Devre Şeması çizme

duhan_80

Üye
S.A Arkadaşlar cümleten herkese kolay gelsin ödevim olan bir devrenin baskı devresini çizmeye çalışıyorum proteusta ısıs da biraz kendim çizmeye çalıştım ama baskı devresine yardımcı olursanız şimdiden tşk ederim..

ISIS çizimi size ait sanırım... Elemanlarla ilgili sıkıntınız var gibi görünüyor.
Devreyi ISIS'te tekrar çizdim,

Baskı devresinin çizimi bunun çizimi kadar basit. Tüm malzemelerin PCB kılıfları var, bu sebeple otomatik çizimi çok kolay olacaktır.
(Manuel çizimi her zaman tavsiye ederim.)
Burada dikkat etmeniz gereken LCD'nin pcb kılıfı. Düz olması gerekiyor, ayrıca bacak bağlantıları alacağınız LCD'ye göre değişebilir. Kullanacağınız LCD'yi temin ettikten sonra PCB'yi buna uygun olarak çizmelisiniz.
Takıldığınız bir yer olursa buralardayız...

ekleme: Şemanın üst kısmına eklediğim regülatör devresini kullanmanız gerekli..
Bu devrenin girişine 9-12V uyguladığınızda çıkışından devre elemanları için gerekli ve sabit gerilimi alabilirsiniz...

vay abicim Allah razı olsun çok tşk ederim yav demek bu zamanda senin gibi iyi niyetli babacan insanlarda vet ısıs şemasını ben çizdim daha doğrusu çizmeye çalıştım ama keşke pcb sini de çizseydin abicim sevaba girerdin neyse tekrar tşk ederim eline emeğine sağlık...

Rica ederim, forum yardımlaşma için var, fakat zaman hazır beklentiye kesinlikle karşıyım...
Forumların istenileni yazıp, en kısa sürede hazır bir şeyler alıp gitme yeri olarak görülmesi sıkıcı bir durum... Bu küçük detaylardan sonra ;
PCB'i çizimi size kalsın, bu şekilde(ödev-proje v.s) öğrenme en etkili öğrenme biçimidir. Ayrıca dediğim gibi LCD olmadan PCB çizilmesi çok anlamsız.
PIC'in 14'nolu bacağı +5V, 5nolu bacağı ise gnd olacak bunu unutmayın. (Eklediğiniz şemada gösterilmiş zaten)

Takıldığınız bir yer olursa buralardayız...

gerçekten çok haklısınız . hocam tekrar tşk edeirm..

hocam acaba devrenin kullanım yeri neresidir birde oradaki resimde 2 tane giriş var 2 girişe bişey takmışlar birisi DS18B20 ama nasıl bişey alamadım bir zahmert bakarmısınız ??

İki adet ısı sensörü ile yapılmış hepsi o... Kullanım yeri sana kalmış...

2 giriş var birincisi DC Jack (besleme için)
Diğeri ise ısı sensörlerinin bağlantıları.(İkili olan)

o zaman hocam J1 = jack 1 enerji girişi J2 =Jack 2 ısı sensörü öyle mi fakat bu ısı sensörü biraz değişik ayn jac1e benziyor normalde DS18B20 transisitör gibi bişey olur ama biraz farklı ??

Orda o şekilde kullanmasının amacı sensorü taşımak... Sonuçta dış ortamın sıcaklığı ölçülecek vs

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…