E plan Pano ekleyemiyorum

Recep okar

Üye
Merhaba. E planda pro panel kısmında var olan şalt panoları istediğim ölçülerde değil. e planda rıttal marka mevcut genelde ama rittalda da piyano konsol tipi pano yok. kısaca kütüphaneme pano eklemek istiyorum farklı markalara ait uzun zamandır uğrasıp sorunuyorum lakin yol kat etmiş değilim.Yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar.

Pro Panelde çalışmaya bende yeni başladım ve benim de yaşadığım problem bu. Mevcut kütüphanede sadece Rittalin, o da sınırlı ölçülerde panoları var ama bizim daha farklı boyutlarda panolara ihtiyacımız oluyor.

Ben de cihaz ekleme mantığı ile epey uğraştım ama maalesef makul bir sonuç çıkmadı.

@ensarkirli
@dinceresentas

üstadların desteğine ihtiyacımız var. bir doküman, video vs.

Şimdiden teşekkürler.

Tekrar merhabalar.

Birkaç gündür üreticilerin step dosyalarını eplana import ettikten sonra panoyu eplanda kullanabilecek şekilde modifiye etmeye uğraştım. youtub'da sınırlı da olsa birkaç video var. Asgari, pano muhafazası, taban sacı, kapı gibi temel bileşenleri tanımlayabildim.

Sonrasında nvent hoffman'ın açık kütüphanesini buldum. Neredeyse her ölçüde pano var. Ben dikili tip modellerinin edz uzantılı makrolarını import ettim. aşağıya linki bırakıyorum:

https://www.nvent.com/en-us/hoffman/library-eplan

Umarım faydalı olur.

Merhaba,
@cankayamustafa, adıma etiketleme yapınca "otomatik kumanda programları" başlığı altında da Eplan programıyla ilgili sorular sorulduğunu fark ettim. Aşağıdaki linki bulunan başlıkta da Eplan'la ilgili yazışmalar mevcut. Hatta sorular orada paylaşılması halinda daha hızlı cevaplanacaktır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kategori/elektrik-cad-cam-programları.138/

Pano oluşturmayla ilgili izlediğin yol doğru. Üretici firmalardan veya manuel oluşturulan panoların 3 boyutlu tasarım dosyaları .stp uzantısıyla Eplan'a aktarılıyor. Sonrasında gelen dosyayı düzenlemek kalıyor.

Temelde işlem, Eplan'a aktarılan 3 boyutlu nesne ne amaçla kullanılacaksa ona uygun olarak programa tanıtmak. Pano olması durumunda öncelikle panonun yönü(dikili tip, duvara montaj...) belirtilmeli.
Sonrasında parçalarını tanımlamak gerekiyor(Gövde, kapak, montaj sacı, flanş... gibi), ardından montaj yapılacak(ekipman yerleştirilecek yüzeyleri) tanımlanması. Son olarak delik delinecek yüzeyler için "Alan boyutu" seçmek işlemi yapılabilir.

Merhaba,
@cankayamustafa, adıma etiketleme yapınca "otomatik kumanda programları" başlığı altında da Eplan programıyla ilgili sorular sorulduğunu fark ettim. Aşağıdaki linki bulunan başlıkta da Eplan'la ilgili yazışmalar mevcut. Hatta sorular orada paylaşılması halinda daha hızlı cevaplanacaktır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kategori/elektrik-cad-cam-programları.138/

Pano oluşturmayla ilgili izlediğin yol doğru. Üretici firmalardan veya manuel oluşturulan panoların 3 boyutlu tasarım dosyaları .stp uzantısıyla Eplan'a aktarılıyor. Sonrasında gelen dosyayı düzenlemek kalıyor.

Temelde işlem, Eplan'a aktarılan 3 boyutlu nesne ne amaçla kullanılacaksa ona uygun olarak programa tanıtmak. Pano olması durumunda öncelikle panonun yönü(dikili tip, duvara montaj...) belirtilmeli.
Sonrasında parçalarını tanımlamak gerekiyor(Gövde, kapak, montaj sacı, flanş... gibi), ardından montaj yapılacak(ekipman yerleştirilecek yüzeyleri) tanımlanması. Son olarak delik delinecek yüzeyler için "Alan boyutu" seçmek işlemi yapılabilir.
@ensarkirli bey çok teşekkürler. Kategori konusuna dikkat ederim.

.stp uzantılı dosyaların eplan'a import edilip programa uygun şekilde tanımlanması konusunda maalesef yeterli doküman, video vs. yok. Bu işi bilen birileri örnek bir doküman hazırlayabilirse çok faydalı olur.

Merhaba,

Tam eğitim formatında bir içerik bulmak zor olacaktır. Eplan kendisi bu işten para kazanıyor. Ekiplerinde temel işi eğitim olan çalışanlar mevcut. Ben de yaklaşık 4 sene önce Eplan Türkiye ofisinde bu işi yapıyordum :)
Ayrıca serbest çalışan(freelance) eğitmen/danışmanlar da mevcut. Ancak bu işi yapan kişiler de hali hazırda işleri var ve mesaili çalışıyor. Bu sebeple doküman veya video hazırlayacak vakit pek olmuyor.
Bir başka seçenek te online eğitim platformaları. Ancak içeriklerini ve profesyonellik seviyelerini bilmiyorum maalesef.
Son tavsiye olarak, karşılaştığınız problemler veya aşılamayan noktalarla ilgili sorular sormanız durumunda sonuca ulaşmanız daha mümkün olacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,997
Son üye
Abdurrahman111

Yeni konular

Geri