Devre Bir Süre Sonra kilitleniyor

orhansah

Üye
Pic 16F84A kullanarak yapmış olduğum çok basit bir devre var, programı PBP ile yazdım , çalışması şöyle ; İnput sinyali geldiği zaman , 1. çıkış 1 sn aktif olup low oluyor ve 3 sn bekliyor , bekleme süresi sonunda 2. çıkış aktif olup 1 sn sonra low oluyor. Devre İsis'te normal çalışıyor fakat pratikte belli bir süre çalıştıktan sonra kilitleniyor. Bir türlü kararlı çalışmasını sağlayamıyorum, yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Picde ısınma vrmı bir bak eğer ısınma varsa kısa devre vardır bir süre çalışıp kilitleniyorsa genelde devreden kaynaklanır

programını gönderirsen bir inceleyebilirim

Picde ısınma vrmı bir bak eğer ısınma varsa kısa devre vardır bir süre çalışıp kilitleniyorsa genelde devreden kaynaklanır

arkadaşım ısınma yok, zaten kısa devre olsa çok kısa sürede hata verir, ben devreyi sabah çalıştırdım, 150 kez test ettim normaldi , daha sonra kilitlendi.

programı ekliyorum, ilgi gösteren herkese teşekküler.

TRISA=0
TRISB=%00000001 'B.0 giriş diğerleri çıkış yapıldı.
SYMBOL TUS=PORTB.0 'B.0 TUS olarak atandı.
SYMBOL MOTOR=PORTA.0 'A.0 MOTOR olarak atandı.
SYMBOL BICAK=PORTA.1 'A.1 BICAK olarak atandı.
PORTA=0
PORTB=0
BASLA:
IF TUS=1 THEN
HIGH MOTOR
PAUSE 300
LOW MOTOR
PAUSE 3000
HIGH BICAK
PAUSE 300
LOW BICAK
ENDIF

GOTO BASLA
END

sn orhansah;
fiziki olarak yaptıgın devre çizimdeki gibi ise, kilitlenmeleri önlemek için
_Buton ile 12 v röle beslemesi birleşik, yani butona bastıgında B0 a 12v uygulanır. gerilim bölücü ile buton gerilimi 5 v a düşürülmeli.........
_röle bobinlerine parelel diyot (1n4001) baglanmalı....
_pic besleme ayaklarına 100nF kondansatör kullanılmalı...
_mümkün ise pic beslemesi ve röle beslemeleri ayrılmalı....

arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. yaptığım devrede pic'le ilgili tüm beslemeler 5 volt.12 voltu sadece transistör den itibaren , röle bobinlerini çektirmek için kullandım.
pic besleme ayaklarına sonradan 100 nF kondansatör ilave ettim, fakat birşey değişmedi.
Röle bobinlerine paralel diyot bağlamadım, bunu deneyeceğim.
Röle ve pic beslemelerini ayırmayı denemedim, bunu da deneyeceğim.

Sonuçları sizlerle paylaşacağım. Başka önerisi olan arkadaş varsa onları da deneyeceğim.Önerilerinizi bekliyorum.

S.A.
Sn. arkadaşım 16f84 değilde 16f628 kullan 84 endüstriyel uygulamalar için biraz zayıf kalıyor. f628 dahili osilator ile kullan. Devrende opto kuplor kullanmışsın ama aynı beslamede optokuplor kullanmanın hiç bir espirisi kalmıyor ancak ayrı beslemeler kullanırsan ozaman bir anlamı var. devrende 5 V kısmında bolca 100 n kondansator kullan. röle bobin beslemelerine ters diyor at ve transistöt yerine ULN 2003 kullan. Anladığım kadarıyla röle çıkışların ile 220 V kontaktor veya direkde olabilir motor kontrol ediyorsun röle kontak çıkışlarına muhakkak rc filitre kullan (100-150 ohm ve 100 n / 250-400 V kondansatör kontaklara seri bağlantı). kolay gelsin.

arkadaşım devreyi 16F628 ile de denedim ama sonuç değişmedi.Ayrı beslemeler kullanmayı başka birisidaha önermişti , bunu mutlaka deneyeceğim.
1. röle ile 12volt'luk küçük bir motoru çalıştırıyorum, 2. röle ile kontaktör bobinini çektiriyorum.
Rc filtre kullanmamıştım , bu önerinizi de deneyeceğim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…