Elektrik tek terim ve çok terim seçimi

Sağolun tabi onun seçimide zor olur. Ama karşılaştırma yapmak çok çok zor olmaz mı? Bende çok bilmediğim için geceleri düşünürken uyuyamam artık Tedarikçiler nasıl fiyatlandırma yada indirim sunuyorlar çünkü son tediriğe girersek çok değişkenli birim fiyat olacak her ay birim fiyat farklı tedarikçi şirket bunun üzerinden mi indirim sunuyor yoksa dağıtım bedeli vb. şeylerden mi? Birde tedarikçi seçmezsek birim fiyat ptf+yekdem den olan fiyat olacak + dağıtım bedeli güç bedeli birim fiyatları nereden belli oluyor ptf de bulamadım epiaş da göremedim ama. Yani seçmesek son tedarikçi olarak dağıtım şirketinin preakende şirketine mi bağlanıyoruz direk fatura olarak. tedarikçiler ile hiç diyoloğu vs bilmiyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tedarikçiler kWh maliyeti nedir biliyor + üzerine diğer bedelleri koyup size bir kWh ücreti veriyor. Dağıtım bedeli güç aşımı bedeli, reaktif tüketim bedeli falan bunları EPDK belirliyor zaten bu veriler ellerinde var. Dediğim borsada sürekli alım satım yapıyorlar. Anlık ihtiyacı kadarını alıyor ihtiyaç fazlasını satıyor, tekrar alıyor vs. bu şekildede kar ediyorlar. Karışık işler

anladım karışık ama en azından ana başlığı bilsek yeterli gerisini getireceğim artık Konuyu biraz fazla uzattım kusura bakmayın her şey için teşekkürler. Kara borsayı borsa istanbul sanırdım meğer burası daha karanlıkmış

Teşekkürler. Müsaadenizle bir sorum daha olacak. Son kaynak Tedarikçi için tek zamanlı tarife için birim fiyatı hesaplamayı anladım fakat çok zamanlı için fiyat hesabı nasıl oluyor acaba? Epiaş ta göremedim öyle birşey de yoksa Son tedarikçi için çok zamanlı tarife olmuyor mu tek zaman mı zorunlu? Teşekkürler.

Yüksek tüketimli aboneler için konuşuyorsak benim bildiğim kadarıyla üç zaman olayı yok.

Yani hesaplamada yine yekdem var desenize...
Onunla da onsuzda hesabını yapamadım mesela eylülün ptf ağırlıklı ortalamasını ve aritmetik ortalamasını alıyorum. Yekdem bedelinide epiaştan bakıyorum toplayıp kbk(1,0938) ile çarpıyorum virgülü virgülüne dikkat diyorum ama tam sonuca ulaşamıyorum. Tedarikçimizle sözleşmeye baktım komisyon oranını ekliyorum çıkmıyor zaten hesapta komisyonu eklemeden birim fiyat faturadakinden yüksek çıkıyor komisyonu çıkarıyorum yine çıkmıyor. Sebebi kbk oranı farklı olabilir mi ki sözleşmede bir bilgi göremedim onunla ilgili veya çift terimli diye bi tık daha mı artıyor ağustos temmuz haziran hepsine baktım bi türlü tam hesaplayamadım. Yardımcı olur musunuz? baktığım değerleri buradan bakıyorum https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/uretim/yekdem/birim-maliyeti.xhtml

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…