Elektrik tesisatı en sağlıklı nereden gider?

ruhibey

Üye
Merhabalar iyi günler.
Bir ev yaptırıyorum sıra elektrik kısmına geldi 2 farklı mühendis 2 farklı şey söyledi ustaya sordum bana farketmez hangisi projelendirlirse yaparım dedi.
O yüzden bir de siz değerli ustalar ve mühendislere sormak istiyorum.
Yerden ısıtması olan müstakil bir ev de en sağlıklısı kabloları şap altındanmı götürmek yoksa duvardanmı?
Şap altından gidince hem kablonun çatlamasından hem de yerden ısıtma olduğu için kablonun sanki üstünden sürekli fırın çalıştırılıyormuşçasına ısınmasından korkuyorum.
Yok duvardan götürsem bir çok yerde kolona denk geliyor, sizce ne yapmalıyım?
Bu gün sorduğum başka bir mühendis arkadaş komple duvardan götür kolona denk gelen yerde yerden geçir kolonu tırtıklatma dedi, banada mantıklı geldi.
Sizinde fikrinizi almak isterim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba 3 4 defa benzer iş yaptım .Yerden ısıtma çok yüksek sıcaklıklara çıkmadığı için sorun olmuyor.Mühendis arkadaşlar belirtmiştir de ben yineden söyleyeyim kablo sıcaklıkları belirli derecelerde akım taşıma kapasiteler değişir onun için onu göze alarak kablo kalınlıkları belirlenmelidir ve töleras payının fazla bırakılmalıdır.
Örnek : mutfak da elektrkli bir ocak var diyelim normalde 4 mm2 kablo çekilmeli ama yerden ısıtma olduğu için buraya 6 mm2 kablo çekilmelidir. kablo yerden ısıtmadan dolayı soğutamadığı için ortam kesit yükseltmesi yapılmalıdır.
Not: Her oda bağımsız birim olmalı kabloları doğrudan panoya gitmeli ve oda ,içerisinde max 3 priz atlaması .

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,735
Kullanıcılar
450,795
Son üye
Khalagor

Yeni konular

Geri