Elektrik tek terim ve çok terim seçimi

Merhabalar. Özel trafolu sanayi tarifesinin çok terim ile güç bedeli ödemesi tek terimliye göre dezavantaj fakat tek terim birim fiyatı fazla ve sözleşme gücü değişiyor diye biliyorum. Bu konuyu tam olarak bilmediğim için soruyorum hangisi mantıklı ve 1 fatura bilgileri üzerinden kıyaslama nasıl yapılır? tek terimde sözleşme gücü trafo gücünün %60 ımı oluyor yani tam hangisi avantajlı nasıl karşılaştırma yapılabilir?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tek terimlide sözleşme gücü kurulu gücünüzün %60 ı oluyor. Çift terimlide sözleşme gücünüzü siz belirlersiniz fakat sözleşme gücünün üzerine çıkarsanız öperler. Yıllık tüketim değerlerine göre analiz yapıp hangi tarife size uygun diye analiz yapmak lazım.​

cevabınız için teşekkürler peki ulusak tarifeden mi yoksa ptf yekdem tarifesi mi mantıklı sizce dönem dönem değişiklik gösteriyor tabi ama genel olarak veya şu dönem için?

cevabınız için teşekkürler peki ulusak tarifeden mi yoksa ptf yekdem tarifesi mi mantıklı sizce dönem dönem değişiklik gösteriyor tabi ama genel olarak veya şu dönem için?
Ptf yekdem dediğiniz son kaynak tedarik tarifesi oluyor. Bu tarifeye yıllık tüketimi 1 milyon kWh olan tüketiciler geçer (2023 yılı için). Yıllık 1 milyon kWh tüketiyorsanız kendi tedarikçinizi seçip ikili anlaşma yaparak tedarikçinizi seçmediğiniz duruma göre belki karlı olabilirsiniz. Son kaynak tedarik tarifesinde fatura hesaplayabilmek uzmanlık gerektiren bir konu. Bu tarifedeyseniz her halukarda ulusal tarifeden fazla fatura ödersiniz. Zaten yıllık tüketiminiz 1 milyon kWh se ulusal tarifeden çıkmış olursunuz, altına düşerseniz ulusal tarifeye geçersiniz.​

Yani yıllık tüketimi 1 milyon kwh olmayan istesede ptf yekdem tarifesine giremiyor doğru mudur? Bu konular hakkında bilgi edinebileceğim kaynak veya video var mı bildiğiniz? Teşekkürler.

Yani yıllık tüketimi 1 milyon kwh olmayan istesede ptf yekdem tarifesine giremiyor doğru mudur? Bu konular hakkında bilgi edinebileceğim kaynak veya video var mı bildiğiniz? Teşekkürler.
Doğrudur bu durum 2 yıl önce 3milyon kwh'ti. şimdi bizimde yeni aboneliğimiz açıldı, ilk ay 1,7m kwh sarfiyatımız oldu, kasımdan itibaren ptf'li tarifeye geçmiş bulunmaktayız. Aylık 100 bin kwh'ti geçtiğinizde ptf ye giriyorsunuz.

Doğrudur. Ben paylaşmış olduğum bilgileri öğrenebilmek için çoookkk çırpındım. Çokça araştırma yapmanız lazım. EPDK, EPİAS sitelerini inceleyin. Limitleri sürekli güncelleyip duruyorlar bu gidişle mesken aboneleride son kaynak tedarik tarifesine geçecek

Çok teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…