diy cnc router için model seçimi hakkında

kalıp işi yapacaksanız gövdenin çok sağlam olması lazım.
en azından sabit köprülü model düşünün.
kalıpçı frezelerine bakarsanız dediğimi anlarsınız.
hatta imkan varsa gövdeyi kalıpçı frezeden alıp step motor eklentisi ile cnc ye çevirebilirsiniz.

@rocco216 sağa çek :D :D 7 Kw spindle küçük olmaz mı yav :D

Mümkünse çin malı kızaklardan uzak durun. Çabuk dağılıyor, haşat oluyor en azından PMI marka al. Hiç kullanmadım PMI ama @rocco216 çok övüyor :D Vidalı mil ve somunları da PMI gibi bir markadan başın ağrımasın. 3 Lira fazla kafan rahat ossun. Ucuza kaçıp keşke ucuzu almayaydım diye dövünürsün. :)

Grabcad çizimleri sana yaramaz. Daha haşmetli şaseye ihtiyacın var senin.

Resimdeki parçalara kuvvetten cok aslında hi sp pr tool gerekli(yüksek. Hızlı hassas sprindel.. Örnek 24000 devir jager spindle gibi..
Şimdi kardeşimizin bütçesi belli..örnek pmi da 2005 somun 95usd civarı ama şahinde 33usd arkadaşında işini görür..
Bence yüksek kesit li ürünlerden sahinden alsa işini görür cok uzun sürede randımanlı çalışır..mesela 2505. Veya 3205 tasımada ise 30 luk araba ray gibi...

Pmi. Hiwin schenebergerle aynı segmentte hatta bir cok germanya markasıda pmi kullanıyo.. Ucuza kaçılmı sonuç hüsran oluyo...
Böyle konuşup moralde bozmak istemiyorum..

Antalyalı kardeş..çizimleri hangi soft da yapıyorsun..

Antalyalı kardeş..çizimleri hangi soft da yapıyorsun..
Günaydın ,çizimleri kardeşim rhino ile yapmakta,bu arada resimdeki poliürethan modellerin kesimi 5 eksen de yapılmıştı,3 eksende ters açılı noktaların kesimi yapılabilirmi oda soru işareti oluşturdu bende

@rocco216 sağa çek :D :D 7 Kw spindle küçük olmaz mı yav :D

Mümkünse çin malı kızaklardan uzak durun. Çabuk dağılıyor, haşat oluyor en azından PMI marka al. Hiç kullanmadım PMI ama @rocco216 çok övüyor :D Vidalı mil ve somunları da PMI gibi bir markadan başın ağrımasın. 3 Lira fazla kafan rahat ossun. Ucuza kaçıp keşke ucuzu almayaydım diye dövünürsün. :)

Grabcad çizimleri sana yaramaz. Daha haşmetli şaseye ihtiyacın var senin.
Günaydın,daha rijit bir şase derken çelik profil demek istediniz sanırım,montajı kolay diye 90x90 ağır iş sigmaları düşünmüştüm ,aslında yapmak istediğim sistem linkteki videoda olana yakın

Günaydın,daha rijit bir şase derken çelik profil demek istediniz sanırım,montajı kolay diye 90x90 ağır iş sigmaları düşünmüştüm ,aslında yapmak istediğim sistem linkteki videoda olana yakın
Ağır tip sigma ile de yapılabilir elbet ama işçilik çok titiz olmalı. Kesinlikle alt destekli milden uzak dur. Çin malı da olsa kare kızak her zaman daha iyidir. Bütçe yettikçe en iyi parçaları kullan.

Videodaki makinede işleme hızı da epey yavaş. Senin dikkatini çekmiş olmayabilir. Yavaşlığın haricinde alt destekli mil kullandığında vuruntu zırıltı çok olur. İşleme hassasiyeti düşer

Aluminyum saseyi unut çelik..epoxy.. Beton...granit... Gövdelerle işleri düşünürsen senin için cok daha iyi olacaktır..

Ters açılı yerleri 2 parça geçmeli yada pimli yaparsın iş sonra birleştirip zımpra neyse finishle bitirirsin...
Piyasa gırla 4 5 ekaen makina dolu ama emin ol yüzde 60 ı matkap gibi kullanıyo..

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri