elektronik sayacın optik portunu pcden okuma

34 zeus

Üye
arkadaşlar elektronik sayacı optik portla pc arasında bağlantı yapmak istiyorum elimde 1 tane optik okuyucu var ama bunun pc bağlantısını nasıl yapabilirim. ben yıllık elektrik tüketimimizin miktarını bilgisayarda kaydını tutmak istiyorum en çok hangi zaman diliminde elektrik tüketimi yapmışız ona göre tarifeli sisteme geçmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar elektronik sayacı optik portla pc arasında bağlantı yapmak istiyorum elimde 1 tane optik okuyucu var ama bunun pc bağlantısını nasıl yapabilirim. ben yıllık elektrik tüketimimizin miktarını bilgisayarda kaydını tutmak istiyorum en çok hangi zaman diliminde elektrik tüketimi yapmışız ona göre tarifeli sisteme geçmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Hangi Marka Elektronik Sayaç Kullanıyorsanız O Fabrika İle Görüşüp Okuma Proğramı Satın Almanız Lazım. Her Port Her Sayacı(genelde) Okumuyor.Bu Arada Bu Proğramı Alabilmeniz İçin Bir Şirket Adına Başvurmanız Lazım Şahısa Satmıyorlar...

Makel Marka Sayaç Kullanıyoruz Bizim Şirketin Aylık Faturası 15 Bin civarında Tarifeli sisteme Geçersek Tüketim miktarına göre bakıp ona göre geçmek istiyoruz bu şekilde daha uygun oluyormuş dediler bende senelik tüketim grafiği çıkarmak istiyorum Gece gündüz ve puant tüketimlerimi kaydetmek istiyorum bunun için programlar var internette makel sayaç okuma programı var meselea yanlız benim sıkıntım bendeki optikle pc arasında nasıl bi bağlantı yapabilirim com1 yada com2 den bağlanıldığını duydum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...

Elektor mart 2002 sayısında "IEC1107 Electricity Meter Interface " diye bir proje vardı. Kullanılan yazılım ücretsiz indirilebiliyor fakat makaleye ulaşmak için ya farklı kaynaklardan sayıyı bulacaksınız ya da elektor'a üye olarak ücretsiz verdikleri puanları kullanıp makaleyi indireceksiniz. Fakat verilen devre ve yazılım bahsettiğiniz sayacı okur mu okumaz mı bilmiyorum. Yine de denemenin bir zararı olmaz.

Link: IEC1107 Electricity Meter Interface - ELEKTOR.com

Bir de nette bulunan şu şema var, galiba elektor'daki şema bunun aynısı :

2_IEC_1107_Electricity_Meter_Interface_1.jpg

Elektor mart 2002 sayısında "IEC1107 Electricity Meter Interface " diye bir proje vardı. Kullanılan yazılım ücretsiz indirilebiliyor fakat makaleye ulaşmak için ya farklı kaynaklardan sayıyı bulacaksınız ya da elektor'a üye olarak ücretsiz verdikleri puanları kullanıp makaleyi indireceksiniz. Fakat verilen devre ve yazılım bahsettiğiniz sayacı okur mu okumaz mı bilmiyorum. Yine de denemenin bir zararı olmaz.

Link: IEC1107 Electricity Meter Interface - ELEKTOR.com

Bir de nette bulunan şu şema var, galiba elektor'daki şema bunun aynısı :

2_IEC_1107_Electricity_Meter_Interface_1.jpg

teşekkür ederim bunu deniycem fakat bende 2. bi sıkıntı şu ve aslında daha önemli sıkıntım . hani kurum tarafından görevli elemanların elindeki optik okuma aparatı var onunla sayacın optik okumasını yapıyorlar, geçen gün arkadaş sayacı okumaya geldi elindeki optik okuma aparatına baktım rs 232 kabloyla iletişim sağlıyor fakat aparatın ucunda 9 pinli yuvarlak bağlantı noktası olan bu aparatı ben rs232 kablo ile com 1 den yada com 2 den nasıl bağlanabilirim yani demek istediğim ben ondaki aparatı alsam pc dönüşümünü nasıl yaparım ?

Biz bu şemayı devre haline getirdik fakat hiçbir veri eldeedemedik. hazır olanı satın alırsanız daha iyi olur. Saygılar

teşekkür ederim bunu deniycem fakat bende 2. bi sıkıntı şu ve aslında daha önemli sıkıntım . hani kurum tarafından görevli elemanların elindeki optik okuma aparatı var onunla sayacın optik okumasını yapıyorlar, geçen gün arkadaş sayacı okumaya geldi elindeki optik okuma aparatına baktım rs 232 kabloyla iletişim sağlıyor fakat aparatın ucunda 9 pinli yuvarlak bağlantı noktası olan bu aparatı ben rs232 kablo ile com 1 den yada com 2 den nasıl bağlanabilirim yani demek istediğim ben ondaki aparatı alsam pc dönüşümünü nasıl yaparım ?

Resimdeki devrenin fonksiyonu pc'den gelen rs232 sinyallerini ir ışık işaretlerine, sayaçtan gelen ir sinyalleri de seri portun algılayabileceği elektriksel sinyallere çevirmekten başka birşey değil. Yani sadece fiziksel arabirim.
Cihazla iletişim kurabilmek için PC'de çalışacak ve RS232 üzerinden sayaçla seri iletişim kuracak bir yazılım gerekiyor. Bu yazılım da internetten bulabileceğinizi söylediğiniz sayaç okuma programından başka birşey değil zaten.

Biz bu şemayı devre haline getirdik fakat hiçbir veri eldeedemedik.

Devre çok basit ve çalışmaması için ben bir sebep göremedim açıkçası.

İncelemek isteyen olur diye kullanılan iletişim protokolünü ekliyorum

Ekli dosyalar

• FlagProtocol.pdf
    160.3 KB · Görüntüleme: 679
Son düzenleme:
Resimdeki devrenin fonksiyonu pc'den gelen rs232 sinyallerini ir ışık işaretlerine, sayaçtan gelen ir sinyalleri de seri portun algılayabileceği elektriksel sinyallere çevirmekten başka birşey değil. Yani sadece fiziksel arabirim.
Cihazla iletişim kurabilmek için PC'de çalışacak ve RS232 üzerinden sayaçla seri iletişim kuracak bir yazılım gerekiyor. Bu yazılım da internetten bulabileceğinizi söylediğiniz sayaç okuma programından başka birşey değil zaten.

Devre çok basit ve çalışmaması için ben bir sebep göremedim açıkçası.

İncelemek isteyen olur diye kullanılan iletişim protokolünü ekliyorum

Çok Teşekkür Ederim Eminimki Şema İşime Yariycaktır Teşekkür ederim...

Sayaçların optik portundan değer okumak sorun değil ancak ilgili kurumlar zaman zaman sorun yaratabiliyorlar. Bu nedenle hiç bu tip olaylarla karşı karşıya kalmamak ve sistemi daha sağlıklı bir şekilde izlemek için size aşağıdaki analizörü AG dağıtım panonuza bağlayıp yazılımı PC ye kurmanızı tavsiye ederim. Ürün Class0,2S enerji ölçüm ölçüm hassasiyetinde (standart sayaçlar class1)

Shark100 Class0,2S Enerji Analizörü - Endüstriyel Ölçüm-Koruma Ürünleri

illaki optik porttan okuma isteğin nedeni nedir. sayacın iletişimi için 232 veya 485 okuma uçları olması lazım. onları kullanarak da okuyabilirsin. ama arayüz programını bulman lazım 1 sayaş için belki firmalarda hazır programlar vardır.
biz kendimiz arayüz programı yaptık fakat lokal bazlarda enerji tüketimi için hazırlanmış bir program sayaç markası fark etmiyor ama programı burada yayınlayamam ticari mesele olduğu için. optik porttan ziyade dediğim haberleşme uçlarını kullanırsan daha iyi olur. hatta işletmenin eternet hattına bile bağlayıp istediğin zaman bilgileri okuyup kayıt altında tutabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri