Elektrik Alanında Genel Soru

Nötr kopuk ve prizlerin boş-alıcısız olduğu durumda faz ucunda elektrik görülür, nötr ucunda görülmez.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar açıklamalar güzel ama öncelikle akım geçişi olmayan iletkende manyetik alan etkisi görülmez, buna kapasitif etki denir yani yalıtılmış iki iletkenin kondansatör gibi etki göstermesi sonucu oluşur.

ve ölü elektrik tabiri öleli uzun zaman oldu nostalji yapmaya bence gerek yok Statik elektrik desek sanırım daha anlamlı olur
NOSTALJİ GÜZELDİR USTAM...:eek:

Hocam haklısında bence nostaljiyi farklı konulara saklamak gerek :p
yoksa birileri bunu harbi ölü elektrik sanıp samimiyeti artırmak isteyebilir, sonucu tabi platonik bir mevzu :( :D

Ölü elektrik dediysek 'tehlikeli değil' demedik. Kimileri buna ölü elektrik kimileri de statik elektrik der. Mesela bizim buralardaki çoğu elektrikçi bu olaya 'faz sızıntısı da' der. Tabiki de her kavramın gerçek bir ismi vardır.
Bu arada ölü elektrik tehlikeli değil diyemeyiz (Sizin de belirttiğiniz gibi.) Cihazlar yüke bindiği zaman topraklama da yoksa bu sefer topraklı cihazların gövdeleri tehlike arz eder. Ben de yıllardan beri elektrikle uğraşan biri olarak bunları yaşadım. Sıfır yapılmış bir binada kaçak akım roleleri olmasına rağmen topraklama kablosu ana panoda bağlantısı yapılmadığı için elektrikli cihazların gövdesinden birçok daire sakini çarpılmıştı.
Sonuç olarak eğer kontrol kalemiyle dokundurdugumuzda ışık yanıyorsa bunu hafife almayıp sorunu gidermemiz lazım. Elektriğin ölüsü dirisi olmaz deyip kullanıdıgımız tabirlerin orjinal kavramlarını da siz değerli abi ve ustalarımızdan öğrenmeye devam edeceğiz inşallah. Saygılarımı sunuyorum Değerli Ustam...Allah hepimizi korusun.

niyetimiz kimseyi kırmak değil hocam ama bu tabirler aslında çok önemli,

şalteri aç - kapa ?? karıştırılır
yukardaki gibi statik elektrik, ıli elektrik, durgun elektrik, vb.... karıştırılır. enerji iletim hatlarında göz ardı edilemeyecek seviyelerdedir ve hafife alındığı için bir çok can kaybının sorumlusudur.

bazen farklı cihazlara beyin şeklinde tabirlerle isimlendirmek şimdi aklıma gelmeyen yüzlercesi

bir ekip çalışmasında genellikle ilk başta ortak dil belirlerim, besle=enerjiyi aç, kes=enerjiyi kapat gibi

sonuca baktığımızda bir sürü anlam karmaşası, sanırım benimde bu konuda biraz takıntım var :eek:

niyetimiz kimseyi kırmak değil hocam ama bu tabirler aslında çok önemli,

şalteri aç - kapa ?? karıştırılır
yukardaki gibi statik elektrik, ıli elektrik, durgun elektrik, vb.... karıştırılır. enerji iletim hatlarında göz ardı edilemeyecek seviyelerdedir ve hafife alındığı için bir çok can kaybının sorumlusudur.

bazen farklı cihazlara beyin şeklinde tabirlerle isimlendirmek şimdi aklıma gelmeyen yüzlercesi

bir ekip çalışmasında genellikle ilk başta ortak dil belirlerim, besle=enerjiyi aç, kes=enerjiyi kapat gibi

sonuca baktığımızda bir sürü anlam karmaşası, sanırım benimde bu konuda biraz takıntım var :eek:

Vallahi haklısın ustam. Ortak bir dil mecburi. Ne kadar az kavram karmaşası olursa o kadar iyi. Saygılarımı sunuyorum. Esasen çoğu usta bu işin kitabını okudamadıkları için bu kavram karmaşası çıkıyor. Aman ha..Yanlış anlaşılmasın. Okulunu okumayan usta böyledir şöyledir demek istemiyorum Lafım yanlış anlaşılmasın. Herkese saygım sonsuz. Ama bizim buralarda yıllarını da elektriğe vermiş çoğu usta nötre bile toprak diyor. Bu ve buna benzer çok örnek var dediğiniz gibi.

nötr kopması temassızlığı nötrün oksitlenerek geçirgenliğini kaybetmesi çok önemli bir konudur.bildiğimiz gibi faz üzerinden giren akımlar nötr üzerinden toprağa akarlar.nötrün kesilmesi halinde nötrdeki akımlar toprakla buluşamaz ve koptuğu yerden itibaren kalır.o yüzden kontrol kalemiyle baktığımızda her iki yuvadada faz görürüz. hatta hangisi gerçek faz hangisi nötr kablosu ayıramayız.bu durum üç fazla beslenen tesisatlarda daha tehlikelidir.üç faz arasındaki yıldız noktası bozulacağından dolayı her bir fazın dönüşlerindede faz olur.örneğin r fazıyla beslenen prizin nötründe t veya s fazı görmemiz anlamına gelir.artık prizlerde 380v vardır ve bağlı olduğu cihazlar büyük zarar görür slm

bu durumda nötr ün nereden koptuğu önemi yokmu bir dairede sigorta kutusunda yada sayaçta koptu yada bağlanmadı çalışan tüm cihazlar yanarmı yoksa çalışmazmı

bu durumda nötr ün nereden koptuğu önemi yokmu bir dairede sigorta kutusunda yada sayaçta koptu yada bağlanmadı çalışan tüm cihazlar yanarmı yoksa çalışmazmı

3 fazlı sistemde belirttiğiniz yerlerden kopması durumunda prize takılı cihazlar,anahtarı kapalı olup devrede olan lambalar yanar(bozulma anlamında)

Dengeli yüklenmelerde çok sorun olmaz, tek fazlı sistemlerde de gene pek sorun olmaz fakat en çok sorun 3 fazlı sistemlerde özelliklede dengesiz yüklenmelerde görünür.

fakat arkadaşın sorusundan uzaklaşıyoruz.

söylenen ihtimaller arasında sanırım sadece, prize gelen kabloların ikisine de faz bağlantısı yapılmış olma olasılığı söylenmedi

Forum istatistikleri

Konular
129,084
Kullanıcılar
451,379
Son üye
memis.dincsoy@berkeotomas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri