Dc motor hakkinda bİlgİlenelİm

bu konu altına dc motorlar hakkında bildiklerimizi yazarkan bilgi dağarcığımızın genişlyeceğini düşünüyorum.
örneğin benim başımda bir dc motor belası var. bunun hakkında bilgisi olan var ise cevabını bekliyorum...
sorunum; 100 kw bir dc motorum mevcut,fakat bu dc motor sürekli olarak hız dalgalanması yapmaktadır. motorun kumanda sistemine bir adet poatnsiyometre,eski tip sürücü kartı (RAD 3/5) ve hızlanma-yavaşlama kontaktörleri mevcut. motor çalışırken hızlamna ve yavaşlama kontaktörleri çekmemesine rağmen makina hızı dalgalanmakta.
sürücü kartını değiştirdim ,motoru değiştirdim,potansı değiştirdim ama halen daha sorun devam etmektedir. fikri olan varsa sevinirim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motorunuzunmiline bağlı enkodr varsa onu bir kontrol edın, değiştirin, bırde elektronık kontrol kartı üzerınde akım ayar potansiyormetrenın ayarına bakınız. Gerekıyorsa, az artırınız. Genelde bılınen akım kontrol potansıyometresının orta pozısyonun, motor akımına eşit olduğu söylenır. İyi çalışmalar...

teşekkür ederim. kart üzerindekine bakarım ancak encoder değil tako bağlı onu da değiştirdim. ilgine tşklr

arkadasım kolay gesın bende de var bıtane bas belası:)neden dc motor secerler sımdı onu arstırıyorum kontaktörlerde dc sistemde işletmede yenıyım sıstemı çözmeye caliiyorum 800hp dc motor var devasal bısey gördüğüm ılk dc motor

sistemde motorun hareketı 1974 amerikan yapımı rockwell marka driver la yapılıyor bıde amerıkalılar neden 110 kullanıslar acaba fıkrı olan varmı?bu motorlar arızalansa arızası nasıl teshıs edılır onuda bılmıom :S

sedat_demir ' Alıntı:
arkadasım kolay gesın bende de var bıtane bas belası:)neden dc motor secerler sımdı onu arstırıyorum kontaktörlerde dc sistemde işletmede yenıyım sıstemı çözmeye caliiyorum 800hp dc motor var devasal bısey gördüğüm ılk dc motor

DC motorlar yük altında kalkınma momenti yüksektir. 1 devirdede 1500 devirdede aynı gücü karşılar. eğer makinanız şac çekme makinası ise o makinanın sıfır devirden başlayarak hızlanması gerekir. dc motor bu görevi çok iyi şekilde yapar
burada hız kontrol cihazı ile AC motor kullanılabilir diye düşünülür AC motorlar düşük frekanslarda beklenen momenti sağlamadıklarını görebilirsiniz.
bunların sürücü kartlarına tako dinomadan geri besleme gelir. bu beslemede genelde tako dinomaların kaplinleri zaman zaman boşta döner buda karta gönderilen gerilimlerde kesiklik oluşur buda motorda hızlanma ve yavaşlama yapabilir.
tako dinamonun beslediği karta geri besleme yapabilirsin.

alümınyum folyo diliyoruz !pekı dc motorlar da kullanılan kontaktör seçimi neye göre yapılır şimdi değerler aklımda değil ama 75hp 120v dc bır motoru sürmek için kac kw kontaktör lazım asenkron motorlarla aynımıdır?hesabı neye göre yapılır?

DC motorlarda akım normal AC motorlara göre faklıdır. ayrıca kullanılan kontaktörlerde özel ark söndürme şekli vardır. sizin kullandığınız motorun akımıda bayağı yüksektir. onun akımına göre kontaktör secmen gerekir

Ekli dosyalar

• Dc motor.rar
    278.3 KB · Görüntüleme: 2
Arkadaşlar emeğinize sağlık.. Yalnız bu konuya arada birde olsa aklınıza gelen bişeyler ekleyebilirseniz harika olur. liman sektörunde çalışıyorum ve makinalarımızın tamamı dc. Epeycede eski ( AEG marka invertorler, logistat plcler,aeg multibox kartları). Özellilke bu sektörle ilgili dökumanları olanlar paylasırsa sevinirim. ???

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,353
Son üye
erkancos

Yeni konular

Geri