elektirik sayacı

aliii33

Üye
slm arkadaşlar evdeki elektirikleri kapatıyorum ve hatta sigortaları indiriyorum ama sayac calışmaya devam ediyor neden olabilir

Sayacınız şebekeye bağlı, çalısması normal. Ama güç çekilmediği için sarfiyat yazmaz.

Özellikle mekanik sayaçlarda olabilecek bir durum saatiniz bozuk olup boşta dönme yaşanıyor olabilir yada sayaç ile sigortalarınız arasında kaçak mevcut olabilir. Bulunduğunuz dağıtım şirketine başvurarak sayacınızın sanayi ticaret bakanlığı personelleri tarafından incelenmesini isteyebilirsiniz

Sayacınız elektronik veya mekanik (Dönen alüminyum diskli) bile olsa sigortalar veya kapatma şalteri tam indiğinde normalde olmaması gereken bir durumdur. Sigorta yuvasındaki bir kaçaktan (duvardan sigorta alt buşununa veya gövdesine sızan bir akıntı,tuzlu su, vb.) doğan akım, bu diskin numaratörle birlikte dönmesine veya elektronikse dijital olarak değer gösterip gereksiz bir sarfiyatına neden olabilir. Bu konu oldukça önemli, çünkü diğer cihazlarınızdan yapılan normal harcamaların yanında,bir de ekstra olarak bu kaçak akım bedelini eğer böyle bir durum her zaman gerçekten mevcutsa ödemek durumunda kalırsınız. Panodaki sigortalar civarında olası olabilecek kaçak akım durumlarını iyice araştırmanız çok yerinde olur. Kolay gelsin.

O kötü ihtimal en baştan aklıma gelmişti, ama çok yakın komşuların hepsini iyi niyetli varsayarak kimseyi dolaylı yoldan suçlamak istememiştim, işin açıkçası. Bu ihtimal de mevcut.

Bir de şunu yapın. Sözü geçen otomatik sigortayı (otomatı) Şebeke kablolarından ayırıp boştayken bir avometreyle omaj kademesindeyken, sigorta tam inmiş iken mevcut omajını bir ölçün. Okunan bu değer sonsuz mu yoksa belirli bir omaj değerini gösteriyor mu? Gösteriyorsa iç kaçakla bu kaçak elektriğin başlıca sorumlusu olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
daire içersindeki sigortaların fazı kestiğinden emin olmak gerekir.

Merhaba bu omaj faz notr le mi olculecek ? yoksa faZ toprak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…