Güç kaynagı sorunu

ROCK_STAR

Üye
arkadaşlar yaptıgım dc güç kaynagından 1.5 A akım çekebiliyorum ancak ben bunu 2 A yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.
entegreyi degiştirsem olurmu?hangi entegre uygun olur bu devreye.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

malzemeler:1N5401 kopru diot, 4700uF cap, 10uF cap, LM317T ENTEGRE ,
220 ohm direnç, 5k POT

Ekli dosyalar

• Resim 043.jpg
    Resim 043.jpg
    9.7 KB · Görüntüleme: 45
Sayın ROCK STAR,

LM317T regülatör entegresinin çıkışına 2N3055 power transistör bağlayarak 2A akım çekebilirsin.

ya da LM317K entegresinin çıkış akımı 2.2 A dir. Entegreleri değiştirirsiniz. Tercih sizin.

Son düzenleme:
arkadasim trafon uygunsa vede filtre kondansatorun uygunsa 2n 3055 transistorunu aliyoruz ,kollektor filtre kondansatorunun ucunda .beys ucu ise lm317 nin output ucunda .emiter ise voltaji alacaginiz uc olacak ayrica lm 317 nin output ucu ile emiter arasina 0,7 v/650 ma =4,7 ohm bir tane direnc baglamalisiniz bu direncte en az 3-4 watt olmalidir emiter ucu ile sasi arasinada 47 mikrofarad kondansator bagliyoruz.su anda yanimda cizim programi olmadigindan bu yolu sectim kusura bakma

Teşekkürler arkadaşlar saolun

Peki ben bunu 3.5 a yapmak istesem yine entegre mi degişmesi lazım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
MJ3001 Power Darlington Transistor kullanırsınız, 10A e kadar yolu var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki ben bunu 3.5 a yapmak istesem yine entegre mi degişmesi lazım?
sadece filtre kondansatorunu vede bir 2n 3055 daha ekleyebilirsin fakat 2n 3055 le yapilan bu devre ege universitesinde ogrenciligim esnasinda tarafimdan denenmis vede 5 amper acim cekilmistir tek 2n3055 ile fakat sogutmanin iyi olmasi gerekmektedir.

arkadaşlar sizden bir ricam olacak kusura bakmazsanız
BANA 13V 3.5 A DEGERLERİNDE BASİT BİR GÜÇ KAYNAGI ÇİZİMİ VEREBİLİRMİSİNİZ
VEYA BASKI DEVRESİ İŞTE

arkadaşlar sizden bir ricam olacak kusura bakmazsanız
BANA 13V 3.5 A DEGERLERİNDE BASİT BİR GÜÇ KAYNAGI ÇİZİMİ VEREBİLİRMİSİNİZ
VEYA BASKI DEVRESİ İŞTE

13 volt olmasi sartmi 12 v olsa olmazmi acaba 13 volt ise lm 317 yi kullan vede pot yerine ya hesapla yada once pot tak gerilimi 13 volta ayarla daha sonra potu oynatmadan cikar omajini olc ve devreye o direnci tak vede 2n3055 li bahsettigim devreyi yap ama eger odev degilse 12 volt 100 wattlik smps guc kaynagi al vede kullan bence

abicim 12v olur ama 3 A aşagı olmaz
senden ricam bana devre şeması gönderrisen memnun olurum
şimdiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
129,207
Kullanıcılar
451,575
Son üye
ferhat5555

Yeni konular

Geri