güç hesabı yardımı

oozanoz

Üye
Arkadaşlar;
Benim problemim şu. Tesisi tam güçte çalıştırıyorum. Ve fazlardaki akımları ölçüyorum. Örneğin R fazından 16 A, S fazından 18 A, T fazından ise 20 A geçiyor. Bu tesisin güç hesabı nasıl yapılır. Ana besleme hattından bu ölçümü yapıyorsam eğer. Bu güç kompanze edilmiş güç olacaktır. Jenaratör seçerken bu değeri 0.8 e bölmem gerekir değilmi. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler... İyi çalışmalar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
En fazla akım çeken faza göre yapmakta fayda var hesabı. Bu ölçümü kompanzasyon panosu ile Şebeke arasından yaptığınız varsayıyorum.
Yaklaşık bir hesap yapacağım şimdi.

3 fazdan da 20A çekecekmiş gibi hesaplarsan:
en kötü şebeke gerilimi 400V olsun diyelim
kök3 x 400 x 20 = 13856 VA
en kötü cos fi = 1 olsun diyelim;
13856 x 1 = 13856W
Jeneratöre gücü verirken en kötü cos fi niz 0,8 olacak dersek;
13856/0,8 = 17320VA
Yani demaraj akımlarınız yoksa 20kVA yeterli gibi görünüyor. Tabi bu hesapların hepsi yaklaşımsal, karar vermeden önce tesisi tam olarak analiz etmek lazım.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ali. Tesisin tam olarak analizi derken ne demek istiyorsun. Şimdiden teşekkürler tekrar.

Yardımcı olmak açısından hesabı bir örnekle açıklamak isterim.

Tek fazlı hesapta L1 fazı 10 A akım çeksin. P=230 X10= 2300VA Olur. Herfaz 10 A Akım çekse toplam güç 3x2300=6900 VA olacaktır.

3 fazlı hesapta ise P=1.73X400X10=6920 VA olur.

Yani aslında birbirine eşitdir.

Senin örnekte ise

Pr=230x16= 3680 VA
Ps=230x18= 4140 VA
Pt=230x20= 4600 VA
Toplam P= 12420 VA çıkar.

ali4592518 ye katılıyorum. Sistemin çalışma rejimi bilinmeden net birşey söylemek doğru olmaz. Senin ssteminde 20A çeken T fazına tek bir motora bağlı olabilir ve demerajda 100A çekebilir. Bu da tüm hesapları değiştirir.

Akımın tam olarak nerden ölçüldüğü, kompanzasyon yaplıyorsa kompanzasyon çalışmazken ki haliyle cos fi ve akım, demaraja sebep verecek yükler ve demaraj akımları, akımı ölçtüğünüz yerdeki gerilim, jeneratör ün çalışma sıklığı ve rejimi. gibi....

akımı tam olarak tmş ye girmeden ölçüyorum. Yani aslında kompanze edilmiş akımı ölçüyorum. Kompanzasyonu devre dışı bırakarak ölçerek daha verimli bir sonuçmu elde ederim. Sistemde motor ve benzeri yükler yok. Klima motorları olabilir yalnızca

En sağlıklı şekilde kompanzasyonu kapatıp, şaltere giren akım, cos fi ve bu noktadaki gerilimi ölçerek hesap yapabilirsiniz. Çünkü jeneratör çalıştığında zaten kompanzasyonu devreden çıkartacaksınız. Kompanzasyonu pratik olarak uygulamadım ama kondanstörlerin güclerini sigortalardan kestiğinizde, kompanzasyonun rölesi bu değerleri size verecektir sanırım.

eğer sisteminizde demerajlı yükler varsa bunların etiketlerinde demeraj akımları yazar oradan demeraj akımlarını okuyup en büyük olanı bulun sonra diğer yüklerin devrede olduğunu varsayıp toplam akımı bulun daha sonra üzerine bu en büyük demeraj akımını ekleyip toplam akımı bulun bu şekilde güç tespiti yapabilirsiniz.
Tabi bu biraz uğraştırır :)

başka bir alternatif olarak kompanzasyonu devreden çıkarıp ana şalteri kapatın yani elektrik kesintisi olduğunu varsayın. pens ampermetreyi faza bağlayın ve şalteri açın ilk baştaki akımı okuyn bu şekilde 3 fazı da ölçün. en yüksek akım çeken faza göre jeneratör seçin.
Not: fazlar %30 dan fazla dengesiz yüklenmemelidir.

ycmy teşekkürler verdiğin bilgiler için. Tüm ilgilenen arkadaşlarada ayrıca teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,912
Kullanıcılar
451,070
Son üye
oguzhanciller

Yeni konular

Geri