Elektronik devre elemanı yardım.

aglama

Üye
Arkadaşlar merhaba.Bende Philips buhar kazanlı ütü var.Bunun tutma sapının içindeki PCBA kartı sürekli arıza yapıyor.Bu kartın yenisini takınca çalışıyor ancak eskisi fişe takar takmaz sigorta attırıyor.Aşağıdaki resimde işaretlediğim parçanın ne olduğunu bir türlü bilemedim.Bu parçayı daha önce hiç görmedim.Alttan lehimli tek bacağı var ve gövdesininin üstündende karta lehimli.Bu parçanın ne olduğu hakkında, bilenler bana yardımcı olabilirmi.Ona göre ölçüm yapacağım çünkü.Üzerinde hiç bir yazı yok.Yardımızını bekliyorum.Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    160.1 KB · Görüntüleme: 20
  • 1.jpg
    1.jpg
    142.6 KB · Görüntüleme: 17
  • 3.jpg
    3.jpg
    124.4 KB · Görüntüleme: 18
teşekkürler.onun ne olduğunu buldum civalı sensörmüş.içinden ses geliyor muhtemelen civalı sensör.teşekkür ederim.bir sorum daha olacak.düğmenin yanındaki dirence benzer pembe olan şey nedir.FU7DA gibi birşey yazıyor.Bunun değerleri nedir.parça ismi nedir.nasıl ölçülür.

fu= fuse sigorta demek, ohm kademesinde omaj ölçümü yapabilirsiniz, çok küçük değer gösterecektir. diyot veya süreklilik kademesinde sıfır değeri veya ötmeli (ses açıksa)

diyot veya süreklilik kademesinde 175 diye bir değer geliyor.ses çıkmıyor.omaj olarak ufak tefek değer gösteriyor.

peki bu led ampül bozuksa nasıl bir değerde ampül almamız gerekiyor buna.

FU7DA gibi birşey yazıyor.
Evet direnç olabilir, kartın arkasına baktınca bu direncin LEDe seri bağlandığı görülüyor. Bu direkt olarak 220V a bağlanıyorsa bu "direnç" 56k (47k--68k) civarında olabilir.

LEDi ve 220V girişlerinde kısa devre varmı ölçü aleti ile kontrol edin,
Bu resimler bozuk karta mı ait?

Bu direnci iki yönde de ölçü aletini ile ölçün ve fotoları yayınlayın.

O zaman kesin olarak anlaşılır.

Forum istatistikleri

Konular
129,405
Kullanıcılar
451,932
Son üye
senbetul

Yeni konular

Geri