Doğrultmaçta amper yükseltmek

Öncelikle kullandığın diyotları tam dalga mı yoksa yarım dalgamı bağlıyorsunuz. Çünkü tam dalgada, AC max voltajınız, DC olduğunda %10 düşer. Yarım dalga doğrulma yapıyorsanızda Ac voltajınızın max değerinin 0,45 katını Dc voltaj olarak alabilirsiniz. Ama Akım için söyleyecek bir sözüm yok çünkü dc voltajınızı ne tür bir yüke bağladığınızı bilemiyorum. Akım, yükle alakalı olduğundan bilemiyorum. Yani dc çıkış voltajınızın değerini kesin olarak bilemiyoruz. Akımınızın 0,9 Amper varsayarsak

Vmax=V/0,707= 30 / 0,707 = 42,4 V
Vdc= Vmax X 0,45 = 42 X 0,45 = 18,9 V yada Vdc= Vmax X 0,9 = 42 X 0,9 = 37,8 V dc voltaj üertiyor olmalısınız.
P= U X I = 18,9 V X 0,9 A = 17,01 W yada 34,02 W güç çeken bir yüke bağlanıyor gibi görünüyor.

Üretecinizin gücü de akımda önemli rol oynayacaktır. Üreteciniz, yükün çekeceği akımı karşılayamayacak bir güçte ise zaten yapabileceğiniz bir konu yok.

Sayın karaapak rüzgar jeneratörünü de 36 adet mıknatıs kullanarak kendim yaptım.Çıkan voltajı ac ve dc olarak ölçtüm.Ac 30 wolt civarı idi.Şimdi köprü diyot girşini 14-15 wolt civarına düşürüp öyle akü şarj edicem.30 wolt civarı alırken 12 volt akü şarjı yanında 12 volt lamba yakmaya çalıştım.Hem voltajı düşürüp hemde lamba yakmak istedim.Yukarıda çorbadatuz nikli üye voltajı ve amperi nasıl çektiniz diye sormuş.Ona da yanıt olur sanırım.İşlerimden fırsat bulduğumda gerekli ayarları yapıp birde germanyum diyot araştırıyorum.Saygılar....

Son düzenleme:
Sayın sonay kendi yaptığım jeneratörden aynen sizin hesapladığınız gibi sonuç aldım.Tam doğrultmaç diyot kullanmamın uygun olacağını söylediler.İlginize teşekkür ederim.Sonuçları sizlerle paylaşacağım.Yardımlarınızı bekliyorum.Saygılar

ac yi dc yaptıktan sonra voltajı düşürmeniz uzun bir yol olur.

Sanırım üretecinizede modifikasyon yapamazsınız. Eğer yapabilirseniz, en kolay yolu bir bağlantı değişikliği ile üretecin çıkış voltajını düşürmek olur.

Ama yapamazsanız çareler tükenmedi... Hemen bir transformatör temin edip ürettiğiniz 30V AC voltajı 15 V AC volta çevirebiliriz.
Daha sonra köprü diyotla doğrultup kullanabilirsiniz.

Üreteçten 30 volt alabiliyorsunuz ve bunu 12 voltluk aküyü şarj edebilmek için neredeyse yarı yarıya düşürmek istiyorsunuz.
Bunun yerine 2 tane 12 volt aküyü seri bağlayıp şarj etmek bence daha mantıklı olur. Gücün yarısını neden boşa harcayasınız ki?

Sayın tyildizak söylediğinizi yaptım.12 volt 7 amper bir akü daha alıp ikisini şarj ediyorum.Rüzgarın olmadığı zamanlarda ilave ettiğim mekanizma ile manuel çevirip aküleri şarj edicem.Şimdi evdeki aydınlatmayı led e çevirip bu aküleri burada kullanacağım.İgi ve alakanıza sonsuz teşkkürler.Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri