Endüstriyel Elektronik Devre Arşivi

12dc 220ac devresi çalışır inşallah

SELAMINALEYKUM BEYLER digital ohmmetre projesinin deneyi hakkında bi bilgi verirseniz çok sevinirim her yerde aradım hıç bısey yook dogru duzgun ...şimdiden teşşekürler

benim bir projem var. 20 ile 25 arası elemanı olan 3 devre şemasına ihtiyacım var. Eğer yardımcı olursanız sevinirim

Sayın arkadaşlar !
Bu listede 37 numarada bulunan elektronik termostat devresinin baskılı devresini çizmek istiyorum. Aslında çizebilirim ama beni çok uğraştırır. Eli yatkın olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Ölçek 1/1 olursa sevinirim.

Birde şemanın sol alt köşesindeki K 283 NTC' mi oluyor ?.

Acelesi yok korkmaz hocam, ne zaman çizebilirseniz.
İlgilendiğin için çok teşekkürler.
Hocam birde şunu belirtmek istiyorum.
Hani geçenlerde banyoda bulunan aspiratörle ilgili ters zaman rölesi sormuştum. Bugün bazı daire sakinleriyle görüştüm, banyo yaparken oluşan buharı dışarı atmak için bu devreyi kullanmak istiyorum. Banyoya tuvalet ihtiyacı için girildiğinde aspiratör çalışmayacak, banyo yaparken buharın etkisiyle sıcaklık 29 - 30 dereceye çıkınca aspiratör çalışacak ve buharı dışarı aracak.

Bu devre işimi görür herhalde, siz ne dersiniz ?

Son düzenleme:
valla şefim bi fikrim yok NTC o kadar hassas ölçermi o denemek lazım
ama ben devreyi çizdim bi kontrol edin

devrede ben pot koydum ama trimpotda koyabilirim birde röleyi hangi tip kullanacağınız belirtirseniz değiştirim istedeğiniz değişiklik varsa

Ekli dosyalar

• şef devre.jpg
    şef devre.jpg
    83.1 KB · Görüntüleme: 108
Son düzenleme:
Çok teşekkürler hocam, elinize sağlık. Bayağı çabuk oldu.
Kullanacağım röle 24 v.dc. bir açık kontağı olan en basit bir röle olacak. Artık röle kısmını ben alacağım röleye göre değiştirebilirim.
Devrede 25 K. trimpot demiş, herhalde trimpot kullanmak daha kolay ve ucuz olur.
Hocam bu devreyi yapıp, çalıştırabilirsem 130 daire ve her dairede 2 banyo var.

şefim ben o zaman iyice kontrol edeyim öle yapın devreyi hatta önce bir board üzerinde deneyin iyice emin olalım ama 260 tane yapmakta zor bee :D

potu trimpotla değiştireyim yer acısında daha iyi olur

aklıma bir şey takıldı bu devreyi nasıl monte edeceksiniz birde 24vdc ile çalışıyo trafo filan lazım?

Banyo tavanı alçıpan asma tavan. Tavanda 4 adet gömme tip armatür var, hepsi de paralel yanıyor. Aspiratörde en yakın lambadan elektrik alıyor. Bu lambadan aspiratöre giden kabloya bağlayacağım. Asma tavan içi müsait. Anahtara bastığımızda lambalar yanacak, ortam sıcaklığı mesela 30 derece diyelim, 30 derece olmadığı için aspiratör çalışmayacak. Buhar sıcaklığı nedeniyle 30 dereceye yükselince aspiratör çalışacak.
Haliyle 24 v. trafoda olacak hocam.
Hele bir yapmaya başlayalımda 260 değilde 150 yede razıyım . Akşamları evde oturup, ufak ufak montajı yaparım hocam.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri