ELEKTRONİK CİHAZLARIM YANDI

Sayın ikayserili

Sizde haklısınız lakin Elektrik Kurumlarında dönen rüşvetin haddi hesabı yoktur. Buradan içeriğini yazamıyorum maalesef. Yatırım derseniz o da yok. Elektrik direkleri yerin altın alınması gerekiyor. Şuan Enerji bakanlığından onaylı olan Luna marka sayaçlar kurum tarafından takılıyor ve her on takılandan beşi bozuluyor. Bir denetimsizlik var. Ben bozulmayan iki marka gördüm. İthal Sayot ve Empy marka. İngiltere'den gelmiş. Diğer markalar resmen dökülüyor. Ayrıca Bakan Yıldız açıklama yapmış. Artık sayaç okuma işi uzaktan yapılacak demiş. Optik kısmı bozuk olan milyonlarca saat var. Çalışmayan sayacın neresini uzaktan okuyacak ayrı bir muammadır.

Siz diyorsunuz ki satın alan para kazanmak için alıyor. Doğrudur. Şartnameyi açıklamadılar ama eğer ileriye dönük, direklerin yer altına alınması ve trafoların yenilenmesi şartnamede yazıyorsa satın alacak firma resmen enkaz devralıyor. 12 firma başvuru yapmış. Gıda işiyle uğraşan firma bile var. Ayıklanması ve işin erbabına verilmesini umut ediyorum. Yine umut ediyorum ki hizmet edecek bir firma alsın. Yoksa dediğiniz gibi halimiz duman. Elektrik git gel durumundan her yıl yanan ve bozulan elektronik cihazlar bizim maddi kayıplarımızdır.

En basiti Almanya'da senede 12 kez elektrik kesintisi yapılabilir. 13 kesinti olduğunda mahkemeye veriliyor. Bir şeylerin düzelmesi lazım. Toprak hattı olan ev nadir. Yapılacak çok iş var. Saygılarla.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr hattı gevşemesi veya kopması sonucunda cihazlarınız yanmış. Elektrikçi hatası veya dağıtım şirketinin bir hatası olabilir.

Öğrenciyken kampüste okurken başıma gelmiş bir olaydır.Bu konuda sn.alpernbugra'ya tamamıyle katılıyorum.Kampüsteki bir yurt binasının girişinde 3 ayrı faz girişi ortak bir panoya geliyor,buradan 3 faz,yine dengeli olarak yurt odalarına dağıtılıyordu.Ancak elektrik panosu, öğrencilerin kaçak elektrikle ocak kullanması,odalarda yemek pişirmeye,ısınmaya çalışması sırasında yükün toplam olarak fazla yüklenilmesi,sık sık sigorta atıp,değiştirilmesi yüzünden yıpranmıştı,3 fazın ortak nötr bağlantısı sallanıyordu,eğreti duruyordu.Bazı durumlarda ayrılıp odalara gelen direkt faz-faz elektriği(380 volt ac.) sebebiyle sık sık lambalar patlıyor,cihazlar bozuluyordu.Nitekim bir gün odada yokken,benim de 1.5 volt-12 volt ayarlı,ac-dc, hesap makinasi için alınmış adaptörüm de bu arada yanmıştı.

Yani sonuç olarak nötr iletkenli baranın ayrılması tüketicilerin cihazları açısından bir felaket demektir.Çünkü cihazların 220 volttaki toleransları 240 volt ac. üst limiti ile sınırlıdır.Crt tv,lcd tv,monitör,tasarruf lambası,cep tel. şarj adaptörü,vb. smps'li devre girişi beslemeleri, 140-240 volt ac.aralığındadır,ama 380 voltta,ayni psu'nun arkasındaki (110-220) voltaj ayar sivici,110'a getirilince oluşan patlama gibi,fazlar arası 380 volt ac.geriliminde de ayni bu 2 katlı olan etkiyi(Şok)yaparak cihazların tümünü kolayca yakabiliyor. Bu oynayan,gevşemiş,irtibatı kopmak üzere olan nötr barası,ortak iletken çubuğu,eğer iyi sıkıştırılmamış,tespiti tam yapılmamış,ayrılmaya kolayca da meyilli ise bu olaylara kolayca neden olabiliyor.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür başka bir olayı haberlerde duymuştum. Dağıtıcı firmaya dava açılmış ve kazanılmış. Firma yanan ürünlerin tutanağını tutup zararı karşılamıştır. Aklınızda bulunsun

evet arkadaşlar malesef bugün tv ve bilgisayarım çalışmıyor. Aniden tv'den dumanlar çıktı ve sonra baktığımda bilgisayarımında çalışmadığını gördüm. ve bilgisayarımın bağlı olduğu prize başka bi cihaz bağladığımda sigorta atıyor.

bulunduğum binada sadece benim ve kat komşumun cihazları yandı. elektriğin yükselmesinden kaynaklı yandığını düşünüyorum ama sadece benim ve komşumun cihazlarının yanmış olması ilginç geldi. yardımcı olur musunuz, cihazlar niye yandı ne yapmam gerekiyor mağduriyetin giderilmesi için? hayırlı çalışmalar...
Sadece sizin ve kat komşunuzun cihazları yandıysa ya sadece iki komşu aynı fazı kullanıyor, ya da sadece iki komşu aynı nötr ya da toprağı kullanıyor. Çünkü bu tarz bir hadise için ya nötr hattınız kopacak, ya nötre faz karışacak, ya da toprağa faz karışması gerekir. Bu tarz durumlarda dağıtım şirketinin bir sorumluluğu yoktur. Tabi olay esnasında sizin hattınıza hatalı bir işlem yapmamışsa. Bu yüzden trimbox marka darbe koruyucuları kullanıp, bu tarz risklere karşı önleminizi almanızı öneririm.

sayın mor beyaz dediklerinize katılıyor. özelleşen bir xedaş'ta çalışmış biri olarak şu iki yazınıza bişeyler eklemek istiyorum.

Vatandaşım geliyor dilekçe veriyor çok güzel. ama ne oluyor uzman ekip veya xedaş'ın ana firmasından yetkili gidiyor ve tesisatı kontrol ediyor. Ve en basit vatandaşa şu cevap veriliyor: Kaçak akım röleniz bulunmadığından talebinizin reddi (ben biraz kısalttım)

Diğer konu istanbul avrupa yakasını alacak kişi orayı vatandaşa hizmet için almıyor orasını para kazanma yeri olarak görüyor. bence hiç satılmasın. bu dediklerimi ileride haklı bulacağınızdan eminim.

Evet artık Boğaziçi Elektrik İstanbul özelleşti. Avrupa yakasını Cengiz-Limak-Kolin aldı. Şimdiki adı Bepsaş ( Boğaziçi Elektirik Perakende Satış A.Ş. )

Anadolu yakasını da Sabancı aldı. Sabancı ayrıca Ankara'yı Verbund adlı İngiliz bir şirketle zamanında satın almıştı.

Ben geçen sene bu firmadan ayrıldım. Arkadaşlarla irtibat halindeyim. Yandaşı almıştır bilmem kim almıştır orası tartışılır ama bu firma ilk geldiği hafta şunu yaptı. 4.000 lira ve üstü borcu olan ev ve iş yerlerinin elektriğini bom araçlarıyla direkten kesti. Ben gözlerimle gördüm. Ödeyenler enayi değil. Kesme-açma servisinin ihbarnamenin bir nüshasını işaretleyip diğerini çöpe atma olayı tarih oldu. Aboneye dağıtmıyorlardı. Rastgele rakamı benzeyen bir sayaca o tesisatı yazıp resmini çekip kuruma götürüyorlardı. Sahtekarlık diz boyuydu. Artık her eve ve iş yerine zamanında gidiyor. Duyduğuma göre güncelleme yapıp 2015 sene başında cep telefonuna mesaj göndereceklermiş. Tüm istanbul Avrupa yakası adresleri güncellendi. Daha önce kurumun arabası aynı sokağı dört dönüyordu ama aboneyi bulamıyordu.

Şu sıra arkadaştan aldığım yeni bir bilgi. Türk milletinin uydurduğu süzme sayaç saçmalığına 2015 sene başında son veriyor ve yine sene başından itibaren her kim nerede ikamet ediyorsa yani kiracıysa kiracının, ev sahibiyse ev sahibinin üzerine abonelik geliyor. Aboneliği üzerine almayanların elektriği zamlı olacak.

Rüşvet olayı almış başını gidiyor iken artık diplere vurmuş durumda. Evrakta her türlü iş çevriliyordu. Yeter ki paradan bahsedin. Vatandaş kuruma gittiği zaman elinde evrakla en ufak işini halledebilmek için 5 ayrı oda gezmek zorunda kalıyordu. Okuma elemanı aboneyi evde bulamadığı zaman ertesi aya kalıyordu. Şimdi döküm alıp tekrar araçla gidiliyor. Yan gel yat olayı bitti.

Benim kendi yaşadığım bir olay. Memurlar ile sahaya çıkıyoruz. Memur kahveye okey atmaya gidiyor biz ise işe gidiyoruz.

Bu firma ilk aldığı hafta sadece Avrupa yakasına 300 adet sıfır araç aldı ve Gprs taktı. İlk hafta kesme-açma servisi elemanlarını bölge dışında kahvede kağıt oynarlarken yakalayıp işten attılar.

Bu düzelmeler Boğaziçi elektrik devletin iken asla gerçekleşmedi.

Vatandaşın da suçu var. Elindeki fatura kaybolur, binip araca kuruma gelir ama internetten bakmak aklına gelmez. Fatura her bankanın atm'sinden yatar ama gider veznede kuyruğa girer. Aboneliği üstüne almaz kaybolur gider ve fatura ev sahibine kalır öder. Tesisatını yenilemez. Sayacın girişinde 10 liralık 32 A sigorta bile yoktur ve sayacı voltajdan bozulur kurumu avare eder. Daha neler neler.

Maliye hariç tüm devlet kurumlarının özelleştirilmesi taraftarıyım.

Son düzenleme:
Hizmet sektörlerinin özelleştirilmesinin dezavantajlarıda büyüktür. TEDAŞ özelleştiğinden beri arıza işlerine angarya olarak bakmakta yanmayan bir lamba için vatandaş 100kere dilekçe vermekte. Çünkü özelleşen firma artık ticarethane gibi çalışmaya başlar, direk paraya dönüşmeyecek hizmet onlar için angaryadan başka birşey olmaz. Ayrıca özelleştirme ulusal güvenlik için tehdit unsurudur.
İletişim,enerji,belediye hizmetleri v.b. temel kurumların özelleştirilmesine bu nedenle karşıyım.

Trafodan kaynaklı bir durum olduğunu sanmıyorum.Öyle olsa idi sadece sizin değil
O trafo ile beslenen bütün ev ve işyerlerinin makine,cihaz vb elektrikli aletlerin bir çoğunda
hasar meydana gelirdi..Problem nötr hattı ile alakalı yüksek ihtimal..Dairenize gelen nötr hattını
kontrol etmeniz bence ilk yapacağınız veya yaptıracağınız şey olmalı.

Apartmanın elektrik kofrasından katlara faz dağıtımı yapılırken elektrikçi bağlantı hatası yapmış olabilir. Tüm apartman dairelerinde voltmetre ile voltajı ölçmeniz lazım.

Sarıyer semtine bağlı Garipçeköyü'nde voltaj yüksekliği sonucu ablamın 2 cihazı yandı. Voltmetre ile ölçüm yaptığımda 290 volt gördüm. Elektrik Kurumuna dilekçe yazdım ve trafodan ertesi gün ayarlayıp 220 volt olarak düzeltmişler. Elektrikçi çağırıp sizin ve diğer komşunuzun priz çıkışlarını ölçün. Voltajı akşam saatlerinde ölçtürün çünkü o zaman yüklenme oluyor. Voltajın düşük çıkması daha vahim çünkü voltaj yükseldiğinde akım düşer, alçaldığında ise akım yükselir.

Dilekçe örneği;

Tarih xx/xx/xxxx

Sarıyer Bedaş Elektrik Kurumu Müdürlüğü'ne

xxxxxxx tesisat nolu abonenizim xxxx tarihinde voltaj yükselmesi yada alçalmasından dolayı benim ve apartmandaki diğer abonenin cihazları yanmıştır. Elektrikçiye voltmetre ile ölçüm yaptırdığımda xxx voltaj tespit edildi. Konuyla ilgilenilmesini ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ..........................................................................ali veli yılmaz
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxx xxxxxxx

Yazık halbuki trafoya sekonder koruma rölesi koysalar böyle bir sorun hiç yaşanmıyacak

Yazık halbuki trafoya sekonder koruma rölesi koysalar böyle bir sorun hiç yaşanmıyacak

Yapılan işlem Trafonun kademe ayarının değiştirilmesi. Kademe ayarı değiştirilen trafoda çıkış gerilimi yükseldiğinde sekonder rölenin hangi koruma fonksiyonu devreye girer ve dediğiniz gibi çıkış geriliminin yükselmesine izin vermez !

Forum istatistikleri

Konular
128,871
Kullanıcılar
450,991
Son üye
eşkilbobinaj

Yeni konular

Geri