DIŞ ÜNİTE ARIZASI

ardakal

Üye
selamün aleyküm arkadaşlar 12 btü lük klima markası coollıng dış ünite ekovat yanındaki kılcal boruları kaplayan izole erimiş ekovat altında gaz yağı mevcut buda gösteriyorki gaz kaçağı olmuş boruda delik yada çatlama var sorun dış ünite devreye girmiyor neden? gaz bittiğinden dolayı olabilirme arıza iç ünitede olabilirmi? şimdi kondansatörler sağlam 4 yollu vana bobini sağlam enerji verdiğimde ekovat ınlıyor devreye girmiyor devreye girse bile ısıtmayacağı belli devreye girmeme sebebi gazın bitmiş olmasımı yoksa başka bir sorunmu var birde ustalara sormak istiyorum bu klima çalışırken kendi kendine hata veriyor kırmızı ışığı yanıyor bazen öyle kalıyor aç kapatla düzeliyor bazende 5veya 10 dakika sonra kendini resetleyip devreye giriyor arıza ne olabilir usta arkadaşlar herkese başarılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
önce saptadıgın arızaları gidermen lazım.sistemde gaz olmadıgı için arızaya geçme ihtimali yüksek.

ustam çogu klima gaz eksik oldugu zaman çalısmıyorr bencede gazını tammla proplem düzelecektir

selamün aleyküm arkadaşlar merak ediyorum ekovat içindeki yağ eksilirmi veya gaza karışırmı ekovat içinde yağ bitermi ekovata yağ nasıl konur 12 btu lük ekovat kaç litre yağ alır utalar acil cevap verirseniz memnun olurum saygılar

Merhabalar;
Sorunlarınızı okudum ve anladığım kadarı ile yardım etmeye çalışayım.
1-Klima cihazlarının kompresörlerindeki yağ her daim gaz ile karışır. Bu engellenemez. Önemli olan basma hattındaki gaz ile sisteme giden yağın geri dönmesi için uygun koşulların (Montaj aşamasında) oluşturulması gerekir.
2-Sistem de kaçak var ise kesinlikle yağ da de şarj olmuştur diye bir durum söz konusu değildir. Sistemden kaçan gazın debisi ne kadar çok ise de şarj olan yağda o kadar çoktur (mantıksal kavaram).
3-Her kompresöre kafanıza göre yağ şarjı yapamazsınız. Çalışan sistemin gaz cinsine göre (örn: Freon22 R22 ise yağ mineraltip viskosite 45 tir genellikle). Ama sistem doğa dostu denilen gazlar ile çalışıyor ise işte o zaman yağı komple değiştirmek gerekir.
4-Eğer kompresörünüz enerjilendiğinde kalkmıyor ise üzülerek söylemem gerekiyor ki kompresörünüz uzun zaman eksik gaz yada gazsız çalıştığından aşınmaya uğramış ve kilitlenmiş durumda. Monafaz çalışan kompresörlerde daimi kondansatöründen eminseniz, kompresörü değiştirmeniz gerekmektedir.

Merhabalar;
Sorunlarınızı okudum ve anladığım kadarı ile yardım etmeye çalışayım.
1-Klima cihazlarının kompresörlerindeki yağ her daim gaz ile karışır. Bu engellenemez. Önemli olan basma hattındaki gaz ile sisteme giden yağın geri dönmesi için uygun koşulların (Montaj aşamasında) oluşturulması gerekir.
2-Sistem de kaçak var ise kesinlikle yağ da de şarj olmuştur diye bir durum söz konusu değildir. Sistemden kaçan gazın debisi ne kadar çok ise de şarj olan yağda o kadar çoktur (mantıksal kavaram).
3-Her kompresöre kafanıza göre yağ şarjı yapamazsınız. Çalışan sistemin gaz cinsine göre (örn: Freon22 R22 ise yağ mineraltip viskosite 45 tir genellikle). Ama sistem doğa dostu denilen gazlar ile çalışıyor ise işte o zaman yağı komple değiştirmek gerekir.
4-Eğer kompresörünüz enerjilendiğinde kalkmıyor ise üzülerek söylemem gerekiyor ki kompresörünüz uzun zaman eksik gaz yada gazsız çalıştığından aşınmaya uğramış ve kilitlenmiş durumda. Monafaz çalışan kompresörlerde daimi kondansatöründen eminseniz, kompresörü değiştirmeniz gerekmektedir.

selamün aleyküm arkadaşlar sayın nemasis ben şunu diyebilirmiyim klimanın gazı komple boşalmış ekovatın altındada yağ birikintisi var o zaman klimanın yağıda gazla beraber kaçmıştır doğrumu (birde şunu öğrenmek istiyorum ekovatın içindeki yağ seviyesini nerden biloyorsunuz veya tahmin ediyorsunuz ekovata gazı bastık yağ yok ekovat büyük bir ihtimalle çalışır bu klima randımanlı ısıtırmı veya çalışırmı) birde 12 btu luk klima ekovatı kaç litre yağ alır bu yağın litresi kaç lira saygılar ustalar konu hakkında cevaplarınızı bekliyorum

merhaba kardeş
arıza tanımına göre kömpresörde sıkışma var gibi gözüküyor,büyük ihtimallede durum bu ama açılma şansı var bence dene.belirlenen yeredeki gaz kaçağını giderdikten sonra gaz vererek şansını dene,kompresörde hala yağ miktarı mevcuttur biraz (100-150g) ileve edilirse daha iyi olur ama edilmezsede bence sıkıntı olmaz.
eğer yine sonuç alamazsan kompresörü değiştirmen gerekecek sanırım.

arkadasim diher arkadaslarin yazdiklari dogrudur ancak soklama ile koprasörü tekrar devreye sokmak mumkundur 250 mf lik kondansatör gerekir. yagida fazla verme 100 ml civari yeter .kondansatöru dinlama aninda cihazin kendi kondansotur uclarina hizli bir sekilde temas ettirip cek .kalkmazsa koprasöru degistir.yada daha mantikli olani yeni klima al daha ucuza gelir montaj bedava

selamün aleyküm arkadaşlar dediğiniz gibi klimacı yaptı gaz basmış kaçağı lağimlemiş termiğini değiştirmiş ama klima ısıtmıyor kompresör devreye giriyor sıcak gaz iç üniteye geliyor boruları dolaşmadan devreden çıkıyor anında fan devreyi soğutuyor yarın tekrar gelecek dediğine göre ya gaz fazla yada gaz az diyor ayarlıyacak sizce nedeni ne olabilir 12 btu lük klimanın gazı ne kadar kaç bar olmalı birde şunu sormak istiyorum ekovat altındaki takozlar biraz boştmı kalacak yoksa iyice takoza ypışıncaya kadar sıkılacakmı çünkü biraz sesli çalışıyor klimacı takozlar boştaydı iyice sıkdım diyor 4 yollu vana üzerindeki borularda aşırı titreşim var ustalar yorumlarınızı bekliyorum hayırlı akşamlar.

Selamın aleykum.. 15000 btu vestel platinumA klima var. Arizayi anlatmaya calisayim. Ic unite calisiyor ve dis uniteye gecerken (isitmak icin. Sogutmayi daha denemedim) neyse dus uniteye gecerken ic uniteden acilis sesi cikiyo ve yeni acmisin gibi yeniden basliyor ve tekrar dis uniteye gecerken bu olay tekrarlaniyor. Not dis unite hic calismiyo ve ic unite yeniden baslar gibi olurken bazen tikirti sesi geliyor.. Sorunu anlayan varmi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,330
Kullanıcılar
451,789
Son üye
mwwto

Yeni konular

Geri