Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ben özel sektörde bir tane işleme merkezini (cnc freze)tam 4 ayda topladım.patron geliyor niye toplamadınız diye bağırıp çağırıyor malzeme yok diyorsun müdür ben bazı malzemeleri aldım diyor aaaahhhh kardeşim ahh yıllar önce evlette iş var dediklerinde hiç oralı bile olmadım.ama şimdi kapıcılık olsun devlet olsun diyorum.sigortan garanti işin garanti hangi özel sektörde bu var?evlet çalıştığın kuruluşu satıyor ama sana başka bir kurumda iş veriyor sözleşmeli veya kadrolu kaç kişi iş yeri el değiştirince bu hakka sahip oluyor özel sektörde?????

Durceylan bey iyimisiniz, sağlığınız sihhatiniz iyi mi? Ayda yer çekimi nasıl? Sıkıntınız yok sanırım...
Dünyada ise havalar kuzey yarım kürede biraz sert geçiyor, bilirsiniz eskiden küresel ısınma olmadığından insanlar daha rahat ediyorlardı, şimdi her mevsim daha sert geçiyor... Son 30 yıl ay da yaşadığınız için buraları unutmuşsunuzdur... buralar pek parlak değil, siz en iyisi Ay da yaşamaya devam edin...

Son düzenleme:
teiaşın özelleşmesi hakkında bilgisi olan varmı?

yanlış yazdım özerkleşme diyecektim, teiaş özerkleşecek söylentisi var.

cüneyit bey size katılıyorum ayrıca klavyenizin "d" harfinde sorun var yada çok hızlı yazıyorsunuz sanırım.

not:latifedir.

En garanti iş olarak devlet görünür..

Fakat Özel sektör her yönüyle yerini buldukdan sonra daha avantajlı..

bence devlette kötü olan

milletin izni, vizite kağıdı raporu ıvırı zıvırı için çok fazla zaman harcarsın

kardeşim ben kamuda teknikerim Bakım onarım işlerine bakıyorum. iş garantisi var. 1800 civarında maaş. arıza olmazsa masamda oturur işlerle ilgili kendimi geliştirmeye çalışırım.
özelde olsa akşama kadar çalışırsn ama daha fazla kazanabilirsin. belki de benim maaşımı 2 günde kazanabilirsin. boş çalıştığın zamanlar da olabilir. bana bu maaş yeter dersen kamudan şaşma. ama dersen ki bu bana yetmez o zaman boşa kamuya girmek için sınava hazırlanma. kendini geliştirip özelde iş bulmaya çalış Allah yardımcın olsun.

Özelde daha fazla kazanabilirsin!!! bu son kelimeye dikkat edin, kazanabilirsin deniliyor kazanırsın denmiyor... eğer tekniker yada teknisyen isen özelde maaşlı olarak kamunun verdiği ücrete isterse sabahlara kadar çalışsanda ulaşamazsın, hangi teknikere 1.800 tl veriyorlar maaş olarak, üstelik cumartesi pazar tatil. 2 günde 1.800 lira değil 180 lira bile kazanmazsın özel sektörde. Adam maaşını alamıyor, sigortası yatmıyor durum bu. Etrafınıza bir bakın. Eğer kendi işletmesi varsa ve krizden yırttıysa daha fazla kazanabilir, götürü işlerle... Bide memur yada sözleşmeli değilde işçi statüsünde teknikersen 3.500 lira ortalama kazancın olur. Hangi tekniker bu maaşı alıyor???
mühendis isen daha fazlasını kazanabilirsin ama hayatından çoğu şeyi feda etmen gerekir ve ücretli çalışırsan alacağın maaşda devletin verdiğinden çok büyük uçurum olmaz. Çok kazanan az bir kesimdir.Bu sene kpss ye 16 bin civarında makina mühendisi, 9 bin civarında elektrik-elektronik müh, 1.500 civarında elektrik mühendisi, 1.200 civarında elektronik mühendisi, 13 bin civarında inşaat mühendisi devlete girmek için sınava girdi. Ön lisana ve orta öğretim mezunlarından ise yaklaşık 2.5 milyon kişi sınava girecek. Rakamlar her şeyi ifade ediyor. İnternette bi sürü foruma baktım, hep özel sektör öneriliyor ama peki bu sınavlara kim giriyor????????? nerdeyse 3 mühendisten birisi sınava en az bir kere girmiş. Bu konuda çok söyledim, devletin şartları özel sektöre göre çok ağır basmakta ve artan nüfus sayesinde özelde çalışma şartları iyice kötüleşmekte. Benden size bir abi tavsiyesi vakit varken varken kamuyu geçmeye bakın, hayatınızı düzene sokun, geleceğe güvenle bakın....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…