EKRAN KARTI KONDANSATÖR HAKKINDA YARDIM

ramone01

Üye
Selam arkadaşlar. Sorunumu kısa keseyim. Ekran kartım yandı. Bende bunu fırınladım. Kondansatörlere de bişey olmasın diye folyoladım ama malesef şiştiler. Şu an kart geri geldi çalışıyor fakat ses çıkışlarından parazit sesi veriyor. Kondansatörlerini değiştirecem. Fakat nereye baksam bulamadım.

ULR
16V
270
ZK

Yazıyor üzerinde. Resimde ekledim. Bunun ayarında buna benzer iş görecek ne takabilirim. Nerden bulabilirim. Sanırım seramik kondansatör bu. Yada polyester. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Kart modelide nvidia gtx580.

Ekli dosyalar

• IMAG0054.jpg
    IMAG0054.jpg
    94.4 KB · Görüntüleme: 69
270microfarad 16v elektrolitik kondanstör. Aynısını bulamasan bile lehimleyebileceğin bacaklı olanlardan da taksan olur. Yalnız o değeri biraz zor bulursun

270microfarad 16v elektrolitik kondanstör. Aynısını bulamasan bile lehimleyebileceğin bacaklı olanlardan da taksan olur. Yalnız o değeri biraz zor bulursun
elektrolikit iş görür mü peki. benzer başka bi değerde seramik bacaklı bişey önerir misiniz peki. ne kadar alçalıp yükselme toleransım olabilir sizce

Zaten elektrolitik seninki. Iki alternatif var bulamazsan eğer ya 220 ya 330 kullanacaksın. Ben 220 kullanırdım büyük ihtimal 330 dan daha iyi olur.

Ayrıca 25 volt tavsiye ederim mümkünse 25volt tak. Olmadı 16volt. Aynı şeyi ben yaptım 2-3 yıldır sorun yok taş gibi kullanıyorum

Konu sahibi arkadaşım sözüm sana değil. Yanlış anlamaman için ilk başta söylüyorum. Sadece fikrimi belirtmek istedim.

Bu kart fırınlama olayını kim nerden gördü neden kart fırınlanıyor kafam almıyor. Bir elektronik kart kömplike bir birleşim olduğu için üzerindeki her malzeme fırınlanacak yüksek sıcaklıklara uygun değildir. Bu olayı kim nerden çıkarttı anlamıyorum.

Bir kart yalıtkan bir sıvı malzeme ile temizlenebilir. Alkol v.s. bu sıvının buharlaşması için ısı uygulanabilir ancak kart üzerindeki her parça bu yüksek sıcaklığa dayanamaz buna göre ısı uygulamak lazım. Ben böyle bir durumda fön makinası ile nereye ne kadar ısı uygulayacaksam elle ayarlıyorum.

Sizler nasıl yapıyorsunuz değerli ustalarım ?

herkese kolay gelsin.

Kondansatörlerin değeri 16 volt 270mF ( mikrofarad )

Konu sahibi arkadaşım sözüm sana değil. Yanlış anlamaman için ilk başta söylüyorum. Sadece fikrimi belirtmek istedim.

Bu kart fırınlama olayını kim nerden gördü neden kart fırınlanıyor kafam almıyor. Bir elektronik kart kömplike bir birleşim olduğu için üzerindeki her malzeme fırınlanacak yüksek sıcaklıklara uygun değildir. Bu olayı kim nerden çıkarttı anlamıyorum.

Bir kart yalıtkan bir sıvı malzeme ile temizlenebilir. Alkol v.s. bu sıvının buharlaşması için ısı uygulanabilir ancak kart üzerindeki her parça bu yüksek sıcaklığa dayanamaz buna göre ısı uygulamak lazım. Ben böyle bir durumda fön makinası ile nereye ne kadar ısı uygulayacaksam elle ayarlıyorum.

Sizler nasıl yapıyorsunuz değerli ustalarım ?

herkese kolay gelsin.

ustam ellerine sağlık içindekileri dökmüşsün ama ben sana şunu ekleyecem. ben bu kartı 1360 tl ye aldım zamanında. benim için değerli bi kart. parasından ziyade tam şu anda sizin elinizde yanık bi kart olsa. hiç çalışmayan tepki vermeyen. yani çöp olmuş bi kart. siz bunu son çare olarak fırınlamaz mıydınız. ayrıca dediğiniz gibi bende az çok bildigim için folyoladım dayanamayacak parçalarını ama yinede bikaç kondansatörü şişirdik. ben madem bu kart gitti tamirde olmaz garantisi yok. sordum soruşturdum ilgilenende yok. son çare olarak fırınladım gitti bende. şu an çalışıyo ama kart. dediğinizde haklısınız aynı şeyleri bende düşündüm. ama olan oldu

:) firinlanmaya bişey demıcem ama madem firinliyacaksın neden kondansatorlerı sokmedın biliyorsun elektrolitik kondansatörlerde yağ var buda ısınınca ya patlıyacak yada şişecek firinlanmaya bişey demiceğımı soyledım senın kart çalışan kart gerek yok firinlanma rafta uzun sure beklıyen yarı ıletkenler için yapılır bende hayatımda yapmadım yapmamda bir arkadaşim var etüv firininda pic lerı fırınlamadan proğram atmaz ekran kartın DC 5 volt fırma 16 volt takıp önlem almiş zaten kart benım olsa 16 volt 330 m.farad takar geçerım

şimdi olayı bi daha açıklayım. çünkü haklısınız biliyorum :) ama kart yanıktı çalışmıyodu. açılmıyodu bile. fırınladım düzeldi. fırınlayınca düzeldi yani. ( şu an watchdogs oyununu extreme de 23 fps ile oynatıyo ) aklıma sökmek geldi ama dedim folyo ile kaplayım folyo yalıtır dedim olmadı. benim içinde farketmez olmassa çöpe atarız diye düşünüyorum çünkü o çöp noktasından buraya kadar geldim çok şükür. en kötüsüne de hazırım yani. 25v mu takayım 16 mı takayım sizin önerileriniz önemli benim için 25 i kaldıracak yer yok çünkü bazıları çok yakın birbirine. 16 330 iyi derseniz takar geçerim 270 kolay bulunmuyor çünkü

Forum istatistikleri

Konular
128,943
Kullanıcılar
451,123
Son üye
Eldost

Yeni konular

Geri