elektrik mühendisliğinde hangi alan?

ttrkn

Üye
Okulumuzda 3.sınıf bitiminde dal tercihi yaptırılmakta ;
-Elektrik tesisleri
-Elektrik makinaları ve güç elektroniği
-Otomasyon
gibi 3seçecek sunulmaktadır. İçimden hep otomasyon geçerdi ama PLC yi öğrendim ve otomasyonda başka öğrenebileceğim ve uygulamada yaygın kullanılan başka bir programlama veya kontrol yöntemi varmıdır merak ediyorum.Mutlaka başka sistemlerde mevcut fakat PLC kadar yaygınmı merak ediyorum.Diğer dallar hakkında bilgisi olan bu alanlarda çalışan arkadaşlar da fikirlerini söylerlerse hangi alana yöneleceğimi seçmemde yardımcı olursunuz.

İyi günler iyi çalışmalar..

Çalışmayı seviyorsan güç elektroniği ve elektrik makinelerini seç derim. Otomasyon konusunda da plc öğrendim diyorsun ama plc ye neye göre program yazacağını öğrendin mi? Otomatik kontrol, dijital kontrol içeriklerini yeterince iyi biliyor musun? Otomasyon plc den ibaret değil; bunu bilerek tercih yap.

ılerı kı hayatında pişman olmuyacagın bir dal seç, ben yerınde olsam elektrık tesislerini secerdım.

elektrik tesislerini seçmen daha uygun
çünkü
elektrik mühendisler odası transciripte bakıp ona göre 1kv üstü smm belgesi veriyor.
ama otomasyon için her hangi bir yaptırım yok.
istersen çıraklıktan yetişmiş ol otomasyon üzerine çalışabilirsin.

Çalışmayı seviyorsan güç elektroniği ve elektrik makinelerini seç derim. Otomasyon konusunda da plc öğrendim diyorsun ama plc ye neye göre program yazacağını öğrendin mi? Otomatik kontrol, dijital kontrol içeriklerini yeterince iyi biliyor musun? Otomasyon plc den ibaret değil; bunu bilerek tercih yap.

Neye göre program yazacağını öğrendinmi derken?? Tabiki otomasyon PLC den ibaret değildir sorumda pek vurgulayamadım ama bu seçeceğim dalların piyasadaki durumları nedir çalışma alanları nelerdir bunları merak ediyorum.

Tesis dalının bölümdeki popüleritesi oldukça yüksek 150 kişiden neredeyse 120-130 u tesis i tercih ediyor ama onlara sorucak olsanız nedenini onlarda düzgün bir şekilde izah edemezler.Buyüzde ben dal tercihi yaparken şu dalı seçtim çünkü ............. 'dan ötürü ibi bi sebep sonuç ilişkisi sağlam olsun buyüzden piyasada faaliyet gösteren arkadaşlar kendi alanlarından iş imkanlarından ve çaılşma şartlarındann bahsederlerse daha çok faydalı olur.

Soruma cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Sanırım Yıldız Teknik' te okuyorsun. Tesis seçenler derslerin diğerlerine göre kolay olduğundan ve bölüm seçerken belirli bir not barajı konulmadığından seçerler. Genelde baktığında notları düşük olan öğrencilerdir. Elektrik mühendisliği okuduğunu tahmin ediyorum. Bu sebeple Emo' dan smm gibi bir derdin yok. Zaten gerekli dersleriniz zorunlu. Tesis için zaten belirli bir seviyeye gelmiş olman gerekiyor, yani tesis konuları ile ilgili bir yerde çalışmak için daha fazlasına ihtiyacın pek yok. Güç elektroniği ve elektrik makineleri ile otomasyon arasında bir tercih yapman lazım. Eğer şu ana kadar ufak tefek pic uygulamaları yaptıysan ve plc de biliyorum diyorsun okulda gösterilecek kadar öğrenmişsindir zaten, bu durumda güç elektroniği ve elektrik makineleri en iyi tercih gibi duruyor. Güç elektroniği ve elektrik makineleri okurken burada öğrendin devreleri yine pic ile gerçekleyebilir; otomasyon bölümünde mikrodenetleyiciler dersinde gösterilecek eksiği kapatabilirsin. Tabi bir etken de dersleri verecek hocalar. Bölümlerin hocalarının nasıl olduğu önemli. İyi bir alanda yetkin olmayan insanlardan ders aldığında pişman olacağın kesin.
Tabi karar senin. Derslere ve derslerin içeriklerine bakarak karar vermelisin.
Bu arada ben elektrik elektronik mühendisiyim.

Güç elektroniği konusunda çalıştığın zaman kontrolden uzak kalacağını sanma. Çünkü güç elektroniği devreleri de sonuçta mikrodenetleyiciler ile kontrol ediliyor ve bu bilgiye ihtiyacın olacak. Ayrıca güç elektroniğinin de tesis kısmı var. Örneğin bir aktif harmonik filtre ile uğraşıyorsan, güç sistemleri bilgisine de ihtiyacın olacak.Ayrıca harmonikleri analiz etmen için işaret işleme bilgisine.

Sonuçta demek istediğim, bir dal seçtiğin zaman diğer dal hakkında da bilgi sahibi olman gerekli. Bu açıdan düşünürsen kendine bir alan seçmen daha mantıklı olur.

aslında okula ilk başladığım da otomasyon seçerim diye karar vermiştim fakat otomasyon bölümünden aldığım derslerde bu dersleri anlatan hoca-asistanların fevkalade sorunlu insanlar olduğunu gördüm kompleksli ve ego problemi yaşayan asistanların çokluğu nedenniyle otomasyondan soğudum tesiste de sanki öğrenicek çok şey yokmuş gibi geliyor.Benim kariyer hedefim ya bi özel işletmede Bakım mühendisi olmak yada kpss ile devlette çalışmak bu ikisi için hangi alanda kendimi geliştirmeliyim?
Dal seçimi bir yaa bahsettiğim alanlarda çalışabilmek için hangi alanlarda kendimi geliştirmeliyim?

Okulumuzda 3.sınıf bitiminde dal tercihi yaptırılmakta ;
-Elektrik tesisleri
-Elektrik makinaları ve güç elektroniği
-Otomasyon
gibi 3seçecek sunulmaktadır. İçimden hep otomasyon geçerdi ama PLC yi öğrendim ve otomasyonda başka öğrenebileceğim ve uygulamada yaygın kullanılan başka bir programlama veya kontrol yöntemi varmıdır merak ediyorum.Mutlaka başka sistemlerde mevcut fakat PLC kadar yaygınmı merak ediyorum.Diğer dallar hakkında bilgisi olan bu alanlarda çalışan arkadaşlar da fikirlerini söylerlerse hangi alana yöneleceğimi seçmemde yardımcı olursunuz.

İyi günler iyi çalışmalar..

arkadaşım gelecekteki iş imkanları açısından düşünürsek ben tesis seç derim veya eğer ben seviyorum diyorsan iyi öğrenirim diyorsan otomasyon seç derim ama ben bu işte uzman olurum diyorsan güç elektroniği seç derim kısacası bu 3 dalda da iş var ama tesis biraz daha kolay güç elektroniği biraz daha zor herşey sana bağlı anlayacağın sana tavsiyem en sevdiğin dalı seç

Ayrıca okulda tesisi seçen adamlar bölümün ortalaması en iyi öğrencileridir 3,70 ortalamadan 2,90 a kadar ortalması olanlar tesise girebiliyor böyle de garip bir durum var:)

Forum istatistikleri

Konular
129,183
Kullanıcılar
451,541
Son üye
hyo23

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri