EEM ögrencisiyim ve KPSS düşünüyorum ama...

Şimdi anlatcam hikayenin uzaktan yakından gerçekle ilgisi yoktur sadece kurgudur, tamamen uydurulmuştur :)

"Günlerden bir gün bir elektrik mühendisi ..."

hangi film bu ya :)

Hem de artık bu iyi ücretler için uzman yardımcısı gibi kadrolara da kasmanıza pek gerek yok il özel idarelerindeki bir mühendis bile yeni düzenlemeyle 3500 tl alıyor bir de kpds niz varsa bu ücret ona göre biraz daha artar tabi.Belki bunun nedenini bilmeyenleriniz vardır bunu sebebi;bembirsenin belediye ve il özel idaresi çalışanlarına hükümetle anlaşması sonucu 500-600 tl civarlarında SDS ücreti adında zam yaptırmasıdır acaba yeni mezuna 3500-4000 gibi ücretler veren (bir de adam çok iyi bir üni mezunu değilse) zor yok ya da imkansız daha doğru :) inanmayanlar için link vermyecem sadece Google bir zahmet buradan araştırsınlar :)

merhaba benı yanlış anladı genç arkadaşlar bu yuzdende polemik çıktı:)kamuya karşi değilim bunu ustune basa basa soyluyorum ama kamuda çalışırken 4 yıllık eğıtımde dirsek çuruttuğunuzun karşılığını almanızdan yanayım masa başi iş bekleyıp yan gelıp yatmaya karşıyım benım oğlumda kpss ye gırdı branşinda türkiye genelınde 101 nci sırada kadro açıldığında atanması kesın gıbı ama kamuya kapağı atıp yan gelıp yatacaksa ben oğlumun yaptığınada yazık gunah derım baba mesleğı elektronikte birçok muhendisten daha üstun yazılım olsun donanım olsun ben bunları değerlendirmesınden yanayım inşallah yuzumu kara çıkarmaz kı allaha şukur şimdıye kadar okul da sosyal hayatta beni hiç uzmedı öncekı mesajlarımda hep bu duşuncemı dıle getırdım hepsındede yanlış anlaşıldım:)çoktandır bu konulara gırmıyorum demekkı ya anlatamıyorum yada anlaşilmıyorum gece gunduz çalışmamdan bahsettım acaba örnek olabılırmıyım diye maalesef sadece kendi oğluma örnek oldum yazdıklarımdan hisse çıkaran hiç olmadı:)benım anladığım kadarıyla gençler kusura bakmasın sabah 8 de mesaiye başlayıp akşam 17 de paydos masa başi sekreteryası olan bir iş bunu herkes istıyor ilk okul mezunu iş ararken masa başı iş ıstedığını bılmıyormuyuz o işi kapmak için azım çalışma gereklı sinava gırıp masa başi iş kapmak aslanın karnında değıl artık ince bağarsaklarında oradan işi kapmakta çalışmakla olur :)herkese bol kazançlar allah herkesın gonlune gore iş nasıp etsın

abi haklısın belki ama özel sektörde de ne olucagı belli degil ve bence 4 senenin ve verdign emegin tam karşılıgını ya alamıyorsun yada cok sonra almaya başlıyosun.avrupada özel sektöre talep fazla devlet memurluguna azken türkiyede bunun tam tersinin olmasınn sebebide bu zaten

evet haklısın özel sektor para vermez işine bakar kara kaşina kara gözune bakmaz kazandırırsan karşılığında kazandırır ben bunu gordum yaşadım bizzat yaşadım ağzınla kuş tut kazandırmazsan kapının önune koyar eğer kazandırırsan ihya eder kamuda oyle değıl kafan rahat olur iş yapmayı istersen kımse yapma demez rutin iş vardır onun harıcınde ıstersen yaparsın ıstemezsen kımse kımseye iş yaptıramaz

abi haklısın belki ama özel sektörde de ne olucagı belli degil ve bence 4 senenin ve verdign emegin tam karşılıgını ya alamıyorsun yada cok sonra almaya başlıyosun.avrupada özel sektöre talep fazla devlet memurluguna azken türkiyede bunun tam tersinin olmasınn sebebide bu zaten

Şimdi anlatcam hikayenin uzaktan yakından gerçekle ilgisi yoktur sadece kurgudur, tamamen uydurulmuştur :)

"Günlerden bir gün bir elektrik mühendisi arkadaş mezun olmuştur. Askerlik falan bitmiş iş aramaya geçmiştir. Lakin yaptığı iş görüşmeleri neticesinde pek iç açıcı sonuçlar elde edememiş yaklaşık 4 ay sonra 1.300 tl ye içine pek sinmesede bir iş bulmuştur. Bunuda şükretmelidir ki yaptığı başvurulardaki en iyi rakam budur. Sonra mikrobiyolojiden mezun kız arkadaşının kpss ile kalkınma ajansına uzman olarak girdiğini öğrenir, sevinir lakin nasıl iş bulacağını düşündüğü kız arkadaşının maaşı 3.900 tl olduğunu öğrenince kafasından kaynar sular dökülür. Zaten kısa bir süre sonra kız arkadaşıdıda ona soğuk davranmaya başlar, o sırada okul arkadaşlarından ondan bir sene sonra mezun olan en tembel arkadaşının trt ye girdiğini öğrenir, onunda maaşı yaklaşık 4 bin lira civarıdır. Asabı bozulmaya başlarken, mahellede ders verdiği arkadaşının polisliği kazandığı haberini öğrenir, tahmini maaşının 2.500-3.000 tl olduğunuda öğrenir. Bir yerde terslik vardır. Ama onlar devlette memur ne uzalır ne kısalır der bir kaç sene sonra ben onlardan çok daha iyi kazanırım der. Bir sene sonra zam zamanı gelince patrondan 1.500 tl ister, çünkü iş yükü oldukça fazladır. Cumartesi günü saat akşam 7 ye kadar çalışıp, pazarlarıda çoğu zaman ek mesai yapmaktadır. Ama patron 1-2 ay işi sallatır sonra 100 tl zam yapar maaşı 1.400 tl ye ulaşır. Arkadaş artık bu böyle olmaz diye bir inşaat firmasına iş görüşmesine gider, 2.000 tl ister iş görüşmesindeki şirket ortağı tarafından- biz seni elektrik koordinatörü yapmayı planlıyoruz, kaılıcı bir iş olduğu için fiyatı bir gözden geçir- denilir, sonra 1.800 tl ye anlaşılır. O sırada kız arkadaşının maaşı 4.200 tl olmuştur, ilişkileride işyice kötüye gitmektedir. Yeni işe başlar, sabahın en köründen gece yarılarına kadar ulaşan bir tempoyla çalışmaktadır. Dünya sadece şantiyeden ve patronların bitmez tükenmez isteklerinden bir ibarettir. Boş kaldığı bir zaman facebookta arkadaşların durumuna bakar, oda ne millet birbirleriyle buluşmuş, tatil fotolarını üstüste koymuşlar, kendi hesabına bakmış hiç bişey yok sadece şantiye odaklı bir hayat. Bu arada üzerinden 1 yıl aşkın geçer maaşta ne bir ufak artış nede düzgün almak vardır. SGK dökümüne bakar oda ne delik deşik olmuştur, bunu görünce sinirle genel merkeze gider, merkezde görüşmesinde restleşme sonucu işi bırakır ki, şantiye sonu o işte paydos olacağınıda farkına varmıştır. Yaklaşık 2,5 sene sonra yine geldiği nokta en başındadır. Yine işsizdir, yine iş görüşmelerine katılır, daha seçiçi davranır lakin işlerin hepsi birbirine benzemektedir. Bu sırada kız arkadaşıyla tamamen ayrılmıştır artık. Bunalımdayken sokağın karşısındaki koskoca kpss yazısını görür. Düşünür bir kaç senede devletteki maaşlar katlayacam diyordum ki onlar farkı açtı, bide parasını yiyim ya hayatı yaşayamıyorum artık, hep iş hep iş yeter be, bunun için mi dünyaya geldim der, 6 ay sıkıca çalışıp kpssden iyi bir puan alıp yaklışık bir 6 ay sonrada ataması yapılır. Üstünden bir süre geçer bi bakar ki zamanında devleti önermeyen herkesin eşi dostu çocuğu ya kamuya girmiş ya girmeye çalışıyor. Bu ülkenin gerçekleri bu, herkes dediğin tersini yapıyor der. Artık düzenli bir hayatı, düzenli bir işi ve onu gerçekten seven bir eşi vardır."

Kızı biyolog, tembel arkadaşı müfettiş yardımcısı, şantiyeyi de fabrika yaparsak; atama kısmına kadar benim hayatımı yazmışsın.

elektrik elektronik mühendisiyim kpps den 70 puan aldım sizce devlete girme ihtimalim ne .yada girebileceksem girebileceğim yerler vede sizin girip girmeme konusunda ki tavsiyeleriniz???
şimdiden teşekkürler

Devlet en güzeli gerçekten. Diyelim şantiyeye girdin. Yeni yapılanmakta olan bir yüksek binanın idari işleri seni teknik gruba almak istedi. Büyük işletmeler genellikle kadrolarında şantiyeden birilerini tutmak istiyor. Ve sen bir grup elektrik teknisyeni ile ekip oluşturdun. Burada kaldın. Eğer işletmenin taşeronu değil de kendi kadrosundaysan maaşın meslektaşlarından biraz daha yüksek olabilir.
Ancak şu var ki sen altın kafeste bülbül oldun. Çalıştığın yerin enerji kesintisine tahammülü yok. 7-24 esirsin, çağrıldığın anda gitmek zorundasın. Gece her saatte aranıp senden bilgi sorulabilir. Uykulu olma, yorgun olma, eğer alışkanlığın vs. varsa sarhoş olma lüksün yok. Şehir dışına izinle çıkabilirsin. Firma yaptırdığın işlerin giderlerini, teknisyenlerin mesai ücretlerini vs. fazla bulduğunda senin için bu kadar adam fazla azaltıyorum hadi seçim yap diyebilir.
Şirketin normalde asla muhatap olamayacağın genel müdür, gmy yardımcıları vs. villarında sorun olduğunda hepsiyle ilgilenmek zorundasın. Özel sektör parası çok da olsa stresi de aynı oranda çok.
Trafosu mu var, işletmesini sana verir, enerji yöneticisi mi bulundurmak zorunda, bunu da sana verir, iş güvenlik uzmanı da olursun ama maaş aynıdır. Çıkarın beni sıkıldım dersin göndermezler, sana güveniyorlardır:)

Forum istatistikleri

Konular
128,929
Kullanıcılar
451,099
Son üye
KnnGnn

Yeni konular

Geri