DIY PCB üretimi hakkında

qwertyqwq

Üye
Merhaba ,

Kendi PCB mi yapmak istiyorum evde. Bu sebeple size danışmak istediğim şeyler var. Hali hazırda toner transfer ve dryfilm yöntemlerini denedim. Dryfilmin adımı çok uğraşısı çok ben pek sevemedim onu ve beceremedin. Aslında soic gibi bariz smdlerde yada sot23-3 gibi elemanlarda özellikle asetonlu toner transfer yöntemi oldukça başarılı ve çok kolay ama bana QFP gibi elemanlarıbasabileceğim bir teknik lazım. Aslında kendi baskı devremi yapmaktan nefret ediyorum çünkü çoğunlukla bazı yerler ya silik yada eritmede sıkıntı çıkıyor. Çok fazla değişken var ve ben o kadar da sabırlı ve düzenli bir insan değilim o sebeple genellikle en fazla %90 başarılı pcb yapabiliyorum ve gerisi yine cd kalemlerine dönüyor. Şimdi diceksiniz çinde yaptır. Dolar kuru malum asla düzelmeyecek , jlcpcb de en az 15 usd lik fiyat çıkıyor şuanda son %60 lık vergiler sağolsun. Bende aslında diyorum ki ufaktan mağarama döneyim diy yöntemlere yöneleyim çünkü 2028 e kadar dolar kurunu tahmin bile edemiyorum.Bu sebeple düşük bütçeli bir metod arayışı içerisindeyim. ASlında bu konunun Türk gençleri için de faydalı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü DIY yöntemlere yönelim kaçınılmaz olacak ileride , en azından ben böyle öngörüyorum diyeyim.

Bu konu hakkında yorumlarınız ve tecrübelerinizi merak ediyorum. Teşekkürler

evet bende sizin gibi pcb ihtiyacı olan insanları bu dertten kurtaracak çareler arayışı içindeyim. en azından 5 - 10 adet numune pcb ihtiyacı olan kişilere kart imal etme niyetim var ama makine arayışı içindeyim. bu sektörde pcb basımı işi ciddi sıkıntı.

Forum istatistikleri

Konular
129,277
Kullanıcılar
451,698
Son üye
frht.26

Yeni konular

Geri