elektrik çarpmasını önlemek?

canj23

Üye
cevabını bulamadığım bir soru yardım ederseniz çok sevinicem arkadaşlar
sorum şu şimdi bir çok kez elektriği kesemediğim durumlar oluyor mecburen gerilim altında çalışmak zorunda kalıyorum. böyle durumlara karşı kendimi nasıl koruma altına alırım yani oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda çarpılmak yerine elektrik akımı benim üzerimden değilde başka biryerden bir alıcı vasıtasıyla veya direk toprağa irtibatlandırılsın böyle birşey mumkunmudur.cevaplarınız için şimdiden çok tşk. ediyorum...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektriği kesmeden çalışacaksan ki herhalde bu alçak gerilimde olur ancak ; 1000 V a kadar koruma temin eden gayet esnek koruyucu elektrikçi eldivenler var ayaklarının altına da izole halı kullanabilirsin ama böyle bir çalışma tarzını tavsiye etmem çok mecbur kalmadıkça ; çünkü yapacağın yanlış bir hareketle ya da kullanacağın takımların yanlış bir temasıyla bir yerleri köprüleyip ark çıkartıp hem gözlerine hemde o anda çalışan cihazlara zarar verebilirsin ; hatta oluşabilecek kısa devre akımları kullanacağın koruyucu ekipmanı delip senin hayatında tehlike altında kalabilir ; tasvip edilebilecek bir durum değil kesinlikle ; üst amirlerinize elektriği kesmeden hat üzerinde çalışma yapmanın sakıncalarını bir şekilde izah edin ; hem bu mevzuda dik durun ; eğilip bükülmeyin........

Son düzenleme:
sn.ÖKSÜZÇOÇUK; söylediklerine ek olarak bu tarz bir elbise bulmanızı tavsiye ederim
10403_10151152002260592_1952613332_n.jpg

çok güzel bir paylaşım mesleğimizin malesefki çok tehlikeli oluşu ve piyasadaki bir çok kişinin bu tür güvenlik önlemlerine başvurmaları açısından çok faydalı bir ekipman

Bir trafo ile Şebeke gerilimi izole ederseniz topraklamasız IT şebeke gibi, üzerinizden toprağa akım akmaz

​Tam teşkilat çalısıyor :)

cevabını bulamadığım bir soru yardım ederseniz çok sevinicem arkadaşlar
sorum şu şimdi bir çok kez elektriği kesemediğim durumlar oluyor mecburen gerilim altında çalışmak zorunda kalıyorum. böyle durumlara karşı kendimi nasıl koruma altına alırım yani oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda çarpılmak yerine elektrik akımı benim üzerimden değilde başka biryerden bir alıcı vasıtasıyla veya direk toprağa irtibatlandırılsın böyle birşey mumkunmudur.cevaplarınız için şimdiden çok tşk. ediyorum...

Akımı kesmeden hiçbir zaman çalışmayın. Elinizdeki tornavidayı iki faz arasına kısa devre edecek şekilde düşürdüğünüzü düşünün çarpılmanın dışında bu gibi kazalarda olabilir. Ayrıca yük altında bıçaklı sigorta değiştirmeyin, hele hele pense ile!!

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
129,178
Kullanıcılar
451,530
Son üye
grn zeki

Yeni konular

Geri