elektrik üretmek

sayın m-usta-fa
Az önce tasarrufla ilgili görüşlerinizi okudum gerçekten güzel düşünceler. Yaklaşık olarak günlük 90 000 kw elektrik tüketen bir firmada çalışan biri olarak bu saydığınız tasarruf yöntenlerinin yıllarca eğitimini aldık ve uygulamasını yaptık (kazanların verim meselesi bacasından çıkan ısının su ısıtmasında kullanılması motorların sürücülerle kontrolu aydınlatmaların tasarruflu sistemlere döndürülmesi vs.) gördükki gerçekten günlük 5000 kw gibi bir tasarruf sağladık.Şimdi amacımız teknoloji ve argemizi geliştirip bir adımdaha ileriye gitmek. Çünkü bu tasarruflar ileriye dönük gelişmemizde belki bize bir miktar yardım edebilir fakat ilerlememizi sağlamaz.
Bu nedenle yeni enerji kaynakları bulmassak (ekonomik olmak şartıyla) gelişen dünya ülkeleri arkasından bakıp vaybeee adam yapmış demeye devam edeceğimizi düşünüyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn.ykara Evet size katılıyorum. Arkadaşlar bunlarda bir çözüm olmakla beraber. Artan nüfusa karşılık üretimi aynı tutup ta ekmeği iki kişi paylaşıyordunuz bunu 3 e bölün artık diyemeyiz.

Forum istatistiklerine bakarsan Türkiye' nin teknik kadrosunun burada olduğu kesin (en azından Elektrik ve elektronikciler olarak, Tabi diğer meslek grublarından arkadaşlarımızda vardır muhakkak) yani kalabalık bir forumuz.

Bunu çözmenin sorumluluğunun ve bu sıkıntıları ülkemize yaşatmamanın, bizim düşünce ve üretimlerimizle olacağını düşünüyorum. En azından bunu bir noktada görev olarak görmek gerek.

Yoksa başka bir meslek grubundan bunu beklemek yanlış olur kanaatindeyim. (başka meslek grubundan kastım teknik ve teorik olarak enerji üzerine çalışma erektirmeyecek diyelim, özellikle belirtmek yanlış anlaşılabinir)

Aslında toplumun her ferdinin bir ortak sorunudur bu ve önemi ilerleyen yıllarda daha belirgin hale gelecektir bence

Saygılar.

sayın ykara gerçekten güzel yazmışsınız.Ben hala sizin gibi firmalarda ve evlerde tasarruf yaparak,enerji ihtiyacımızı dışa bağımsız karşılayabileceğimize inanıyorum.Tabii akarsularımızı da kullanmak kaydıyla.Bu şu demek değildir alternatif enerji yöntemleri bulmayalım.Tabii ki bulallım.Hatta yaptığımız enerji tasarruflarını bu uğurda döke saça harcayalım.

Teşekkürler Şef usta sizin dediğiniz gibi yeni fikirlere destek olmak lazım hatta böyle güzel bi site varken çözümler daha kolay bizlerin en büyük sorunu zaman aynı konuyu daha fazla insan araştırır ve fikir paylaşırsa belkide bu projelerin çoğunu yaşama geçirebiliriz.
Ozamanda herkes japonlar yapardı yerine zaten TÜRKLER yaptı diye konuşur.
HERKESE SAYGILAR HOŞCAKALIN

abuzettin20 kardeşim ben birileri bunu yapar derken anadolu çocuğu bunu yapamaz demiyorum zaten sen konuyu yanlış algıladın galiba.
Birde sayın şef senin yapmış olduğun bu çalışmaları arkadaşların yakından takip edip desteklediğini görüyorum ama benim ortada daha bişi gördüğüm yok yapılan veya yapılmakta olan çalışmaları herkez gibi bende destekliyorum ama çalışmalar şifayen olmasın bizimde binbir türlü çalışmamız var ama sonucu gelmediği için show arayışına falan girmiyoruz sonuçlanmamış bir çalışma benim için hiçi temsil eder ama sizlere yinede başarılar diliyorum edison kardeşlerim . ;D

selcukxp sence show arayışına giren veya show yapan birileri mi var?Ayrıca foruma sanayi bakanı falan üye de haberimiz mi yok?Ya da siemensin genel müdürü falan mı var burada.Kime show yapılıyor ki?Abuzittin20 bana show yapsa eline ne geçer ki?Para mı kazanır?Ya da yüzünü bile görmediğim abuzittinin heykelini iş yerimin bahçesine mi dikeceğim.İnsanlar burada çalışmalarını paylaşıyorlar,takıldığı yerde bir bilene soruyorlar.Ayrıca yaşınızı bilmiyorum ama sanırım genç bir arkadaşımızsınız.Hitap ettiğiniz insanlara sen ya da show arayışında değilim demek suretiyle showmenlik yakıştırması yaparken lütfen o kişilerin sizin 2-3 katı yaşında olabileceğiniz ihtimalini göz ardı etmeyiniz.Tabii bir insana kibarca hitab etmek için sizden yaşlı olması da gerekmez.

Arkadaşlar affınıza sığınarak bir öneride bulunmak isterim.
Bu konu altında bu yapılır bu yapılamaz demektense (zaten bir çoğumuz aynı şeyleri söylemekteyiz)
Bunların yerine, örneğin ben bir ara 1kwh enerji üretmen için teorik olarak 36 ton suyun 10m yükseklikten uygun debi ile 1 saatte boşaltılması gerektiğini hesaplamıştım. Tabi bu değerler şu anda yanlış verilmiş, hatalı hesaplanmış olabilir. Tabi türbün, generatör,..vs gibi sistemlerin verimlerini hesaba katmadan bunu yapmıştım.

Demem şu ki bu tarz sistemlerde verim nedir nasıl, hangi yöntemler kullanılarak yapılırlar......vs gibi bilgileri burada toparlarsak tabiri yerindeyse şekillerle ve rakamlarla konuşursak dahada faydalı olabileceğini düşünüyorum.(Lafla peynir gemisini yürütmeye çalışmayalım, sadece odaklanalım ve katkıda bulunalım)

Yine bir benzetim olarak "parayı kazanmak değil, harcamak zordur" derler. Buna istinaden bende "Enerjiyi üretmek değil, Verimli üretmek, verimli depolamak, verimli kullanmak" zordur diyorum.

en azından burada mevcut sistemlerin verimlerini iyileştirmeye çalışmak, onları geliştirmek ve yeni daha verimli yollar bulmak demektir. Bunları yaparken tabiki kapalı çevrim çalışabilecek (devri-daim) sistemleri ve yöntemleride parentez aralarına iliştirmek dahada faydalı olacaktır.

Bunları dikkate almamız bana değil bize büyük faydalar sağlayacaktır düşüncesindeyim.

Teşekkürler

sn abuzettin20
36 ton=36000lt 36000\3600sn=10lt
36 ton suyu 10 lt\sn akıtırsak 1 saatte boşalmış oluyor(suyun debisi 10 lt\sn
hidrolik güç (kw)=(suyun yüksekliği* suyun debisi)\102
hirolik güç =(10*10)\102=0,98kw beygir gücü olarak (10*10)\75= 1,33 BG
hesablamalarda yaklaşık verim %75-88 olarak hesaplanmaktadır
verimi etkileyen faktörler sizlerinde bildigi gibi altarnatörlerde bakır ,demir, sürtünme,soğutma ikaz vs..
türbinlerde yatak sürtünme, kavitasyon,imalat hatası vs...
0,98*0,85=0,833kw
burada 36 ton suyu 10 metre yüksekten akıtarak 1 saat te 0,833kwh enerji üretmiş oluruz
saygılar

Arkadaşlar
syn abuzittin20 ile syn 1974 burdur arkadaşların görüş ve hesabını vede syn şefin dinamosunu gözönüne alarak bir fikir atsam bilindiği üzre fizikte şöyle bir formül var yük=kuvvet x kuvvet kolu bu formülden yola çıkarak vede eski su değirmenlerini hepimiz biliriz küçük bir su akıntısı dev bir çark ve içerde dönen kocaman taşlar. Burdan yola çıkarak bu 36 ton suyu alsak 10 mt değilde 40 mtden kanatları baya uzun bir çarka tepeden akıtsak vede bu çarkın diğer ucuna dinamolarımızı kayış kasanak yardımıyla az hızlandırarak bağlasak.Dinamolar dememin sebebi elimde bulunan RADIO-ENERGI marka taka jenaratörü elimle yavaş olarak 1 tur çevirdiğimde 2 volt elde etmekteyim. Hatta yazdığımız fizik formülüne dayanaraktan çarkın diğer ucuna bağlı bir pompa ile suyu geri basabilirmiyiz.

Sn.ykara

bir sistemde güç belli ise hız değişiminin güce etkisi yoktur.(teorik olarak) Yani 1kg pamukta, demirde,... hep aynı ağırlıktadır. Sadece hacmi değişir. 1kw 1400d/d motorun devrini farklı sistemlerle 14000 d/d da çıkarsanız bu yine 1kw dır (mekanik..vs kayıplardan güçte düşme dahi olur)

Sanırım burda gözden kaçırdığınız şeyin farkında değilsiniz. Motorlarda mekanik mil yükü arttıkca şebekeden çekilen akım nasıl artıyorsa yani sonuç olarak güç artıyorsa, Dinamolardada şebekeye verdiği akım arttıkca (sonuç olarak kasıt güçtür) dinamoların da miline uygulanması gereken güç artar.

Bu sebebten yukarda sorduğunuz soruda zaten ne kadar güç gerekiyorsa o kadar suyu aşağı bırakmanız demektir. Yani 10w güç gereksiminde de 100w güç gereksimindede aynı miktarda su bırakılmaz. Buna dayanarak zaten yukarda olan suyu ihtiyaç yokken aşağı bırakıp tekrar bunu yukarı çıkarmanın hiçbir mantığı bulunmamaktadır.

Yani daha açık olmak gerekirse bize bir bardak su lazımken neden musluktan bir kova su doldurup bunun bi bardağını alıp geri kalanını neden musluğa tekrar basmaya çalışıyoruz. sanırım ne anlatmak istediğimi anladınız.

kastettiğiniz sürekli bir devri-daim yaptırmaksa yukardaki örnekte Sn.1974 burdur ustamızın hesabına göre 36 ton su 10 metreden 1 saatte boşaltılınca 0,833kw üretiyorsa (farklı verimlerde değişiklik gösterebilir) 36 ton suyu gene bu 10metreye çıkarmak için bu sefer (hesablama sonucu değildir) en iyi ihtimalle 1,117kw enerji gerekecektir. Her çevrimde bu da 0,234kw (Kayıplar) yitirmek olduğuna göre sonuç en sonunda duran bir sistem demektir.

Yani bu sistem en iyi şartlarda 2-3 çevrim sonunda duracaktır.

Saygılar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…