Devrenin bağlantısıni bu şekilde yapsam motor çalışır mi???

Bu durumda yine aynı mi??

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1396799319948.jpg
    23.4 KB · Görüntüleme: 18
LDR'ye bağlı npn transistör düzgün sürüldüğü takdirde devrenin çalışması lazım.

Bu devrenin bağlantısınin aynısıni yaptm ama çalışmadi yada devre şemasında mi bi sorun var mı?

Ekli dosyalar

• 1397170568361.jpg
    98.1 KB · Görüntüleme: 13
Devreyi kaç voltla beslediniz ayrıca kaç voltluk bir motor kullandınız motorunuzun gücü nedir?

Devrenin çalışmaması için bir neden yok ?

Devreyi kaç voltla beslediniz ayrıca kaç voltluk bir motor kullandınız motorunuzun gücü nedir?

Devrenin çalışmaması için bir neden yok ?

Devrede 47 ohm direnc kullanmam lazmdi ama elimde 47 ohm olmadığı için 34 ohm luk bi direnç kullandm sorun olurmu??

Dostum şu aşağıda verdiğim devreleri incele hangisi hoşuna giderse onu uygula. 12 volt için birde 12 volt motor kullan. Röle ile bağlayabilirsin. ışık geldiğinde motor çalışacak. light actived devresini incele. ışıkla çalışan yada karanlıkta çalışan mantığını anlaman için iki devreyide koydum. Bir transistörlü ve birde entegreli devreler veriyorum.

Birde entegreli olarak opamp kontrollü

Led ters çizilmiş, acaba böyle çalışır mı? Led illa takılacaksa sildiğim 2. şemadaki gibi bağlamayı yeğlerim. [MENTION=310732]emrah73[/MENTION];552735 motorunun çalışması için şartlar uygun mu (v,a)? Yani 4,5 v beslemenle motorun devre olmadan çalışıyor mu? Şemaya sadık kalman mı gerek çalıştığı ispatlanmış devreler var.

evet led ters dostum dikkat etmemiştim. çok dikkatlisin

Arkadaslar cok tskler devreyi yaptım verdiğiniz bilgilerden dolayi tsk ettim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…