elektrik kontağından çıkan yangınlar

arkadaslar hepınıze merabalar.
bır coğumuz gunluk hayatımızda pek gormesekte akşam hebrlerı açınca elektrik kontağı sebebiyle çıkan yangınlra çoğu kez şahit oluruz. şimdi bu konuyu açmak ıstememdeki sebep bu yangınların sebepleri.neden meydana geldikleri,geldıkten sonraki zarar miktarları hakkında belkıde boyle acı tecrubelerı yasamıs ustalarımızdan tecrubelerını burda açıklamalarıdır.ve boylece bu sekılde kotu kazlaar sebbeıyet veren meslektaslarımızda belkı ders alabılırler.. bence bu forumdakı herkes adına çok buyuk bır ıyılık olacaktır. hepınıze saygılar...

Gerçekten de elektrik kontağı sebep gösterilen yangınlarda,sebep elektrik kontağımıdır?Bu konu otomatikman geri kalmışlığımızı,hantal ve saçma bürokrasimizi,ve çürümüş bilir kişi müessesemizi tartışmaya açmaktadır.Öncelik ile şöyle yanlış bir uygulama var:yangın elektrik haricindeki sebeplerden çıkarsa mal sahibi,denetim sorumluluğu olan resmi ve özel bir çok kişi ve kurum suçlu veya kusurlu olabiliyor.YOk eğer yangın sebebi olarak elektrik kontağı gösterilmiş ise hiç kimse kusurlu değil,çünkü buradaki suçlu elle tutulup gözle görülmüyor.Elektrik kontağı deyip dosyayı kapatıp geçiyorlar.Yangın mahallinde bariz bir sebep görülmüyor ise hiç kanıt ve bilimsel bir dayanağı olmadığı halde elektrik kontağı diye bir yalan uyduruluveriyor.Belki ilgili yasa ve yönetmeliklerde elektrik kontağı ile ilgili ciddi yaptırımlar olabilir.Ama realitede böyle bir uygulama yok.Elektrik sebep gösterilen yangın ve diğer kazalar da A dan Z ye bütün sorumlular(mal sahibi dahil)hesap vermelidir.Mal sahibine niye tehlikeli bir uygulama yaptığı veya yaptırdığı,İlgili meslektaşa niye sakat iş yaptığı kontrol yapan Tedaş'a niye buna göz yumduğu sorulmalı,Bakım, onarımların ve kontrollerin düzenli olarak niye yapılmadığı muhataplarına en azından böyle üzücü olaylar akabinde hesap sorulup cezaları verilmelidir.Bizim memlekette 20 yıldır kullanılmayan bir kiremit fabrikası yandı,burada 17 yıldır elektrik yoktu,yangın gece yarısı söndürüldüğünde itfaiye müdürlerine ,belediye başkanlarına ve Jandarma Subaylarına Tedaş görevlileri tarafından 17 yıldır elektrik olmadığı söylendi.Ertesi gün ulusal basında yangının elektrik kontağından çıktığı açıklanıyordu.

merhaba arkadaşlar

bundan yıllar önce iş kurmayı düşünüpte,inşaatmı sanayimi olduğuna bir türlü karar veremiyen
girişimcimizin modlarındayken,derken bir gün kendimizi sigortadan nasıl para alabiliriz sorularını
sorarken bulduk,yaşımızın ve dönemin ahlak anlayışları ve şimdi aptal cesareti diyebilieceğim
kimi davranışları cesurca normalmiş gibi uyguladık.

bir türlü para kazanamayan iş yerimizi bir sigorta şirketine sigortalattık,
ardından hemen alt kata bir mutfak çay ocağı tertibatı,
ardından ocak büyük tüp vs......

amacımız şuydu,tüp gaz kaçıracak ve atölyedeki kampana zilin tokmağının titreşim yapsın diye
ayarlı vidasının olduğu bölgedeki kıvılcımdan faydalanıp patlama yaratıp sigortadan para almak
amacımızı uygulamak için ayrıntılı planlar yaptık,amacımızı uyguladık,başarıya ulaştık,
ortamı ceheneme çevirdik,herşeyi bir birine kattık,ama gel görki sigortadan sadece 800.000.000 tl
aldık.Zararımızın sadece %1 bile değil.bu bizi tecrübe dediğimiz kategoride az biraz eğitti
şimdi sigortanın önemini kavramış dürüst vatandaşlarız.bu aynı deprem felaketinden sonra dandik
bina yapan mütahit gibi bir anlayış aslında.

birde gerçekten elektrik arkı ve aşırı ısınma kopma ark gibi durumlardan doğan gerçek
felaketle sonuçlanan arklar var.

örneğin istanbulda avcıların çıkışında büyük bir sitede faliyet gösteren dev bir firmanın çorap
fabrikası vardı.o sitede yangın çıktı elektrik kontağından alttaki antrepo,vs hep yandı çok büyük maddi kayıp
o çorap fabrikasının elektrik işlerini çalıştığım firma yapmıştı.bende bir kaç güç kablosunu sıkmıştım.
acayip rahatsız oldum sürekli yaptığım işleri sorguladım
birde hakiki boyutları var
ölümle sonuçlanırsa vebal vs
siz ustalar daha iyi bilirsiniz

Bağlantıların sıkı olmayışı neticesi ısınma sonucu,kaçak akımlar,usülüne uygun tesisat yapılmayışı
belli başlı nedenler.

Kısaca şunu söyleye bilirizki gevşeklikten ,tesisatın eski olmasından ve herhengi bir yenileme yapılamamasından dolayı arkın açıga çırardıgı kıvılcımlar sonrası oluşan yangındır.

Elektrik Kontagından Çıkan Yangın
http://www.z-elektrik.com/tr/video/video/video2.html

Saygılarımla;

bence birçok arkadaşın dediği doğru fakat biz kusuru yönetimde yada başkalarında aramaktansa önce kendi işimizi yargılıyalım
ben işimi bitirdiğimde arkama bakmadan gidecek şekilde yapmaya çalışırım bu en azından içimin rahat olmasını sağlıyor

Haberlerde bahsedilen uydurma sebebler soyle dursun, ama bir isyerinde elektrik tesisatina bagli bir yangin vs oluyorsa, bundan ilk sorumlu elektrikcidir...Belki de tek sorumludur...
IEEE,TSE gibi ulusal ve evrensel otoriteler, yonetmelik yayinlarken , her zaman minimum riske gore olcut belirlerler...Belirlenen parametreler son derece emniyetli olup, harfiyen uyuldugu takdirde tesisatta can ve mal kaybi neredeyse imkan disidir...Yangin,sadece bir sonuctur...Elektrikcilerin yanlis tesisati,bakim eksikligi,vs nin olgunlasmis halidir...Sigorta monte ederken '' eh iste 32 lik iyidir '' diyoruz...Ya da sigorta siparis ederken ''32 A C tipi '' diyoruz sadece....''Kisa devre kesme kapasitesi Icu=6 kA den asagi olmamali'' dedigimiz nadir oluyor...
Elektrik tesisatlari hic bir kullanici hatasina zemin birakmayacak denli ve sartname ve yonetmeliklere kesinlikle uygun yapilmalidir..
Iyi bir tesisatta , isteseniz bile kolay kolay yangin cikaramazsiniz.....kolay gelsin

tknsyn arkadaşa katılıyorum benim fikirlerimide yazmış benzer olaylar benimde başıma geldi bihassa sigorta tazminatı ile ilgili ek olarak söylemek istediğim yangının şayet sebebi gerçekten elektrikten ise kaçak akım dan dolayı ve gevşek bağlantılardan dolayı ve adi çin etiketli ürünlerden dolayı olduğunu düşünüyorum çin işi w otomatların kısa devre halinde iken devreyi açmadan kendisini kavurmaya başladığını ve ancak kısa devre akımı kendinden önceki kesiciyi çalıştırarak yangının önlendiğini gözlerimle görerek tecrübe ettim
saygılar

neden oluştuğu kesin bilinmeyen yangınlarda sebeb olarak gösterilir bir nevi kimsede suç yok elektrik suçlu yoksa bir sürü araştırma inceleme yapmak gerekir

bazı durumlarda tek bir prizden alınan çoklu prizler dolayısıyla hatta aşırı yükleme yapılıyor buda yangınlara sebebiyet verebiliyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…