dikey eksenli rüzgar gülü

saltukakar

Üye
sayın meslekdaşlarım rüzgar gülü protopi yapmaya çalısıyorum dikey eksenli olarak net görünmüyor ama anlaşılıyor oda camı ile oda kapısını açtım aradaki rüzgar esmesinden dönme sağlandı

Sn. saltukakar öncelikle sizi bu tür çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Daha önceki bir çok projenizide forumdan takip ediyorum. Başarılı olup olamamanız önemli değil yeni bir şeyler bulmak geliştirmek için çaba harcamanız güzel.
Konuya gelince neden dikey eksenli yaptığınızı merak ettim. Ne tür bir avantajı var. Bir de videoda tam olarak görünmüyor. Rüzgar gülü bir sisteme bağlı mı yoksa serbest mi dönüyor.

sayın srdx su an boşta dönüyor boşta derken eski bir matkap endüvisini söktüm onun rotoruna bağlı halde ama tahmınen bir dinomaya bağlasam ufak bir led ampulleri yakar diye düşünüyorum torktan dolayı dikey eksen olmasının sebebi bunu büyük boyutta eve motne edicem aparmtnaın çatısına dikey olması yer problemini ortadan kaldırır birde dinoma aşağıda olacağı için Bakım gerekytiğinde kolay mudahele edelir kameram iyi çekmiyo cepten o yüzden net değil amacım yaptğım iş anlaşılsın firki yardımları olanlar yazsın diye düşündüm dinoma olarak pancor motorların dinomasını kymayı düşünüyorum onlar düşük devirde çalısabiliyor ilginize teşekkür ederim

ilave olarakta her yönden rüzgar alabilir verim kaybı olmaz diye düşünüyorum dikey eksenlilerin

Evet anlattıklarınız gayet mantıklı. Bence pervanenin aerodinamiğini iyi ayarlarsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

sayın meslekdaşlarım rüzgar gülünde elektirik üretmek için rotor stator yerıne bir diske mıknatıs yerleştirip onuda bir bobin etrafında döndürmeyi düşünüyorum yani şöyle disk etrafıba daha büyük bir disk koyucam C harfi 2 tane (0) semboldeki gibi olucak o c şeklindeki parçalara bobin sarıp elektirik alabilirmiyim bu konuda düşünceler,n,z bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri