Fikir alışverişine ihtiyacım var arkadaşlar!!!

Onerim şu olur size ;
ONCELİKLE 2.5 VE 5 KVAR Lİ KAPASİTE GRUPLARI YAPIN , 1 VEYA 1,5 KVAR I HISSETMEYECEKTIR EMİNİM.
HALEN İŞ GORMUYOSA AKIM TRAFOLARINI DEGISTIRIN MESELA 100/5 YAPIN SORUN GİDECEKTİR.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım ben sana şöyle bi öeneri sunayım ilk önce tesisinde devamlı çalışma var ise sabit gurubu hiç koyma gerek yok birde tesisin akımı sürekli değişmiyorsa akım trafolarını değiştir ikinci olarak olarak bir kompanzasyon panosu daha yapın ufak bir pano tesisin akını az olduğunda bu panoyu devreye al askeri birlikte bu tür sorun vardı ben bu şekilde hallettim şimdi ise değerler %3 ve %4 gidiyor ben sana bu önerileri söyleyeyim röle konusuna gelincede entesi kullan derim piyasadaki en iyi marka bence

Kubilay Bey;

Trafonun reaktif harcamasını yaklaşık olarak, en iyi ihtimalle %3 olarak alırsak, 800 kva bir trafoda, sadece trafonun reaktif tüketimi 24 kvar olur. Tesisin çektiği aktif akım 24 amper dersek ( trafonun boştaki akımını saymıyorum) bu %100 lük bir reaktif/aktif oranı eder. Tesisin reaktif tüketimini saymıyorum bile. Bu durumda nasıl olur da sabit grup kullanmayız?

Kubilay Bey, Mustafa Bey'e katılıyorum.Zaten 10 kVAR varken bile endüktif çok yüksekti.Yani sabiti devre dışı bırakırsam neler olur düşünemiyorum.Bu arada problem röle de değil.Rölenin değerleri gayet iyi.Zaten ben Kael kullanırdım rölede sıkıntı olsa.Bu arada sayacın markası 2007 elektronik Kohler.En son sabiti 12.5'tan 11 kVar'a düşürdük.Bakalım ne yanıt alacağız.
Yükler genelde klima, civa buharlı armatür(dış aydınlatma),normal evde kullandığımız yükler.Bir de 3fazlı 11kw bir motor.Ups falan yok.

Kubilay Bey, Mustafa Bey'e katılıyorum.Zaten 10 kVAR varken bile endüktif çok yüksekti.Yani sabiti devre dışı bırakırsam neler olur düşünemiyorum.Bu arada problem röle de değil.Rölenin değerleri gayet iyi.Zaten ben Kael kullanırdım rölede sıkıntı olsa.Bu arada sayacın markası 2007 elektronik Kohler.En son sabiti 12.5'tan 11 kVar'a düşürdük.Bakalım ne yanıt alacağız.
Yükler genelde klima, civa buharlı armatür(dış aydınlatma),normal evde kullandığımız yükler.Bir de 3fazlı 11kw bir motor.Ups falan yok.

sabit küçük kalırsa, röleden, cosinüsfi yi kapasitif ayarlayıp, durumu kurtarabilirsiniz.
Sanırım bu işin sonunda Alrona başvurmak gerekecek :)

o zaman idareten kompanzasyonunu kapat
1- alıcılar çalışırken 1 saatlik aktif - reaktif - kapastif oranlarına bak ihtiyacını karşılıyan bir kondansatör bagla
2- alıcıların çalışmadıgı zaman da 1 saatlik aktif - reaktif - kapastif oranlarına bak ihtiyacını karşılıyan bir kondansatör bagla
3-1-0-2 pako ile bunlara komut ver veya zaman saati ile yol ver
kolay gelsin

Sız 24 amperı AG denmı, OG denmı ölçüyorsunuz. AG den ıse bu kadar küçük akımı 1000/5 akım trafolu röle nasıl algılasın. Og den ıse, baska yerlerde yanlıslık olmalı.

bu konuda sn. m-usta-fa ile aynı fikirdeyim.

ALRON'un reklam sayfasından alıntı yapıyorum. (TRUVA sayaçtan kompanzasyon )

'' özellikle sayacı orta gerilimden (O.G.) ölçüm yapan ve düşük yük koşullarında çalışan işletmeler için GARANTİLİ ÇÖZÜM''

TRUVA ile sayaç değerleriyle birebir kompanzasyon
-reaktif enerji bilgilerini doğrudan elektrik sayacından( haberleşme çıkışlı) alır.
-akım trafolarına ihtiyaç yoktur.
-reaktif güç kontrol rölesine ihtiyaç yoktur.
-direk sayaçlar için ayar gerektirmez.
X5.../5A sayaçlar için sadece ''çarpan'' bilgisi girilir.

Pekçok arkadaşımızın bu konuda sıkıntılı olduğunu duyuyorum, Alron ürünlerini kullanan birisi olarak elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum. ALRON firması yetkilileri eğer daha ayrıntılı bilgi verirse sıkıntıda olan pek çok arkadaşın sorununun çözüleceğine de inanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri