elektronik devre yardım ve soru

aequitass

Üye
Merhaba öncelikle hepinize iyi seneler dilerim...
yapmam gereken bir devre var fakat nasıl yapabileceğimi bilmiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. umarım konuyu doğru yere açmışımdır....

devrenin mantıgı rs232 den TTL ye cevirmek, ama yapmam gereken
sadece rs232 den çıkan +12V,-12V yi +5V, 0V a çevirmek....

buradaki mantık -12V logic olarak 1
+12V logic olarak 0
çevirdikten sonra
+5V logic olarak 1
0V logic olarak 0 a denk gelmesi.. ödev sorum ekte var yardimci olabilirseniz çok sevinirim.. iyi günler dileri..

:)

25_1262191119.jpg

"rs232 to ttl converter" yazarak google'da arttırırsanız, pek çok şema bulabilirsiniz.

Eğer lojik olarak tersleme yapmak istiyorsan yukarıdaki devreye ek olarak 7404 kullanabilirsin. Kendileri hex inverter entegresidir.

teşekkür ederim fakat max232 yada 7404 kullanmadan yapmam lazim devre elemanlari ile yapicam en basit şeklinde. bende buldum googledan :D pek işime yaramadi

devrem e +12v ve -12v girecek ve +v ve +5 volt olarak çikacak. max232 nin yaptigi işin bir kısmı yani.

bunu transistorlerle dirençlerle yada ne gerekiyorsa onunla yapmam gerekiyor..

bu konu hakkında bi fikriniz varsa yardımcı olursaniz çok sevinirim...

Şu şemadaki şekilde olur, işareti tersine çevirmek için bc337'nin kollektör çıkışını bir tane daha npn transistör'ün base'ine girin, 2. transistörün kollektörünü de diğeri gibi pull'up yapın ve o noktadan çıkış alın.
interface_schematic.gif

bu şemalari bende buldum fakar sizin kadar anlayamıyorum malesef.. bunu tekrar çizebilirim fakat hangisi giriş yeri neresi çıkış olacak tam bilmiyorum rs232 in 7 no lu pim +12 mi olacak ve 6 nolu pim de -12 mi olacak ... vede 0 ve 5 volt çıkışlarini nereden alicam.. ??

pull up ı anlamadim ve bc337 yi akim aşagi dogru iken yukarimi yapicam yada baska bir tane daha bir şey mi eklicem :S
gerçekten sizleri yordum özür diliyorum ve çok teşekkür ediyorum

bu tarz bi devre yapmam lazim bu 5 i 12 ye yükseltiyor,
19_1262378185.jpg

ve bu daha dogru bi devre fakat nerden +12 nerden -12 vericem nerden 0 nerden +5 v alicam bilmiyorum

ve bu dogru bir devremi???

88_1262378296.gif

sizin yolladiginiz la aynı oldu sanirim :) kusura bakmayin ... ama anlamiyorum nerden ne verip nerden ne alicagimi..

son şemada 9'lu konnektörün 3. bacağının çıkışı devrenizin girişi...

uc rxd yazan nokta da devrenizin çıkışı.

Turgut bey cok tesekkür ederim ilginize yardiminiza

3. bacaktan +12v vericem we rxd den 0v mu elde etmis olucam
vede
2. bacaktanda -12v verip txd den +5v mu elde etmis olucam???

Forum istatistikleri

Konular
128,945
Kullanıcılar
451,132
Son üye
afozer

Yeni konular

Geri