Fatek-Bilgisayar

Arkadaşlar Herkese Selamlar:
Benim şöyle bir sorunum var elimde bir makine var makinenin bilgisayarına bir program kurulmuş bu program fatek plc ile haberleşiyor plc den write/read yapabiliyor

böyle bir program nasıl yapabilirim yada hazır bulunur mu?
yani hmı yerine bilg. kullanmak istiyorum nasıl bir program işimi görür??

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sımdı ıkı adet yontem mevcut sizin dedıgınız ıcın bırıncısı vısual basıc ıle bır yazılım yapacaksınız vede bunu rs 232 veya rs 485 uzerınden plc ıle konusturcaksınız
ıkıncısı ıse bır Scada yazılımı vede gerekırse opc server alıp bununla yazılımı hazırlayıp kullanmanız

Fatek Communation Server programı üzerinden pc ye data alış verişi yapabilirsiniz muhtemelen yapılan sistemdede C++ vebenzeri programlarda hazırlanmış bir yazılımla çalışıyordur. Server programınız yok ise [email protected] adresine konu ile ilgili mail atınız biz size bununla ilgili programı ve dökümanı ulaştıralım.

Fatek Communation Server programı üzerinden pc ye data alış verişi yapabilirsiniz muhtemelen yapılan sistemdede C++ vebenzeri programlarda hazırlanmış bir yazılımla çalışıyordur. Server programınız yok ise [email protected] adresine konu ile ilgili mail atınız biz size bununla ilgili programı ve dökümanı ulaştıralım.

hocam ilginiz için çok teşekkür ederim
evet program delphi dilinde yazılmış ama çalıştırınca direkt plc ile haberleşiyor yani bir server programı yok ,benim amacım programda görüntülenen bilgileri plc nin hangi belleğinden (m,d,r gibi) aldığını görebilmek
bunu yapabilmem mumkunmu acaba?

yapabılmenız mumkun eger programın kodu yoksa plc eger ıkı portlu ıse yada ıkıncı portu baglayabılırsenız bu port uzerınden plc ye onlıne oldugunuzda bunu ekrandan butonları acık kapatarak veya dataları degıstırerek yapmanız mumkundur

yapabılmenız mumkun eger programın kodu yoksa plc eger ıkı portlu ıse yada ıkıncı portu baglayabılırsenız bu port uzerınden plc ye onlıne oldugunuzda bunu ekrandan butonları acık kapatarak veya dataları degıstırerek yapmanız mumkundur

gezer hocam dediğiniz gibi bağlanabiliyorum ama plc programı çook uzun olduğu için hangi bilgiyi nerden alıyor anlamak çok zorr giriş çıkışlar mesele değil ama D , M, R gibi registerlerden okuduğu (yada yazdığı) bilgilerin yerini bulmak???

bu program exe halinde kurmaya gerek olmadan çalışan (portable) bir program bu exe nin içeriğini yani neyi nerden aldığını göremezmiyim??

aslında cokda zor degıl bence sadece kumanda edılen cıkısı bılmek yeterlı ornegın dıyelımkı ekrandakı bır buton mıxer motorunu calıstırsın vede oda cıkısı y0 olsun bu durumda ne yapıyoruz y0 cıkısının nasıl aktıf oldugunu buluyoruz vede oraya gıdıp ordakı m bıtlerıne bakıyoruz ekrana dokunuyoruz on yada off olmasına gore bakıyoruz.programınızı bırsekılde bana ulastırırsanız ınceleyıp sıze bır sey soylebılırım acıkcası

aslında cokda zor degıl bence sadece kumanda edılen cıkısı bılmek yeterlı ornegın dıyelımkı ekrandakı bır buton mıxer motorunu calıstırsın vede oda cıkısı y0 olsun bu durumda ne yapıyoruz y0 cıkısının nasıl aktıf oldugunu buluyoruz vede oraya gıdıp ordakı m bıtlerıne bakıyoruz ekrana dokunuyoruz on yada off olmasına gore bakıyoruz.programınızı bırsekılde bana ulastırırsanız ınceleyıp sıze bır sey soylebılırım acıkcası

Hocam ilginiz için saolun gerçekten
Ama benim görmek istediğim değerler oyle basit çıkışlar değil makinenin ozamana kadarki ortalama hızı anlık hızı çıkan sipariş adedi o anki siparişin kaçı çıktı kaçı kaldı gibi bilgiler mail adresinizi gönderirseniz programı yollayabilirim size bide siz bakın

gezer77 arkadaşımızın yazdığı gibi PC de izlemen son derece basit. Fakat neyi görmen gerektiğini bilmen gerekiyor. Senin aradığın hız bilgisi gibi değişken değerler "R" veya "D" data registerlerindedir. PLC ye online iken kullanılan "R" ve "D" data registerlerini izlemen gerekecektir. Belki biraz uğraştıracak ama programı yapanı bulup bu bilgiyi alamazsan başkada bir çaren yok.
Kolay gelsin

gezer77 arkadaşımızın yazdığı gibi PC de izlemen son derece basit. Fakat neyi görmen gerektiğini bilmen gerekiyor. Senin aradığın hız bilgisi gibi değişken değerler "R" veya "D" data registerlerindedir. PLC ye online iken kullanılan "R" ve "D" data registerlerini izlemen gerekecektir. Belki biraz uğraştıracak ama programı yapanı bulup bu bilgiyi alamazsan başkada bir çaren yok.
Kolay gelsin
hocam yüzlerce register kullanılmış programda ve I/0 configürasyon kısmına giremiyorum şifre konulmuş bende bu yüzden bilg. programından görmeye çalışıyorum neyi nerden alıp nereye ne gönderdiğini

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri