Elektrik Sarfiyatı Hk.

aks_fazli

Üye
selam arkadaşlar...

Çalışmakta olduğum firmada kimyasal malzemelerin üretildiği bölümde çalışan bir kaç makinanın 1 veya 1 kaç saatte harçamış olduğu elektriği ölçmek istiyorum bunun nedeni de şu;
Farklı formullerle yapılan ürünün formül değişikliklerinde ısıtma,soğutma,havalandırma vs işlemleri etkilediğinden formülün maliyetini hesaplarken elektrik harcaması büyük bir etken olarak gözüktüğü için ölçüm yapmam gerekli. sorun şurda;

1.kurulu güç ,ekipmanları belirli peryotlarda harcadığı elektrik vs formüller net bir çözüm vermiyor.
2.Elektrik sayacı vs işlemleri uzun süre alıyor.
3. Analizörlerle ölçüm. ( denenmedi ).

pens ampermetre gibi veyahutta farklı bir ölçme metodu ile belirli peryotlarla harcanan elektriği nasıl ölçebilirim,(montaj kolay kısa süreli maliyetinde fazla olmaması gereken bir çözüm varmı)

herkese iyi çalışmalar.

Arkadaşlar konu ile ilgili fikri olan yokmu..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
net sonuç istiyorsan üretimin başlangıcın dan sonuna değin bağlı ünitenin girşine sayaç bağlayıp tüketimi hesab edeceksin bunu başka yolu yok ....netlik ve maliyet istiyorsun çünkü ...

Ray tipi mini sayaçlardan kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• guc_enerji_olcer.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 39
slm efe yalniz;
net sonuç istiyorsan üretimin başlangıcın dan sonuna değin bağlı ünitenin girşine sayaç bağlayıp tüketimi hesab edeceksin demişsin
Bu işlem 1.5 saatimiz alıyor ve kullandığımız bir yöntem bunu geliştirmek iiçin öneri istedim zaten

slm fahri yetiş,

sizin önermiş olduğunuz ekipmanların max akımları 120A civarında benim ölçdüğüm sistemin min akımı 200 A civarında.
en basit çözüm analizör gibi görünüyor fakat entesin cijhazları sadece 800 tl ve akım trafosuz fiyatı
herkese teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
129,056
Kullanıcılar
451,328
Son üye
arimn

Yeni konular

Geri