Doğal gaz hattının topraklanması gereksiz değilmi?

ruhibey

Üye
Merhabalar bir konu aklıma takıldı yardımcı olursanız sevinirim.
Bu doğalgaz hattına topraklama yere bakır kazık çakılarak, diğer ucu da hat borusuna bağlanarak yapılıyor.
Bunun amacı nedir?
Birde hadi onu toprakladı, ya yakına yere yıldırım düşer de ordan doğalgaz hattına yürür ise ne olucak?
Yani 10 milyon volt luk bir yıldırım yakına düşer de ordan yürürse hattı patlatır diye düşündüm ama yanlış mı düşünmüşüm sizce?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aacı katodik koruma, boruların korozyona uğramasını önlemek amacıyla yapıldığını biliyorum. Ama diğer sorulanızın yanıtını bilmiyorum.

kesinlikle doğru düşünüyorsunuz, değerli insan. doğal gazla topraklamanın ne alakası var şimdi. boşu boşuna masraf çıkartıyorlar adama. hep bu elektrikçiler para kazansın diye. neymiş efendim, doğal gaz çelik boruların içinden geçermiş te, geçerken sürtünme nedeniyle statik elektrik oluştururmuş ta, hani bir de boru eskirse filan kıvılcım filan çıkartırmış ta, sonra yangın filan olurmuş ta. dıdısının dıdısı.
hani yukarıdaki hurafelere inanıyorsa insan, sırf elektrikçiler para kazansın diye topraklama bağlatacak yani.

edit: ironiyi anlayamayan beni şikayet etsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…