V, 0.7V, 0.6V 0.5V, 0.4V, 0.3V, 0.2V, 0.1V
Her 0.1V luk düşüşler ibrede yaklaşık eşit mesafede düşmelidir. Eşit düşmüyorsa ibrende anormallik var demektir.
0.1V ta ibrenin saptığı konum -20db olacağı için ibrenin en dibine kadar olan mesafeyi de aynı şekilde 10 a bölebilir ve kaç mili volt ölçebileceğini yaklaşık anlayabilirsin.

Son düzenleme:
Redresör TP gerilimi 1V ölçtüğümde ibreye 0dB gösteriyor amper ölçümü yaptığımda ibredeki değer 0.59mA oldu.

Bu amperi yükseltmek için -15 V trimpotunu çevirmeye başladım.ibre +5 dB e yaklaştığında ampermetre 0.80mA e çıktı.Ancak diyot alev gibi ısındı ibre ileri geri gidip gelmeye başladı.Ben de testi iptal ettim.Aslında bizim TP gerilimimiz yüksek olmuş olsa bu sıkıntılarımız olmayabilir diye düşünüyorum.

Rod elliod un bu tasarımında "Doğrultucunun tam ölçek için çıkış voltajı yaklaşık 5V olacak şekilde tasarlanmıştır ve ölçüm cihazının etrafındaki 4k7 ve 220 ohm dirençler ihtiyaç duyulan zayıflamayı sağlayarak mükemmel elektriksel sönümleme sağlar." diyor.

Acaba biz bu nedenle mi sorun yaşıyoruz.

Ekli dosyalar

• 0dB 59mA.jpg
    0dB 59mA.jpg
    106.2 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,754
Son üye
vedatsever5454