Farklı Beslenme Noktalarından Şebekeyi Beslemek!!!

DinTOR

Üye
Arkadaşlar YG-OG trafonun barasının çıkışlarından alınan 4 ayrı fider düşünün,
bu fiderler 2si Al 477 Havai tip - 2 si Bakır 240mm2 yeraltı,
Bu fiderlerle hepsi aynı 3 farklı tel kalınlığına sahip bir şebekeyi besleyeceğiz, tel kalınlıklarını artırmak mümkün,
Bu şebekeyi beslerken
işte asıl sorum burada;
4 fideride heterojen yük dağılımı olan şebekeye bağlayıp faz sırası doğru olacak şekilde kapalı ring beslesek yani tüm fiderler birleşirse ne gibi sıkıntılar olabilir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Al 477 HAWK iletken ile 240mm2 XLPE kalboyu aynı hat üzerinden sisteme paralel bağlamaktan söz ediyorsunuz. XLPE kablonun direnci ile Al HAWK direncinin farklı olması sebebi ile üzerlerinden geçen akım farklı olması muhtemel. Kesit farklılığından ötürü, aynı güçte, gerilim düşümleri de farklı olur. Lakin çektiğin akım, kabloların akım çekme kapasitesini aşmıyorsa,kısa devre dayanımları uygunsa sorun olacağını düşünmüyorum. Farklı düşünen varsa paylaşırsa iyi olur. Saygılar.

Son düzenleme:
kendimce sakıncalı olacağını düşünmüyorum ama havai hatta bir kopma söz konusu olduğunu düşünün o fider koruması devreyi açacak ama kablo üzerinden devam edecek ve direğe tersten enerji gelecek bu durumu bilmeyen biri için durum sakıncalı olacaktır.
saygılarımla

Al 477 HAWK iletken ile 240mm2 XLPE kalboyu aynı hat üzerinden sisteme paralel bağlamaktan söz ediyorsunuz. XLPE kablonun direnci ile Al HAWK direncinin farklı olması sebebi ile üzerlerinden geçen akım farklı olması muhtemel. Kesit farklılığından ötürü, aynı güçte, gerilim düşümleri de farklı olur. Lakin çektiğin akım, kabloların akım çekme kapasitesini aşmıyorsa,kısa devre dayanımları uygunsa sorun olacağını düşünmüyorum. Farklı düşünen varsa paylaşırsa iyi olur. Saygılar.

hmm. yani söylemek istediğiniz akımın bakır kablolardan daha çok geçeceği ve AL telini daha az zorlayacağı dolayısıylada XLPE den aşırı akım geçebileceği için sıkıntı oluşturacağını düşünüyorsunuz. Bana göre mantıklı bir yaklaşım, eğer bu doğruysa bölgeyi al ve bakır için ikiye ayırmak gerekecek.

kendimce sakıncalı olacağını düşünmüyorum ama havai hatta bir kopma söz konusu olduğunu düşünün o fider koruması devreyi açacak ama kablo üzerinden devam edecek ve direğe tersten enerji gelecek bu durumu bilmeyen biri için durum sakıncalı olacaktır.
saygılarımla

O durum kolay zaten iletim hattında koparsa girişte 4 fiderin birleştiği binadan açar iç dağıtım hatlarında problem olursada iki bina arası beraber açarak güvenliği sağlar.

Hocam; Değerleri hesaplamadan bilemezsiniz. Bu nedenle teknik hesaplardan sonra, "Aşırı akım mı normal akım mı? Yoksa kabloları rahatsız etmeyecek bir akım mı?, Kısa devre dayanım karşılaştırmalarına" daha sonra karar verin. Kolay gelsin.

Arkadaşlar YG-OG trafonun barasının çıkışlarından alınan 4 ayrı fider düşünün,
bu fiderler 2si Al 477 Havai tip - 2 si Bakır 240mm2 yeraltı,
Bu fiderlerle hepsi aynı 3 farklı tel kalınlığına sahip bir şebekeyi besleyeceğiz, tel kalınlıklarını artırmak mümkün,
Bu şebekeyi beslerken
işte asıl sorum burada;
4 fideride heterojen yük dağılımı olan şebekeye bağlayıp faz sırası doğru olacak şekilde kapalı ring beslesek yani tüm fiderler birleşirse ne gibi sıkıntılar olabilir?

Bu tür uygulamada sistemin eşdeğer devresini çizip, bu devre üzerinden hesap yapmak daha mantıklıdır. Kablo uzunlukları ve kablo dirençleri ciddi akım paylaşım farkları oluşturur.
En sağlamı (ring mantığı buna dayanır) kabloları , bütün sistemi besleyebilecek kesitte seçmek. Eğer böyle bir yatırım yapmak istemiyorsanız da, yükleri hatlara pay etmek daha mantıklı olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,946
Son üye
colakemir26

Yeni konular

Geri