frekans

devil190795

Katılımcı Üye
merhaba arkdaslar elimizde 1.5 kw 1740 d/dk motor bulunmaktadır bu motoru ben 8 saat boyunca 6hz gıbi bir frekansta calsıtrırsam motor zarar gorurmu ısınma yanam gıbı durumlar soz konusu olurmu acaba mesleki bilginize ihitiyacım var saygılar

Kuvvetle muhtemel isinmadan dolayi yanar.harici bir sogutma fani baglayabilirsiniz.yalniz şöyle bir durumla karsilasma ihtimakiniz de var ;

Motoru normal devrinin yaklasik 1/10 u hizda calistiracaksiniz.motorun karakteristiginin bu kadar dusuk devire uygun olacagini zannetmiyorum.motorun rolantide calisma ve bu nedenden dolayi dengesiz akim cekme ihtimali ve yanma ihtimali mevcut bence.reduktorlu cozumleri tercih etmekte fayda var.

Eger boyle bir sansiniz yoksa,harici bir sogutma sistemini mutlaka kullanin.motor calisirken de surekli akim olcumu yapin.böylece test etme imkaniniz da olur

Konu ile ilgili benimde bir sorum olacak 50 hz frekansta çalıştırdığımız motoru 60 hz çevirdik bu motorun testini invertörle yapıyoruz.normal 50 hz motorlar 380Volt a çalışıyor 60 hz olunca 460 oluyor frekans devir ilişkisi nasıl oluyor yardımcı olabilir misiniz.Ayrıca invertör kullanınca frekans değiştiriyor peki voltajı da değiştiriyor mu?

Verdiginiz ornekle sordugunuz soru cok farkli
460 oluyor dediginiz sey gerilim mi,bunu olcerek mi buldugunuz nasil tespit ettiniz

hayır ölçmedik; demeye çalıştığım 60 hz frekanslı sistemlerde hep 460 volt la çalışıyor ama bizim motor 380 volta çalışıyor normalde frekansı değişsin diye invertör kullanıyoruz bu invertör voltajını da değiştiriyor mu?
Bir de öğrenmek istediğim frekans voltaj ilişkisi nasıldır?

Turkiye de sebeke gerilimi 230 VAC ve frekans 50 Hz dir.baska yerlerde degerler degisken olabildigi icin motorlarin calisma gerilimi ve frekansi da buna bagli olarak degisir.
Devir hesabinda gerilim degil frekans gecerlidir.3 faz asenkron motorlar icin devir hesabi

N=120xf/2p ile bulunur.
2p kutup sayisi f ise frekans

Eger devir arttikca gerilimde degisim olur mu diye soruyorsaniz bunun bi formulu yok. /en azindan benim bildigim yok / testini de yapmadim ama cekilen akimda bir artma oldugunu gozlemledim

6 Hz' de motor çok ısınır. Arkasındaki fan tabiri caizse ağzınızla üfleyebileceğinizden daha az hava debisi oluşturur. Birde burada atlanan başka bir nokta V/f kontrolde motorun milindeki yükü düzgün şekilde çevirip çeviremeyeceği konusu. Mildeki yükün davranışı önemli. Vektör kontrollü bir motor sürücüsü kullanmanız gerekebilir.

Saygılar....

3 fazlı veya 1 fazlı asenkron motor ise 1740 devir standart dışı 50 hz için 2 kutuplu 3000 4 kutuplu 1500 devir olur. Kayma ile 2800 - 1400 civarında değişir. 6 hz için aynı oranda gerilimi de düşürmek gerekiyor. Etiket gücünün altında çalışabilir ama ne kadar süre ve verimde çalışır denemek lazım. Aşırı güç kayıpları olabilir. Deneyenler var ise bilgilendirirler.

0-50 hz araligi icin V/f denklemi ,tam emin olmanakla beraber 15 hz alt limit olarak gecerli.ama 50 hz den sonra bu oran gecerli mi degil mi bilmiyorum ya da gecerliyse kac hz e kadar gecerli bilmiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…