Flicker

Ferzann

Üye
arkadaşlar bu flicker olayından nasıl kurtulabiliirim.büyük bir depoya 576 tane floresan lamba takıldı.bunlar üç faza bölündü ve o şekilde beslendiler yani faz başına 190 floresan düşüyor ama floresanlarda gözle görülür şekilde sürekli dalgalanma oluyor çok sinir bozucu ne yapabiliriz acil yardııım.!!

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar bu flicker olayından nasıl kurtulabiliirim.büyük bir depoya 576 tane floresan lamba takıldı.bunlar üç faza bölündü ve o şekilde beslendiler yani faz başına 190 floresan düşüyor ama floresanlarda gözle görülür şekilde sürekli dalgalanma oluyor çok sinir bozucu ne yapabiliriz acil yardııım.!!

sanırım manyetik balast kullanıldı?

lambaların gücü nedir?

hayir elektronik balast kullanildi .sanki frekans 50hz degilde 20 hz miş gibi çalisiyo floresanlar dalgalar farkedilebiliyo

toplam güç 20736w ama üç faza dağittim bu gucu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Lambalara gelen voltajı ölçtünmü? Eğer seçtiğin besleme kablosu düşük ise voltaj düşümü olabilir.
İkincisi nötr bağlantısı iyimi? Eğer zayıf ise problem olur.
Üçüncüsü lambaları nasıl kumanda ettin?

voltajda anormallik yok 210v ölçüyorum gerilim düşümühesabı yaptım kablo kesiti fazlasıyla çektim4*10ttr dağıtım panosundan aydınlatma panosuna. aydınlatma panosundan da busbarlara 3*1.5 ttr kablo çektim.

kardeş ben sana şöyle açıklıyayım olayı ;
büyük bir depoya aydınlatma çekilecek. ve 16 tane 100 metre uzunluğunda yanyana koridorlar var. bu koridorlara 100 er metre busbar çekildi ve busbarlarada her busbara 18 tane çiftli armatür takıldı yani her busbarda 36 adet floresan lamba var(floresan 36w elektronik balast) busbarlar monofaze beslemeli.ama busbarları üç fazla besliycez yani sırasıyla birinci busbara r fazı 2.busbara s fazı 3. busbara t fazıı gibi devam edecek. bunu yaptık her busbara 25a pako şalter ve 10 a sigorta koydum.

ayrıca nötür faz kesitleriyle aynı 4*10

elektronik balastlarda (en azından kaliteli markalarda) şebekedeki dalgalanmalara karşılık lamba yanışında bir dalgalanma kesinlikle olmaz. elektronik balastın olayı budur zaten, çıkış voltajını sabit tutmak.

floresanların içindeki dalgalanmaları ben sadece lamba ya da ortam soğuk olduğu zaman görüyorum.

elektronik balastların markası nedir?

şebekden kaynaklaandıgını bende sanmıyorumbusbarları trifaze koysaydık belki böyle olmazdı sonuçta bir arada 18 armatür var ve tek fazdan besleniyo hepsi birden aynı anda dakikada 100 kez yanıp söndüğü için göz aldanması da olabilir belki.

Elektronik balastlarda böyle bir sıkıntı olmaz. 50 Hz değil 20-100 kHz aralığındadır. Dolayısıyla herhangi bir titreşim hissedilmez bile. Dakikada 100 kez değil binlerce kez yanıp söner. Ya balastların elektronik değil ya da balastlarından kaynaklı bir problem var. Kaliteli marka kullanmakta her zaman fayda var.

pardon arkadaşım saniyede 100 kez demek istemiştim.balastlara gelince elektronik balast olduğuna eminim

neden olduğunu çözemedim hala.busbardan ölçü aletiyle voltaj ölçtüğümd 210v görüyorum 10 voltlık bir kayıp var bundan kaynaklanabilirmi acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri