Elektirk Tüketimi

honam

Üye
Tedaş'ın sorumluluk alanının bitişinden itibaren elektriğin örneğin çamaşır makinesinde kullanımına kadar takip ettiği yolu bana bir arkadaş tarif edebilir mi acaba?
Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi günler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Direk veya BOX'a bağlı olan Kolon Hattı Tüketiciye Aittir. Yani Kolon Hattından İtibaren Sizin sorumluluğunuzda.
Kolon Hattı / Sayaç Panosu / Linye Sigortaları / Çamasır Makinası Linyesi (linyenin sonuna priz bağlıdır).
Eviniz Yeni İse Çamaşır Makinasına Özel Linye Çekilmiş olması gerekir. Eski İse yapanın takdirine kalmıştır.
Bilmediğiniz terimler varsa forumda aratabilirsiniz.

Sayacınızın olduğu panodan itibaren sorumluluk size aittir. Bu panoya şehir şebekesinde enerji gelir. R(Faz) ile Mp(Nötr). Bu panoda enerji sigortadan itibaren sayacınıza bağlanır. Sayacınızdan çıkınca eğer tek katlı eviniz varsa antredeki Dağıtım Kutusuna gelir. Tabi bu sıva altındaki borular vasıtası ile gerçekleşir. dağıtım kutusuna gelen enerji evinize dağılır.atıyorum şu sigorta mutfağa, şu sigorta aydınlatmaya gibi.Dağıtım kutusundan evinizde üstlerde buat dediğimiz kapağı olan sıva altına döşenmiş kutucuklar vardır. bu buatların amacı da kablo enerji dağıtır ama prize anahtara falan.Dağıtım kutusunda buatlara kadar olan kısma ''Linye Hattı'' diyoruz. Buatlardan sonra alıcılara yani çamaşır makinesi olsun prizler olsun anahtar vb. o hatta ise sorti hattı diyoruz. yani böyle enerji dağılır..Saygılar

Son düzenleme:
Tedaşın sorumlu oldugu yer sayaçın girişine kadar olan kısımdır. Sayaçın girişinden sonrakı yerlere karışamaz. Ordan sonrakı yerler
1-ana kolon hattı 2-kolon hattı 3-linye 4-sortı olarak gider eger bu şekilde acıklama istediyseniz.

yeni yönetmeliğe göre drek ten sayaç panosuna kadar pano dahil tedaş sayaçtan sonra en son prize kadar yapı denetimin sorumluluğundadır. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,734
Kullanıcılar
450,793
Son üye
StajyerElektrikçi

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri