Flexiglass Feedrate ve Devir

DoremiFa

Üye
Arkadaşlar flexide bir türlü temiz ve çapaksiz bir frezeleme yaptiramadim. 30 45 60 derece 0.1 veya 0.2 lik V seklindeki gravür uclardan kullaniyorum..
Ya kazinan yer eriyor yada is sonunda kenarlarda capak kaliyor..
Kullandigim degerler
Feedrate 1000 devir 6000 dalma 0.3mm
Ama pek temiz is olmuyor siz hangi ayarlari kullaniyorsunuz.

0.1 ucu varsa 0.3 dalma niye veriyorsunuz. genelde temas eden ucun yarısı kadar pasolar verilir.
o uca o feed rate kırılmadı mı uç ??

Arkadaşlar flexide bir türlü temiz ve çapaksiz bir frezeleme yaptiramadim. 30 45 60 derece 0.1 veya 0.2 lik V seklindeki gravür uclardan kullaniyorum..
Ya kazinan yer eriyor yada is sonunda kenarlarda capak kaliyor..
Kullandigim degerler
Feedrate 1000 devir 6000 dalma 0.3mm
Ama pek temiz is olmuyor siz hangi ayarlari kullaniyorsunuz.
Erime yapıyorsa ya ilerleme hızını yükselt eğer öyle bir imkanın yoksa devri düşür.
Çapak bırakma işide bıçağının kesim yönüyle frezenin yönü aynımı kontrol et eğer aynıysa bıçağında körelme olmuş olabilir.
Ama büyük ihtimalle devir ve ilerleme hızı kombinasyonuyla çözebilirsin

Sent from my SM-N920C using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

0.1 ucu varsa 0.3 dalma niye veriyorsunuz. genelde temas eden ucun yarısı kadar pasolar verilir.
o uca o feed rate kırılmadı mı uç ??
Öyle bir kural olduğunu bilmiyordum. Ben istedigim kadar dalabilirim diye düşünmüştüm. Hayir kirilmiyor hatta 1200 1300 feedrate hizlarida denedim acaba daha mi hizlandirmak lazim diye maalesef olmadi..
Aslinda feedrate ve devir hizi ile oynuyorum is yaparken ama cok degismiyor. Erime yapiyordu donusu saat yonunun tersine verdim erime sorunu ortadan kalkti ama capak ve pürüzler halen duruyor.
Sanirim bunun standart bir usulü yok. Doğruyu bulmaya çalışacağım anlasilan. Yarın biraz daha deneme yaparim.

Belki öyledir bilemiyorum ama sıfır bıçak takmıştım..gravür bıçağın kesim yönü yoktur diye düşünmüştüm.. 1-2 saat sonra güzelce kontrol edeceğim.

Sent from my iPad using Tapatalk

Kesim yönü olmadan olur mu o zaman kesici ağız yok demek oluyor seninki :)
Atakan abinin dediği gibi yüksek pasolar verme o frezeler zaten narinliğin ötesinde oluyor. 0.1 0.2 uç epey küçük değer.

Son düzenleme:
Kesim yönü olmadan olur mu o zaman kesici ağız yok demek oluyor seninki :)
Atakan abinin dediği gibi yüksek pasolar verme o frezeler zaten narinliğin ötesinde oluyor. 0.1 0.2 uç epey küçük değer.
O anlamda degil kullandigim ucun 2 tarafindada kesim yönü olduğunu saniyorum demek istemiştim. Verdiğim linkteki uclardan bahsediyorum tabiki.

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,370
Son üye
docsu

Yeni konular

Geri