Filtre Tasarımı-Yardımınızı bekliyorum..

YSMT

Üye
Merhaba arkadaşlar,

elektronikçiyim ama hayatımda ne bir kablo yaptım nede filtre tasarladım..
ancak şimdiki çalıştığım yerde benden kabloları elimizdeki bir sistem ile telsiz sistemleri arasına uyumlaştırmam söylendi ve nasıl yapacağımı bilmiyorum..
Filtre tasarlarken dikkat etmem gereken şeyler neler? ve nasıl yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.. özel mesaj olarak ve mail yoluylada ulaşabilirsiniz..
şimdiden teşekkürler..

Biraz daha detaylı bilgi verir misniz?ne kablosu bunlar

şöyle söyleyim elimizde bir anahtarlama birimi var bu birim telsizlerle bilinen hertürlü haberleşme cihazının konuşmasını sağlıyor. Voip-roip-hot line-Gsm- Uydu gibi.. ancak her bir frekans aralığındaki telsizden birer adet sisteme bağlamak gerekiyor. Anahtarlama birimine telsizden çıkan kablo DB-15 konnektörü ile bağlanıyor. Pinler falan herşey tamam ancak sesde gürültü olmaması için sanırım empedans değerlerini eşitlemek için..?! pek emin de değilim aslında.. filtre yapmak gerekiyor.. mesela bir motorola telsiz için 620 ohm a 220 nf lık bir filtre hazırlanmış ama neye göre bu değerler hesaplanıyor açıkçası bunu öğrenmek istiyorum..

hocam anlattıklarından yanlış anlamadıysam aynı kablodan farklı frekanslarda 1 den fazla sinyal geliyor ve sen bunları ayırıp ihtiyacın olan yerlerde kullanmak istiyorsun. gelen sinyalleri ayırmak için sadece senin istediğin sinyali geçiren bir filtre tasarlaman gerekiyor yani bant geçiren filtre aşağıdaki linkte değişik filtreler var ve açıklmaları sen kendi frekanslarına göre gerekli hesaplamaları yaparak filtreni tasarlayabilirsin. iyi çalışmalar.
http://www.elektronikekibi.com/durmus/af.html

Arkadaşım çok saol.
Ancak bu söylediğim filtreyi benden önce çalışan yapmış (620 ohmu 220 nf'a paralel bağlamış) ama bu değerleri içeren filtrenin geçirdiği bant aralığı nedir işte ben bunu da öğrenmek istiyorum..?

merhabalar..
hocam senin filtren linkdeki devrelerin hangisi ise ona göre uyara..
ilk devre oldugunu kabul edersek w0=1/r.c den w0= 1000000000/620.220 dan bulunur.
f0 = w0/2.pi dir. yani eğre devren ilk devredeki gibi ise f0 ın altındaki frekansları geçirir. 2. devredeki gibi ise f0 ın üstündeki frekansları geçirir. v.b.

Forum istatistikleri

Konular
129,216
Kullanıcılar
451,581
Son üye
batuhan.ozdemir

Yeni konular

Geri