elektiksel hesaplamalar hakkında

hocam sen bu konuyu geçende açmıştın gereken malzemeyi söylemiştik senin rezistanslarının bağlantısı doğru ama sen geçen trifaze demiştin eğer monofaze ise bence 16a yeter kontaktörde sıemens 3TF 42 YADA 43 kontaktör işini rahatlıkla görür
kubilay arkadaşım zaten ilk cümlem bu konuyu daha öncen açtığım şeklindeydi.ben sadece bu seçilen sigorta,kontaktör ve tel kesitlerini neye göre seçildiğini öğrenebilmek için tekrar konu açtım.formüller nedir gibi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kontaktörle ilgili siemensin katoloğuna bakarken akım kısmına yanlış bakmışım. Bir kontaktörün rezistif yükler için çekilebilecek nominal akımı Ie,AC1 değeridir. dolayısıyla 3TF43 değil, 3TF40(rezistif akım taşıma kapasitesi 21 A olarak katologda yazıyor) yeterli olacaktır.
Rezistif yükler için kontaktörlerde AC-1,Ie akımına bakmak gerekiyo.
Bu durumda besleme için keşif aşağıdaki gibidir.

Güce göre akım hesabı ise söyle yapılır.
1-tek bir faza göre akım hesabı
P=U*I*cosfi(rezistif yükler için cosfi=1) 1 faz olduğu için U=faz-nötr gerilimi=220)
2.000 W'lık bir gücün çekeceği akım;
2.000=220*I'dan I=9,1 A
Kısa Yol= herhagi bir rezistif yükün 1 fazlı devreden çekeceği akım, kW olarak belirtilen gücünün 1000/220=4,55 katıdır. 5 kat olarak alınabilir.(Kolay hesap için)
Örnek: 1 fazlı 10 kW'lık rezistif bir yük kaç amper çeker; Cevap=10*5=50 A

2-3 faza göre akım hesabı
P=1,732*U*I.cosfi(rezistif yükler için cosfi=1) 3 faz olduğu için U=faz-faz gerilimi=380)
her fazında 2 kW olan 3 fazlı bir sistemin gücü 6 kW
6000=1,732*380*I'dan I=9,1 A(her fazdan çekilecek olan akım)
Kısa Yol= herhagi bir rezistif yükün 3 fazlı devreden çekeceği akım, kW olarak belirtilen gücünün 1000/1,732*380=1,52 katıdır. 1,5 olarak alınabilir.(Kolay hesap için)
Örnek: 3 fazlı 12 kW'lık rezistif yük kaç amper çeker; cevap=12*1,5=18 A

Reaktif yüklerde gücün kVA cinsinden verilmesi durumunda da yukarıdaki katlar geçerlidir.

Bölümler............R....S....T.....Faz Akımları.......Kullanılacak Kablo.....Sigorta.... Kontaktör
1.Bölüm Gücü.....2....2....2...........10..................5x2,5..................3x25..........3TF40
2.Bölüm Gücü.....3....3....3..........15...................5x2,5..................3x25..........3TF40
3.Bölüm Gücü.....4....4....4..........20...................5x2,5..................3x25..........3TF40

1 adet 3x50 A'lik ana giriş sigortası(Ana sigorta)
3 adet 3x25 A'lik(Bölüm Sigortası)(Ana sigortayı 3 kola böl)
3 adet 3TF40 (21 A akım taşıyan kontaktör)
50 metre 5x2,5 kablo(her bir bölümü panodan 15 metre düşündüm)

saygılarımla.

Kontaktörle ilgili siemensin katoloğuna bakarken akım kısmına yanlış bakmışım. Bir kontaktörün rezistif yükler için çekilebilecek nominal akımı Ie,AC1 değeridir. dolayısıyla 3TF43 değil, 3TF40(rezistif akım taşıma kapasitesi 21 A olarak katologda yazıyor) yeterli olacaktır.
Rezistif yükler için kontaktörlerde AC-1,Ie akımına bakmak gerekiyo.
Bu durumda besleme için keşif aşağıdaki gibidir.

Güce göre akım hesabı ise söyle yapılır.
1-tek bir faza göre akım hesabı
P=U*I*cosfi(rezistif yükler için cosfi=1) 1 faz olduğu için U=faz-nötr gerilimi=220)
2.000 W'lık bir gücün çekeceği akım;
2.000=220*I'dan I=9,1 A
Kısa Yol= herhagi bir rezistif yükün 1 fazlı devreden çekeceği akım, kW olarak belirtilen gücünün 1000/220=4,55 katıdır. 5 kat olarak alınabilir.(Kolay hesap için)
Örnek: 1 fazlı 10 kW'lık rezistif bir yük kaç amper çeker; Cevap=10*5=50 A

2-3 faza göre akım hesabı
P=1,732*U*I.cosfi(rezistif yükler için cosfi=1) 3 faz olduğu için U=faz-faz gerilimi=380)
her fazında 2 kW olan 3 fazlı bir sistemin gücü 6 kW
6000=1,732*380*I'dan I=9,1 A(her fazdan çekilecek olan akım)
Kısa Yol= herhagi bir rezistif yükün 3 fazlı devreden çekeceği akım, kW olarak belirtilen gücünün 1000/1,732*380=1,52 katıdır. 1,5 olarak alınabilir.(Kolay hesap için)
Örnek: 3 fazlı 12 kW'lık rezistif yük kaç amper çeker; cevap=12*1,5=18 A

Reaktif yüklerde gücün kVA cinsinden verilmesi durumunda da yukarıdaki katlar geçerlidir.

Bölümler............R....S....T.....Faz Akımları.......Kullanılacak Kablo.....Sigorta.... Kontaktör
1.Bölüm Gücü.....2....2....2...........10..................5x2,5..................3x25..........3TF40
2.Bölüm Gücü.....3....3....3..........15...................5x2,5..................3x25..........3TF40
3.Bölüm Gücü.....4....4....4..........20...................5x2,5..................3x25..........3TF40

1 adet 3x50 A'lik ana giriş sigortası(Ana sigorta)
3 adet 3x25 A'lik(Bölüm Sigortası)(Ana sigortayı 3 kola böl)
3 adet 3TF40 (21 A akım taşıyan kontaktör)
50 metre 5x2,5 kablo(her bir bölümü panodan 15 metre düşündüm)

saygılarımla.

sayın hemmuhhemtek arkadaşım verdiğiniz bilgi ve yardımlarınız için size çok teşekkür ederim.bana çok yardımcı oldunuz.bende bilgim dahilinde konulara böyle detaylı cevap vermeye çalışıyorum.keşke diğer arkadaşlarımızda cevap verirken biraz detaya inebilseler.kanaatimce forum o zaman daha verimli olur diye düşünüyorum.çalışmalarınızda başarılar diliyorum.kolay elsin

sayın hemmuhhemtek arkadaşım verdiğiniz bilgi ve yardımlarınız için size çok teşekkür ederim.bana çok yardımcı oldunuz.bende bilgim dahilinde konulara böyle detaylı cevap vermeye çalışıyorum.keşke diğer arkadaşlarımızda cevap verirken biraz detaya inebilseler.kanaatimce forum o zaman daha verimli olur diye düşünüyorum.çalışmalarınızda başarılar diliyorum.kolay elsin

Syn taner.bayır;
vermiş olduğum bilgilerden elektrik bilgisine ters olduğunu düşündüğünüz, anlamadığınız bir kısım varsa sormanız durumunda yanıtlayacak zamanı ayırır ve sadece size değil elektrikle uğraşan herkese elimden geldiğince bilgimi aktarırım. Konu ile ilgili değerlendirmeniz olumlu ise değerlendirme butonuna tıklayarak değerlendirmenizi yapmanızı isterim.
saygılar...

merhaba ben 3 kw lık pompa var ben buna kaç mm2 kablo cekmem lazım birde kaç amperlik sigorta baglamam lazım

Forum istatistikleri

Konular
129,227
Kullanıcılar
451,601
Son üye
sinanakkuş

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri