Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
teiaşa girme şartları nelerdir tam olarak
teiaşta öalışanlar
ne iş yapıyorsunuz tam olarak
devlette 4000 -5000 tl veren kurumlar var mı
bunu nereden çğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim
şimdiden sağolun

bu kurumsallaşmış kurumlar derken neleri kastediyorsunuz

bence özel sektörün şartları o kadar da kötü değil
arkadaşım erzurum makina mühendçliğinden yeni mezun oldu askerliğin yaptı ama imgilizcesi falan bile yoktu doğru dürüst
am 1500 ile gaziaentepte başladı
bence daha iyiveren yerlerde var başlangıç için
ama ne fikrinize saygı gösteriyorum
önerileriniz iöin sağolun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teiaş girmek için kpss sınavına girmeniz yeterlidir. 2 yılda bir yapılır. 2012 de tekrar sınav vardır.
Teiaşta yapcağınız iş çalıştığınız birime göre çok farklılık gösterebilir. Bir elektrik mühendisi için kamuda en iyi teknik kurumlardan birisidir.
O maaşları alabilmeniz için üst kurullara yani a grubu teknik hizmet gruplarına girmeniz gerekir. Bunun için iyi torpilleriniz olması gerekir. Yada botaş tüpraş gibi kuruluşlarda işçi olarak girmeniz gerekir.

Özel sektörü sırf ücret olarak değerlendirmeyin, elbet ilk girişte olmasanızda özel sökterde devlette çalışandan daha fazla kazanırsınız ama bu o kadar kolay olmaz. Bu konuda ve diğer konularda (eleman sorunu gibi) bunun cevapları verilmiştir.

Arkadaşın sorusunu detaylı olarak bilgimiz dahilinde cevaplamaya çalışacağım. Bu arada konunun ilk sayfalarıyla , son sayfalar arasındaki farkıda gözlemleyebilriz. Konuda paylaşım artınca deneyimli kişilerin Türkiye şartlarında somut örnekleri eklenince, bazı genç arkadaşlarımızın olayı çok daha geniş pencereden görmesini sağlamış olduğumuzu düşünüyorum. Sonuçta hangi alanda çalışacağımız kendi isteğimiz ve kaderimiz belirler.

TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ, TEDAŞ [ELEKTRİK KİT KURUMLARI]
Maaş Ortalama: 2.750 tl (en düşük vergi diliminde)
Sendika Ödeneği: 45 tl ( 3 ayda bir)
Banka Promosyonu : 263 tl (6 ayda bir)
Aile Yardımı: 135 tl (eş çalışmıyorsa)
Çocuk Yardımı: 30 tl ( her çocuk başına)
Dil Tazminatı: 270 tl (KPDS den A puanı)
135 tl (KPDS den B puanı)
55 tl (KPDS den C puanı)
Kıdem Farkı: 60 tl
Derece Farkı: 5-10 tl (Küçük artışlar)

Devlet Hava Meydanı İşletmeleri
Maaş Ortalama: 3.400 tl (havacılık tazminatı dahil)

Tüpraş (İşçi Statüsünde)
Maaş ortalama: 4.000 tl (arazi tazminatı dahil)

Botaş (İşçi Statüsünde)
Maaş ortalama: 3.500 (arazi tazminatı dahil)

657 li Mühendislikler (DSİ, Bakanlıklar, vb.)
Maaş Ortalama: 2.200--2.400 tl (kuruma göre ve tazminatlara göre değişiyor)

ya elinize sağlık bunların daha detaylı olduğu bir yer var mı
bazı şeyler merak ediyorum
mesela devlette epdk ne kadar veriyor mühendisev
e buralardaki terfiler nasıl oluyor

şimdiden sağolun

Çok kararsız kalıyorum her sayfada kafamdaki planlar şekil değiştiriyor. Devlette direk yeni mezun için iyi olan 2300 var ama pek artmıyor hep orta seviyede yaşayacaksınız. Özelde belki 1000 liraya çalışacaksın ama tecrubeyle ilerliyebilirsiniz. Galiba önce hayat boyu orta seviyede yaşamak bana yetermi sorusuna cevap vermek gerek...

eğer mühendisseniz ve ingilizce ve biligsayarda da bir iki programı biliyorsanız
özelde ilk başladığınızda 1700den aşağı başlamayacağınızı düşünüyorum
hele bide isatnbul gibi byüüyük sanayi şehirlerinde ise 2500 ebile başlayabiliyorsunuz
yeni mezun ve ingilizcesi bile çok az olan arkadaşım 1500 ile başladı

valla ister mühendis ol ister teknisyen istersen filozof ol nacizane kendi acı tecrübeme dayanarak söylüyorum ki bu zamanda en iyisi devlet işi ; çünkü sabah giriş çıkış saatin belli hafta sonu tatilin var senelik iznin var hastalandığında al izin gitme aylık aldığın maaş belli ama özel sektörde bu kadar imkan yoktur onun için şahsen ben devlet işini tercih ederim....

valla ister mühendis ol ister teknisyen istersen filozof ol nacizane kendi acı tecrübeme dayanarak söylüyorum ki bu zamanda en iyisi devlet işi ; çünkü sabah giriş çıkış saatin belli hafta sonu tatilin var senelik iznin var hastalandığında al izin gitme aylık aldığın maaş belli ama özel sektörde bu kadar imkan yoktur onun için şahsen ben devlet işini tercih ederim....

şahsen bende her insanın önce özel sektörde belli bir süre çalışmasını daha doğru buluyorum
zorluklar varsa insanlar bunları görmeli sanayi ortamını fabrikayı görmeli belki de seöimini ondan sonra daha kolay ve isabetli yapar
özel sektörde ilk 1-2 senye çok fazla tecrübe edip çok fazla şeyler (makina sistem pano) görüp daha sonra dahi iyi yerlerde öalışabileceğini düşünüyorum insanın

Doğru söze ne denir...

kesinlikle özel sektör bence, artık öyle bir zamandayız ki kamu bile artık kendi bünyesinde bulunan elamanların yapabileceği işleri bile özel sektöre yaptırır olmuş, bu ne özgüven eksikliğidir. :( gerisini sen düşün

Görüyorum...

Gerisini ilerisin düşünüyorum, daha detaylıda düşünüyorum. İnsanların iki yüzlülüğünü görüyorum, doyumsuzluğunu görüyorum.Arkadaşları kpss ye girmesin diye ters manupele edenleri görüyorum, forumda bana devletin inciği cinciği soran sonra özel sektör iyidir diyenleri görüyorum, politikacaların tanıdıkların kurduğu taşeronla iş peşkeş çekiştirirken bu işleri almayışı personelin özgüveni eksikliği olduğu düşünenleride görüyorum. 14 sayfa okunmadan yapılan yorumları görüyorum. Sonra biz birlik olalım eleman sorunu çözelim derken herkesin kendini kurtarmak için birbirini sattığı görüyorum. Daha yeni mezun yada öğrencilerin sanki yıllarca piyasada mühendislik yapmış gibi iş hayatı hakkında yorumlarını görüyorum. Devlette çalışıp devletin sağladığı imkanları görmezden gelip devletten dert yananları görüyorum. Özel sektörde aynı problemlerin daha ağır şartlarda olmasına rağmen bunları söylenmeyip hayali maaşlar ve ücretler söylendiğini görüyorum. Başka meslek dalları özel sektörde bu kadar yıpranılmazken bile özeli eleştiriken, teknik alanda çalışanların özeli savunmalarını görüyorum. Seven zikilir, ziken sevilir tabiri bizim teknik elemanlarla özel sektör ilişkisi için cuk diye oturduğunu görüyorum. Bu kafayla işimizin çok zor olduğunu görüyorum.........

Bunu sağlayan özel sektör firmaları yok mu.Kendi çalıştığım firmada bunların hepsi mevcut ve maaşlar devlete göre çok daha yüksek.Doktorumuz var tatil hakkın var,giriş çıkış saatin belli.İsteklerine daha kısa sürede cevap veriliyor.Devlette gördüğünüz herhangi bir düzensizliği düzeltmeniz çok zordur fakat özel sektörde böyle değildir.Çalışanların hepsi seçilmiş kişiler olduğundan sosyal ortam da çok iyidir.Devlette alırsın puanı yerleşirsin,kişiliğe pek bakmazlar...

Bunu sağlayan özel sektör firmaları yok mu.Kendi çalıştığım firmada bunların hepsi mevcut ve maaşlar devlete göre çok daha yüksek.Doktorumuz var tatil hakkın var,giriş çıkış saatin belli.İsteklerine daha kısa sürede cevap veriliyor.Devlette gördüğünüz herhangi bir düzensizliği düzeltmeniz çok zordur fakat özel sektörde böyle değildir.Çalışanların hepsi seçilmiş kişiler olduğundan sosyal ortam da çok iyidir.Devlette alırsın puanı yerleşirsin,kişiliğe pek bakmazlar...

Şutu yediğinde anlarsın, hiç sosyal haklar devletle kıyaslanır mı ya? Sen bir işe girdin memnunsun şimdilik , senin durumunu tüm özel sektör için geçerli mi? o saydığın şartlarda kaç kişi çalışıyor. Bir kaç iyi firma var diye özel sektöre iyi mi diyelim.
Kurumsal firmalar dahil çok yüksek ücret olduğunuda sanmıyorum. Develette mühendisler 3bin -3.500 lira alabildiği durumlar oluyor, bunun özelde karşılığı en az 5 bin lira olmalıdır. Malesef kurumsal firmalar dahil piyasada bu maaş ortlaması mühendisler için yoktur.
Her şeyi geçtim iş garantin var mı? yok.
Her an işini kaybedebilirsin? evet.
10-15 yıl bir yerde arge üzerine çalıştın ve bir şekilde ayrılmak zorunda kaldın. Aynı şartlarda kaç firma bulabilrsin. Dikkat edersen etrafında yaş ortlamasıda gençtir. Peki bu adamlar yaşlanınca buharlaşıyor mu? Hepsi müdür mü oluyor?Hepsi yurt dışına mı gidiyor?
Devlette 30 gün yıllık izin, 10 gün mazeret iznin. Kurumun doktoru, lojman, kreşi, yeşil pasaportu, kurumun tatil yerleri, iş güvencesi hesaba kat. Ücretlerde bence tatmin edici düzeyde en azından benim için orta düzey yeterlidir:). Eh aferdersin salla kurumsalını salla kobisini, özel sektörün tümünü salla, en azından büyük çoğunluğu insanca çalışma şartlarına sahip oluncaya kadar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,335
Son üye
GodJudges

Yeni konular

Geri