Endüktif değeri nasıl düşürebilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
gruplardaki kondansatör dizilimde hata var. röle bir grubu devreye alıyor. fazla geliyor. geri bırakıyor bu sefer düşük kompazasyon diyor. uygun grubu bulamayınca bu böyle devam edip gidiyor. grubların dizilimi ihtiyaça ve yüklere göre yeniden ayarlanmalı. rölenin ayarları gözden geçirilmeli. iyi bir güç analizi yapılmalı

hocam bence sizin sisteminizdeki sorun kondansatör değerinin çok büyük olmasıdır çünkü hem düşük kompanzasyon hemde aşırı kompanzasyon alarmları almışsınız bu da demektirki iki kondansatör arasındaki değer çok yüksek geliyor sizin sisteminize kondansatör dağılımı yaparken büttün olasılıkları düşünerek yapınız hocam örn:10- 7.5- 5 -2.5 -1Kvar sıralaması gibi umarımyardımcı olabilmişimdir saygılarımla...

4-5 fırında çalışmam ve sorun çözme durumu oldu...

Fırınlarda bazı arkadaşlarımızın belirrtiği gibi Omik yük kahır çoğunlukta olmayabilir...

Çünkü hamur karma makinası ve fırın içinde-bazılarında- ekmek tavasını çeviren ve sıcak hava üfleyen motorlar Endüktif Reaktiftir...

Ama resiztanslar (Taş fırın değilse) işi bu noktada bozabilir...

ugurakar367 arkadaşımızın müdahil olduğu fırın Reaktif arızasının aynısı başıma geldi...

5 ayrı elektrikçi 1,5 yıl boyunca çözüme ulaşamamışlardı bir fırında. Fırın sayacı %25-28 kapasitif yine % 30-38 arası arası indüktif reaktif yazıyordu.. Yani hemen hemen tüm fırınlarda hem İndüktif reaktif hem kapasitif reaktif aşabilir.

Tavsiyem ve Yaptığım uygulama :
1. faza 0,5 kVAR trifaze kondansatör taktım .Motorların etiketlerine baktım... .3 ayrı motor için hesap ile bundan sonraki 3 kademeye ( 2-3-4) 3 ayrı trifaze kondansatör taktım... Daha sonraki kademelere Monofaze 0,5 - 1 değerlerinde kondansatörler taktım...

4 fırında aynı uygulamayı yaptım... Ve sorun çözüldü..
(Varko 308 ile çözüm olmadı , Varkombi 12 ile oldu)

Son düzenleme:
reaktif demek aktif olmayan güç demektir kapasitif ve indüktif te aktif olmayan güçlerdir bundan dolayı tedaş ın size verdiği sınırlara uymak durumundasınız arkadaşın arızası al4 olduğuna göre aşırı kompanzasyon yani kapasitif değeri aşmıştır çözümü de kendi yazmıştır not: kapasitif sınırı% 20 olması lazım

dün kondansatör güçlerini küçültüm birazdan kontrole gidecem düzelme varmı ama dediğinizi yapacam ama yardımcı olursanız sevinirm...

emir arkadaşa katılıyorum.reaktif enerjinin bileşenlerinden biri endüktif diğeri kapasitiftir.
yani endüktif reaktif ve kapasitif reaktif diye geçer.

En verimli kompanzasyon değerine gelebilmen için endüktif ve kapasitif değerleri birbirine olabilidiğince yakın seçmen gerekir.Xl=Xc hesabına göre Xc değerini büyütebilmen için kondansatör değerini küçültmelisin bence

arkadaşım rölenizin cst menüsünden akım trafosu değerini girmezseniz röleniz kondansatörleri yanlış tanıdığından kararsız çalışır.öncelikle sisteminizdeki yük durumunun dengeli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.şayet dengesizse devreye monofaze konsatör alabilen röle kullanmalısınız.
kolay gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…